potrawy na wielkanoc

Potrawy wielkanocne, 12 pomysłów na wielkanocny stół

Na wielkanocnym stole szczególne miejsce zajmują jajka – to symbol odradzającego się życia.

Nie może zabraknąć też domowych pieczeni, pasztetów, białej kiełbasy, galaret i żurku albo białego barszczu. Jest też oczywiście miejsce na wielkanocne słodkości – serniki, baby, mazurki, ale to już temat na osobny wpis.

Każdy z Was ma swoje ulubione wielkanocne potrawy, w których kryją się wspomnienia z dzieciństwa i wyniesione z domu tradycje. Zebraliśmy tutaj 12 wielkanocnych dań, które my chętnie szykujemy na niedzielne i poniedziałkowe świętowanie. Te przepisy są na blogu od dawna, ale znalezienie ich wszystkich może być czasochłonne. Ten obszerny wpis może ułatwić Wam kulinarne wielkanocne przygotowania, podobnie jak artykuł zawierający przepisy na Wigilię. To taki krótki przewodnik, kiedy nie ma czasu na zbyt długie poszukiwanie inspiracji.

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych trwają zazwyczaj kilka dni. Nie wszystko da się zrobić na ostatnią chwilę. Pamiętajcie, żeby na 4-5 dni przed Wielkanocą wstawić zakwas na żurek lub biały barszcz, a 2 dni wcześniej zamarynować jajka w soku z buraków.

Potrawy na Wielkanoc

to też tradycyjna sałatka jarzynowa, sosy do mięs i pieczeni, domowy majonez (w naszym przepisie nie ma surowych jajek) oraz rozmaite śledzie.

Pamiętajcie o wiosennej dekoracji potraw i zdrowych dodatkach, dzięki którym będzie lżej, odżywczo i zdrowo. Wykorzystajcie rzeżuchę, rozmaite kiełki, mikroliście, zioła np. szczypiorek i koperek, rukolę, roszponkę, plasterki rzodkiewek, zielony groszek.

Zanim przejdziecie do przepisów, polecamy Wam felieton o jajkach, w którym przeczytacie o ich wartościach odżywczych i dowiecie się, ile jajek w tygodniu możemy zjadać.

W naszym menu na Wielkanoc znajdziesz:

  1. Pasztet z indyka
  2. Pasztet wegetariański z soczewicy i cukinii
  3. Barszcz biały lub żurek z kiełbasą i jajkiem
  4. Terrina szpinakowa z jajkiem
  5. Terrina z chrzanem i suszonymi pomidorami
  6. Biała kiełbasa pieczona z kapustą
  7. Biała kiełbasa pieczona z jabłkami
  8. Pieczony schab faszerowany śliwkami i morelami
  9. Jajka faszerowane pastą z tuńczyka
  10. Galaretki w kształcie jajek
  11. Sałatka z marynowanymi jajkami
  12. Sałatka warstwowa z szynką i warzywami

potrawy na wielkanoc

Domowe pasztety

Pasztet z indyka i soczewicy

Jest pełen białka i błonnika, z niewielką zawartością tłuszczu. Brak boczku czy innego kawałka tłustego mięsa sprawia, że pasztet jest dość suchy, ale wyjątkowo pyszny i lekki. Oczywiście mięsa możecie mieszać dowolnie i dodać wspomniany boczek czy wieprzową łopatkę.

Nie żałujcie przypraw – pieprzu, gałki muszkatołowej, suszonego majeranku, słodkiej papryki. Kto chce, dodaje też mielony kmin rzymski, wędzoną paprykę, oregano czy tymianek. Zieloną soczewicę możecie zastąpić czerwoną. Sprawdźcie też przepis na  pasztet klasyczny z wieprzowiny i indyka.

24 porcje po 94 kcal

Filet z indyka 900 g

Włoszczyzna (mrożona) 200 g

Ziele angielskie 3-4 szt.

Liść laurowy 2 szt.

Soczewica zielona 200 g

Olej 5 łyżek

Szalotka 3 szt.

Czosnek 3 ząbki

Jajka M 5 szt.

Przyprawy: słodka mielona papryka, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, majeranek

  1. Filet z indyka pokrój na kawałki o boku ok. 4 cm i zrumień na łyżce oleju razem z jedną posiekaną z grubsza szalotką i czosnkiem. Wrzuć włoszczyznę, liście i ziele, wlej 2 litry wody.
  2. Gotuj, aż mięso będzie miękkie, wsyp opłukaną soczewicę. Gotuj jeszcze 20-25 minut. W razie potrzeby dodaj trochę wody, jeśli soczewica wchłonie ją za szybko. Wystudź, usuń liść i ziele, odcedź z nadmiaru wywaru.
  3. Pozostałe szalotki zeszklij na 4 łyżkach oleju, przestudź. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
  4. Mięso, soczewicę i szalotki zmiel przez maszynkę (dodaj też olej, na którym była smażona cebula), przypraw obficie do smaku, dodaj jajka, wyrób masę.
  5. Przełóż do formy (tortownicy ok. 20-22 cm lub keksówki o dł. 25 cm) wyłożonej papierem do pieczenia (ranty możesz posmarować masłem albo olejem). Piecz przez ok. 1 godz. 20 minut (bez termoobiegu). Jeśli wierzch przypieka się zbyt mocno, przykryj papierem do pieczenia.
  6. Wystudź na kratce. Pasztet możesz mrozić.

Pasztet wegetariański z soczewicy i cukinii

Nie wymaga długiego gotowania ani mielenia, bo czerwona soczewica po 15 minutach dosłownie się rozpada. Jeśli chcielibyście przygotować taki pasztet z soczewicy zielonej, która jest twardsza, może przydać się maszynka do mielenia mięsa. Taki pasztet to znakomita opcja dla osób, które chcą ograniczyć spożywanie mięsa oraz dla wszystkich, którym brakuje w diecie błonnika. Oprócz cukinii dodajcie też startą marchew.

10 porcji po 208 kcal

Czerwona soczewica 350 g

Cukinia 300 g

Czerwona cebula 1 szt.

Olej 3 łyżki

Jajka M 4 szt.

Przyprawy po 1,5 łyżeczki: kmin rzymski, gałka, curry, oregano, papryka wędzona

Sól i pieprz do smaku

Pestki słonecznika 2-3 łyżki

  1. Soczewicę opłucz, wrzuć do gotującej się wody. Gotuj do miękkości, przez ok. 15 minut. Odcedź, dokładnie osącz na sicie. Wystudź.
  2. Cukinię zetrzyj na tarce o dużych oczkach i odciśnij z nadmiaru soku. Cebulę drobno pokrój i zeszklij na oleju.
  3. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Formę keksową o wymiarach ok. 11 x 22 cm wyłóż papierem do pieczenia.
  4. Soczewicę przełóż do miski, dodaj cukinię, cebulę razem z olejem, jajka i przyprawy. Dokładnie wymieszaj i przełóż do keksówki. Posyp pestkami słonecznika.
  5. Piecz przez ok. 1 godz. 10 minut. Wystudź na kratce.

Terriny twarogowe

Terrina z chrzanem i suszonymi pomidorami

Terriny bez pieczenia, za to z dodatkiem żelatyny. Ich podstawą jest twaróg lub śmietankowy serek. Możecie dodać też trochę pokruszonej fety. Takie terriny są lekkie i pełne białka.

12 porcji po 108 kcal

Twaróg mielony (sernikowy) 1 kg

Jogurt gęsty naturalny 200 g

Chrzan 4-5 łyżek

Żelatyna 6 łyżeczek

Woda 150 ml

Szczypior posiekany 3 łyżki

Suszone pomidory 8 szt.

Świeżo mielony pieprz

Szczypta soli morskiej (opcjonalnie)

Ogórek długi 1 szt.

Kiełki i czerwony pieprz do dekoracji

  1. Formę keksową (o dł. ok. 24 cm) wyłóż folią spożywczą. Ogórka dokładnie umyj i pokrój na długie paski obieraczką do warzyw. Wyłóż nim dno i boki foremki.
  2. Żelatynę rozpuść we wrzącej wodzie (150 ml). Twaróg przełóż do miski, dodaj jogurt, chrzan, przypraw pieprzem, ewentualnie szczyptą soli, wymieszaj.
  3. Dodaj drobno posiekane pomidory i szczypior, wlej wystudzoną żelatynę. Wymieszaj „balonikiem” albo widelcem, przelej do formy. Wystające paski ogórków zawiń na masę. Przykryj wszystko folią spożywczą i schłodź przez co najmniej 5-6 godzin (najlepiej przez całą noc).
  4. Wyjmij z formy, udekoruj kiełkami i czerwonym pieprzem.

Terrina ze szpinakiem i jajkiem

Ma piękny zielony kolor, jest lekka i napakowana cennymi składnikami odżywczymi. Do środka, oprócz jajek możesz dodać kawałki wędzonego łososia.

10 porcji po 158 kcal

Serek kremowy śmietankowy 500 g

Chrzan 2 łyżki

Szpinak drobny 400 g

Czosnek 2 ząbki

Olej 1 łyżka

Zielony mrożony groszek 250 g

Jajka 4 szt

Rzodkiewki 6 szt

Żelatyna 6 czubatych łyżeczek

Sól i pieprz

  1. Jajka ugotuj na twardo, obierz. Rzodkiewki umyj i pokrój na cienkie plasterki. Groszek zalej wrzątkiem, odstaw na 5 minut, odcedź. Szpinak opłucz i przesmaż razem z posiekanym czosnkiem na łyżce oleju, wystudź. Keksówkę wyłóż folią spożywczą.
  2. Połowę żelatyny rozpuść w 3/4 szklanki gorącej wody, przestudź. Do blendera przełóż szpinak, wlej żelatynę z wodą, zmiksuj, wymieszaj z połową serka, przypraw do smaku. Wyłóż na dno formy, wrzuć połowę plasterków rzodkiewek i ułóż na środku ugotowane jajka jedno za drugim, wstaw do lodówki na 30 minut.
  3. Pozostałą żelatynę rozpuść w szklance gorącej wody, przestudź, zmiksuj razem z groszkiem (łyżkę ziarenek zostaw w całości), wymieszaj z serkiem i chrzanem, przypraw do smaku, dodaj resztę rzodkiewek i groszek, wymieszaj, przelej na warstwę szpinaku. Wstaw do lodówki do całkowitego stężenia.

Barszcz biały na domowym zakwasie

Barszcz biały albo żurek to ważne danie na wielkanocnym stole. W wielu regionach Polski na wielkanocne śniadanie zamiast żuru podaje się zabielany barszcz czerwony z jajkami i kiełbasą.

Barszcz biały i żurek wymagają zakwasu. Zakwas na żur robi się z mąki żytniej, a na biały barszcz – z pszennej. Znakomity jest zakwas z pszennej mąki graham typ 1850. Na 6-8 porcji zupy nastaw zakwas z 1 szklanki mąki i 3 szklanek wody. Po czterech nocach zakwas nabierze dobrej kwasowości i pięknego aromatu. Jeśli w pomieszczeniu jest cieplej, będzie gotowy nawet po 2-3 dniach. Barszcz biały lub żur możesz podać z gotowanymi ziemniakami albo ugotować zalewajkę.

Wywar gotujemy na kiełbasie (możecie dodać też kawałek wędzonego boczku) z dużą ilością włoszczyzny. Czasem wrzucamy kilka suszonych grzybów. Nie zagęszczamy zupy mąką, zabielamy jedynie niewielką ilością śmietany. Tradycyjnie podajemy barszcz z gotowanymi jajkami, chrzanem, razowym chlebem, świeżo mielonym pieprzem i kiełkami. 

6 porcji po 378 kcal

Kiełbasa biała (surowa lub parzona) 800 g

Woda 2,2 litra

Włoszczyzna duży pęczek

Ziele angielskie 3-4 szt.

Liść laurowy 2 szt.

Zakwas domowy 600-700 ml

Majeranek suszony 2 łyżeczki

Śmietana 12 lub 18 proc. 100 g

Sól, pieprz

  1. Kiełbasę włóż do garnka, wlej wodę, zagotuj. Zdejmij szumowiny (jeśli się pojawią), dodaj obraną włoszczyznę, liście i ziele, gotuj przez 40 minut.
  2. Kiełbasę wyjmij na deskę, przestudź, pokrój na plastry. Pokrój też marchew. Resztę włoszczyzny wyjmij. Pietruszkę i seler możesz użyć do sałatki jarzynowej.
  3. Kiełbasę i marchewkę wrzuć z powrotem do zupy, wlej zakwas (przez sitko), wsyp majeranek, ewentualnie posól do smaku. Gotuj przez 10 minut.
  4. Śmietanę zahartuj chochlą gorącego wywaru, wlej do zupy, podgrzej.

barszcz biały

Biała kiełbasa na Wielkanoc

Biała kiełbasa pieczona z kapustą

Surową białą kiełbasę sparzcie wcześniej we wrzątku albo nawet pogotujcie przez kilka minut, żeby osłonki nie popękały podczas smażenia. Kto nie przepada za białą kiełbasą, sięga po dobrą wędzoną. Kapustę możecie ugotować nawet dwa-trzy dni wcześniej. Warto dodać do niej kilka suszonych lub wędzonych śliwek i przyprawić kminkiem. Całe danie też przygotujcie z wyprzedzeniem, potem odgrzejecie w piekarniku.

8 porcji po 419 kcal

Biała kiełbasa (parzona, gotowana) 800 g

Biała kapusta ½ średniej główki

Kiszona kapusta 1 kg

Jabłka 3 szt.

Cebula duża 2 szt.

Suszone grzyby 6 szt.

Czosnek 2 ząbki

Olej 2 łyżki

Liść laurowy 1 szt.

Ziele angielskie 3 ziarenka

Majeranek

Sól i pieprz

  1. Grzyby namocz w szklance ciepłej wody, odstaw na 20 minut. Osączone pokrój na paseczki.
  2. Kapusty poszatkuj (kiszoną delikatnie odciśnij, ale nie płucz), włóż do dużego garnka, dodaj grzyby razem z wodą, w której się moczyły. Dorzuć obrane, pokrojone na ósemki jabłka, liść laurowy, ziele oraz czosnek roztarty z odrobiną soli. Wlej dodatkowo pół szklaki wody, wymieszaj.
  3. Duś pod częściowym przykryciem do miękkości (ok. 1 godzinę). Przypraw pieprzem i majerankiem.
  4. Kiełbasę pokrój na kawałki, ponacinaj ukośnie i zrumień na łyżce oleju.
  5. Kapustę wyłóż do żaroodpornego naczynia, na wierzchu ułóż kiełbasę. Zapiekaj przez pół godziny w temperaturze 180 stopni.
  6. Cebulę pokrój w piórka i zeszklij na pozostałym oleju. Tuż przed końcem pieczenia, cebulę ułóż na kiełbasie.

Biała kiełbasa z jabłkami

Biała kiełbasa pieczona z jabłkami i jałowcem to szybkie jednogarnkowe ciepłe danie na świąteczny stół i nie tylko. Wspaniale smakuje z ziemniaczanym pure, chrzanem i sałatą.

6 porcji po 293 kcal

Biała kiełbasa parzona 6 kawałków ok. 550 g

Cebula średnia 3 szt.

Jabłko 3 szt.

Jałowiec 5-6 ziaren

Olej 2 łyżki

Tymianek świeży 5 gałązek

Sok z cytryny 2 łyżki

Białe wino lub woda 100 ml

  1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Cebule obierz i pokrój w piórka. Kiełbasy ponacinaj. Jabłka pokrój na ósemki, skrop sokiem z cytryny.
  2. Do dużego naczynia do zapiekania wlej olej, wstaw do gorącego piekarnika, kiedy się podgrzeje wrzuć cebulę i piecz przez 10 minut mieszając od czasu do czasu.
  3. Kiedy cebula zmięknie dodaj kawałki kiełbasy, wrzuć ziarna jałowca, posyp tymiankiem, piecz przez 10 minut, dodaj jabłka, podlej winem lub wodą i zapiekaj jeszcze 15 minut.

Schab nadziewany pieczony w rękawie

Wybierzcie środkową część schabu i nie odkrawajcie tłuszczu, jeśli jest. Schab to chudy kawałek wieprzowiny, więc dzięki tej warstwie tłuszczu nie wysuszy się podczas pieczenia. Natnijcie go w środku długim nożem (bardzo ostrożnie), a farsz dopchnijcie końcem drewnianej łyżki. Przed pieczeniem warto obwiązać schab kuchenną nicią, żeby zachował ładny kształt, ale nie jest to konieczne. Co do obsmażania mięsa przed pieczeniem – jest szkoła, która mówi, że powinno się to zrobić, żeby zamknąć pory w mięsie, bo to uchroni pieczeń przed wysuszeniem w piekarniku. Nie robimy tego, odkąd pieczemy mięso w rękawie. Pamiętajcie, żeby zrobić w folii kilka otworów, przez które będzie uchodzić para. Sos z pieczenia warto zostawić. Przyda się, jeżeli będziecie podawać pieczeń na ciepło.

12 porcji po 200 kcal

Schab kawałek 1,2 kg

Śliwki suszone 100 g

Morele suszone 50 g

Żurawina suszona 20 g

Tymianek suszony 2 łyżeczki

Majeranek suszony 1 łyżeczka

Olej 2 łyżki

Sól

Liść laurowy 3-4 szt.

  1. Schab umyj, osusz. Długim nożem wytnij dość szeroką kieszeń. Morele i śliwki pokrój na połówki, wymieszaj z żurawiną, nadziej mięso, dopychając mocno końcem drewnianej łyżki.
  2. Mocno obwiąż schab sznurkiem kuchennym, posól.
  3. Suszone zioła wymieszaj z olejem, natrzyj roladę, włóż do rękawa do pieczenia. Dorzuć liście laurowe. Piecz przez 1 godzinę i 45 minut w temp. 180 stopni. Podawaj na ciepło lub na zimno z dodatkiem chrzanu i konfitury żurawinowej.

schab nadziewany

Jajka na Wielkanoc

Kilka pomysłów na jajka, które ozdobią wielkanocny stół: jajka faszerowane pastą z tuńczyka (na blogu znajdziesz też inne farsze do jajek: pasta z szynki, pasta z soczewicy, pasta z fety i szpinaku), galaretki w kształcie jajek (zrobione w wyparzonych skorupkach) oraz dwie sałatki (w jednej z nich są jajka marynowane w soku z buraków). Może spodoba Ci się też przepis na roladki z szynki w galarecie.

Jajka faszerowane pastą z tuńczyka

Do pasty z tuńczyka możecie dodać odrobinę lekkiego majonezu i kroplę ostrego sosu (sriracha, Tabasco).

4 porcje po 204 kcal

Jajka 6 szt.

Tuńczyk w sosie własnym 130 g (1 puszka)

Jogurt grecki 1 czubata łyżka

Jalapeño z zalewy 4-5 krążków

Keczup pikantny 2 łyżeczki

Zielony groszek do dekoracji 2 łyżki

Koperek 1 łyżeczka posiekanego

Pieprz

  1. Jajka ugotuj na twardo, zalej na kilka minut zimną wodą, obierz, przetnij na pół, ostrożnie wyjmij żółtka.
  2. Tuńczyka osącz, rozgnieć widelcem razem z żółtkami jaj, dodaj bardzo drobno posiekane jalapeño, jogurt i keczup, przypraw do smaku, wypełnij połówki jajek.
  3. Groszek zalej wrzątkiem odcedź po 3-4 minutach, udekoruj jajka, posyp koperkiem.

Galaretki w kształcie jajek

Galaretki w kształcie jajek to wyjątkowa, świąteczna, kolorowa przekąska. Do środka możecie wrzucić maleńkie różyczki brokułu czy kalafiora oraz kukurydzę. Do galaretek podajcie chrzan lub kawałek cytryny.

8 porcji po 79 kcal

Jajka 8 szt.

Szynka 2-3 plasterki

Jajka przepiórcze 8 szt.

Mrożony zielony groszek 1/3 szklanki

Papryka w occie 2 kawałki

Bulion drobiowy lub warzywny 1 szklanka

Żelatyna 2 czubate łyżeczki

Ocet z białego wina 1-2 łyżeczki

Sól i Pieprz

  1. Jajka dokładnie wyszoruj, ostrym nożem zrób dziurkę na górze i delikatnie oderwij skorupkę tworząc otwór o średnicy ok. 1,3 cm, wylej zawartość (białka i żółtka wykorzystaj do ciasta). Wymyj środek skorupki gorącą wodą, najlepiej będzie sparzyć jajka w środku. Ustaw wszystkie pionowo (możesz wykorzystać kieliszki na jajka).
  2. Przepiórcze jajka ugotuj, obierz, przekrój na pół, szynkę pokrój na małe kawałki, groszek zalej wrzątkiem, po 3 minutach, odcedź i przelej zimną wodą, paprykę osącz z zalewy i pokrój nieduże paski.
  3. Bulion podgrzej, dodaj żelatynę, dobrze wymieszaj, przypraw do smaku solą, pieprzem i octem.
  4. Do skorupek wrzuć szynkę, groszek, paprykę i przepiórcze jajka, zalej galaretką, wystudź, wstaw do lodówki do stężenia. Przed podaniem ostrożnie obierz ze skorupek.

Sałatki na Wielkanoc

Sałatka warstwowa w słoiku

Sałatka wielkanocna to kilka warstw smaku – z warzyw, jajek, wędliny i sosu majonezowego. Takie sałatki możecie komponować dowolnie – liczy się pomysł i kolor. Sałatka wielkanocna będzie pyszna z dodatkiem czerwonej fasoli. Do sosu majonezowego możesz wrzucić posiekane kapary.

8 porcji po 314 kcal

Jajka średnie 6 szt.

Polędwica sopocka lub szynka 150 g

Kukurydza 340 g

Korniszony albo ogórki konserwowe 100 g

Majonez (najlepiej domowy) 4 łyżki

Musztarda 2 łyżeczki

Brokuł 350 g

Zielony groszek (mrożony) 200 g

Kapusta czerwona 250 g

Ocet jabłkowy 2-3 łyżeczki

Szczypta soli i cukru

Pieprz

Zioła koperek, szczypiorek – opcjonalnie

  1. Poszatkuj kapustę, dodaj ocet, szczyptę soli i cukru, wymieszaj, odstaw. Brokuł podziel na różyczki i ugotuj na parze (4-5 minut), groszek zalej gorącą wodą, po 5 minutach odcedź na sitku.
  2. Ugotowane jajka z grubsza posiekaj, pokrój polędwicę. Kukurydzę osącz. Majonez wymieszaj z musztardą i pokrojonymi w kostkę korniszonami, przypraw pieprzem.
  3. Ułóż warstwami w słoikach albo dużej szklanej misce: kukurydzę (zostaw trochę na górę do dekoracji), brokuł, część sosu, wędlinę, jajka, pozostały sos, groszek, kapustę i resztę kukurydzy. Możesz posypać ziołami.

Sałatka z marynowanymi jajkami

Sałatka z marynowanymi jajkami ma wszystko, co trzeba – pełnowartościowe białko i dużo większą niż obowiązkowa ilość zieleniny. Do tego najprostszy, ale i najlepszy domowy winegret z musztardy, octu jabłkowego i oliwy. Jeżeli nie macie całego dnia na marynowanie jajek (a dla pięknego koloru warto), gotujcie je nieco krócej (np. 6-7 minut) i zalejcie bardzo ciepłą zalewą. Inne wielkanocne sałatki, które mogą się Wam spodobać to: sałatka z przepiórczymi jajkami i surmii albo sałatka z brokułami i awokado.

4 porcje po 330 kcal

Marynowanie jajek: 1-2 dni

Jajka średnie 10 szt.

Sok z buraków 1 litr

Ocet jabłkowy ½ szklanki

Cebula 2 szt.

Gorczyca 2 łyżki

Ziele angielskie 3 szt.

Goździki 2 szt.

Sałata rzymska mała 2 szt.

Roszponka 100 g

Jabłko 2 szt.

Kiełki rzodkiewki lub brokułu 50 g

Orzechy laskowe (wcześniej uprażone w piekarniku lub na patelni)

Pęczek rzodkiewek

Pieprz

Sos do sałatki:

Musztarda francuska 4 łyżeczki

Ocet jabłkowy 4 łyżki

Oliwa 4 łyżki

  1. Sok z buraków podgrzej krótko. Letni wymieszaj z octem, wrzuć ziele, goździki, gorczycę. Cebulę pokrój na kawałki. Jajka ugotuj i obierz (części możesz nie obierać, ale tylko potłuc skorupkę dla mozaikowego wzoru).
  2. Jajka ułóż w słoju, przełóż cebulą, zalej zimnym sokiem. Odstaw na co najmniej jedną dobę w temperaturze pokojowej.
  3. Sałatę umyj, posiekaj, wrzuć do miski, dodaj roszponkę, pokrojone w kostkę jabłko, ćwiartki rzodkiewek, kiełki i pokruszone orzechy. Wymieszaj z sosem utartym z musztardy, octu i oliwy, przełóż na półmisek, udekoruj połówkami jajek, oprósz pieprzem.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

2 Responses

  1. Wanda pisze:

    Zapoznałam się z Waszymi przepisami.Są super i wielką podpowiedzią co mam podać rodzince na stół wielkanocny.Dziękuję.

    1. beata pisze:

      ogromnie nam miło! uściski 🙌

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Serniczki fit
ciasta i desery...

Serniczki FIT z truskawkami

Serniczki fit nie zawierają mąki, proszku do pieczenia, budyniu ani cukru. To tylko kanapkowy serek (możecie użyć mielonego twarogu do sernika albo zwykłego chudego twarogu

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter