Pasztet z indyka i wieprzowiny to wyzwanie.
Właściwie łatwo go zrobić, bo składniki gotują się i pieką same, ale mielenie mięsa i sprzątanie wymaga zaangażowania. Czym jednak byłaby Wielkanoc bez domowego pasztetu? Upieczmy go w mniejszych foremkach i włóżmy do zamrażalnika, żeby cieszyć się tym smakiem jeszcze długo po świętach. Do pasztetu i innych pieczonych mięs podaj sosy. Sprawdź też przepis na pasztet z soczewicy.
30 porcji
Przygotowanie: 35 minut
Gotowanie: 5 godzin
Porcja: 235 kcal
Pasztet domowy – składniki:
Udziec z indyka bez kości i skóry 1 kg
Filet z indyka 400 g
Boczek wieprzowy surowy bez skóry 500 g
Karkówka lub łopatka wieprzowa 500 g
Wątróbka z indyka 600 g
Marchew średnia 2 szt.
Seler mały 1 szt.
Pietruszka średnia 1 szt.
Szalotki 4 szt.
Kajzerka 2 szt.
Jajka średnie 7 szt.
Olej 3 łyżki
Ziele angielskie 4 szt.
Liście laurowe 2-3 szt.
Gałka muszkatołowa
Suszony tymianek
Sól i pieprz
Domowy pasztet – przygotowanie:
- Wszystkie mięsa oprócz wątróbki włóż do garnka, zalej zimną wodą, zagotuj, zszumuj, posól (1 łyżka), dodaj obrane marchewki, seler, pietruszkę, ziele angielskie i liście laurowe, gotuj na wolnym ogniu przez ok. 2,5 godziny, dodaj wątróbkę, gotuj jeszcze 15 minut, zdejmij z palnika, wystudź. W wywarze namocz kajzerki.
- Szalotki z grubsza posiekaj, zeszklij na oleju, odstaw. Mięso, wątróbkę i kajzerki wyjmij z wywaru i zmiel, razem z szalotkami przez maszynkę. Przypraw do smaku solą, pieprzem, tymiankiem i gałką muszkatołową. Nie żałuj przypraw, szczególnie pieprzu i gałki, spróbuj, jak smakuje, zanim dodasz surowe jajka.
- Masę połącz z jajkami, przełóż do foremek wyłożonych papierem do pieczenia, wierzch przykryj folią aluminiową (możesz zrobić w niej nacięcie, żeby para swobodnie uchodziła) i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Na niższym poziomie piekarnika ustaw naczynie z wodą. Piecz przez ok. 2 godziny. Wystudź i schłódź w lodówce przed krojeniem.
Pomysły na pasztet:
Pasztet z indyka i wieprzowiny możesz wzbogacić o inne rodzaje mięs – kawałek cielęciny, filet lub udka z kurczaka, wołowinę. Podaj do niego chrzan i zimne sosy – tatarski lub ćwikłę.
Polecam także
Kurczak z pomarańczami i cykorią
Kurczak z pomarańczami i cykorią to kolejne jednogarnkowe danie, tym razem z piekarnika. Zamiast podudzi z kurczaka, możecie wykorzystać udka albo filety. Taki posiłek dostarczy
Terrina twarogowa z owocami
Terrina twarogowa z owocami. Właściwie sernik na zimno z brzoskwiniami, ale pokrojony na plastry i podany z zagęszczonymi wiśniami. Naprawdę lekki delikatny deser. Kolejny przepis,
Sałatka z komosą i pieczonym kalafiorem
Sałatka z komosą i pieczonym kalafiorem to właściwie Buddha bowl, czyli wegańska miska rozmaitości. Pełna wartościowych składników – białka, węglowodanów, dobrych tłuszczów i witamin. Propozycja