słodkości na wielkanoc

Ciasta i desery na Wielkanoc, 8 pomysłów na wielkanocne słodkości

Wielkanoc to kolorowe, bogato dekorowane słodkości – rozmaite serniki, mazurki na delikatnym, kruchym spodzie, baby drożdżowe i piaskowe, pascha.

Piękną ozdobą stołu będzie jajo z twarogowego kruchego ciasta wypełnione mielonymi migdałami. Na szybko możecie przygotować lekką wersję tiramisu z kawowo-owsianymi ciasteczkami oraz twarogowe kulki z białą czekoladą, które są niczym małe paschy. Zebraliśmy tutaj 8 pomysłów na ciasta i desery, które robimy na Wielkanoc, może staną się dla Was inspiracją. Na blogu znajdziesz także pomysły na potrawy wielkanocne.

Nasze wielkanocne ciasta i desery:

  1. Twarogowe kulki z bakaliami – małe paschy
  2. Sernik z mascarpone
  3. Mazurek z masą makową i masłem orzechowym
  4. Mazurek z ganaszem czekoladowym
  5. Baba drożdżowa
  6. Babka łaciata
  7. Tiramisu w wersji wielkanocnej (i jednocześnie „fit”)
  8. Słodkie jajo z migdałowym nadzieniem

Słodkości z mascarpone i twarogiem

Twarogowe kulki z bakaliami – małe paschy

Bardzo łatwo je przygotować. Do masy warto dodać posiekaną, gorzką czekoladę, kilka kropli ulubionego aromatu, wiórki kokosowe, rodzynki. Możecie zrezygnować z masła i śmietanki i powoli rozpuścić białą czekoladę w kąpieli wodnej.

18 sztuk po 152 kcal

Twaróg półtłusty 250 g

Mascarpone 250 g

Żurawina suszona 3 łyżki

Migdały 3 łyżki

Czekolada biała 100 g

Masło 25 g

Śmietanka 30 proc. 80 ml

Orzechy włoskie 2-3 łyżki

Wiórki kokosowe 4 łyżki

  1. Orzechy włoskie zmiel w maszynce do kawy, wykorzystasz je do obtaczania twarogowych kulek. Żurawinę i migdały drobno posiekaj.
  2. Twaróg rozgnieć widelcem, wymieszaj z mascarpone, dodaj 2/3 posiekanych bakalii.
  3. Czekoladę połam na kostki, wrzuć do rondelka razem z masłem i śmietanką, podgrzej, żeby rozpuścić czekoladę. Przestudzoną wlej do sera, wymieszaj i wstaw do zamrażalnika na 10 minut, żeby masa trochę stwardniała.
  4. Uformuj kulki, możesz pomóc sobie łyżką do lodów. Ułóż je na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym i schłódź w lodówce przez 15-20 minut.
  5. Twarogowe kulki obtocz w różnych posypkach: wiórkach kokosowych, zmielonych orzechach i pozostałej mieszance żurawiny z migdałami. Przechowuj w lodówce. Idealne będą następnego dnia.

Sernik z pulpą z mango i czekoladowym spodem

Przepis jest bardzo prosty, wielokrotnie przetestowany. Ten sernik nie wymaga pieczenia w kąpieli wodnej. Robimy od razu podwójną ilość, bo sernik znika jako pierwszy. Podane proporcje wystarczą na dwie formy o wymiarach 18 x 25 cm albo dwie tortownice o średnicy ok. 22 cm. Kto woli mniejsze ilości (choć taki sernik z powodzeniem przechowacie w lodówce 5 dni), ten dzieli ilość składników na pół. Do serników zazwyczaj wybieramy twarogi z zawartością tłuszczu ok. 5% (nie więcej, bo mieszamy je z tłustym mascarpone). Spód to gotowe kakaowe ciastka. Do masy serowej, zamiast skórki otartej z cytryn, możecie dodać aromat pomarańczowy, migdałowy, waniliowy. Pulpę z mango zastąpicie zblendowanymi brzoskwiniami z puszki. Taki sernik można oczywiście upiec bez spodu, co znacząco zmniejszy jego kaloryczność. Sprawdźcie też przepis na sernik z ciastem czekoladowym i owocami oraz wegański serniczek z mleka kokosowego.

36 porcji po 296 kcal

Kruche ciastka kakaowe 450 g

Masło 180 g stopione (w rondelku albo mikrofalówce)

Twaróg sernikowy mielony 2 kg (2 wiaderka)

Mascarpone 2×500 g

Jajka M 6 szt.

Cukier trzcinowy 120-150 g

Mąka ziemniaczana 6 czubatych łyżek

Skórka otarta z 2 cytryn

Pulpa z mango 250 g

  1. Dwie formy o wymiarach 18×25 cm wyłóż papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 160 stopni.
  2. Kruche ciastka pokrusz dokładnie lub rozdrobnij w malakserze. Wymieszaj ze stopionym masłem. Wylep spód foremek  i wstaw do lodówki na 20 minut.
  3. Do wielkiej miski wrzuć: twaróg, mascarpone, jajka. Wsyp cukier i mąkę. Dodaj skórkę cytrynową (najlepiej ścierać ją bezpośrednio do miski z serem i dodatkami). Wymieszaj wszystko i zmiksuj krótko. Przełóż na warstwę ciastek.
  4. Wyłóż pulpę z mango, przemieszaj delikatnie.
  5. Wstaw serniki do piekarnika, piecz przez 1 godz. 30 minut. Wystudź na kratce, wstaw do lodówki na co najmniej 5-6 godzin, najlepiej na noc.

Mazurki

Mazurek z masą makową i masłem orzechowym

Mazurek z masą makową to nasze ulubione wielkanocne ciasto, zaraz obok tego z kajmakiem oraz twarogowej terriny. Kruche ciasto, mak z bakaliami (jeśli znajdziesz czas, przygotuj domową masę makową), masło orzechowe i gorzka czekolada. To jest kombinacja, obok której nie można przejść obojętnie. Zajrzyjcie też do przepisów na inne mazurki.

12 porcji po 311 kcal

Masło 200 g plus 1 łyżka

Cukier drobny 80 g

Żółtka 2 szt.

Mąka 220 g

Mąka ziemniaczana 30 g

Masa makowa ok. 300 g

Masło orzechowe 5 łyżek

Gorzka czekolada 100 g

Migdały lub orzechy do dekoracji

  1. Masło posiekaj, dodaj cukier, żółtka i oba rodzaje mąki, zagnieć kruche ciasto, uformuj kulę, schłodź ją w lodówce przez 30 minut.
  2. Ciasto rozwałkuj i wylep nim tortownicę (o średnicy ok.23 cm) lub prostokątną blaszkę (o wymiarach ok. 16 x 24 cm) wyłożoną papierem do pieczenia, formując niewysoki rant, ponakłuwaj ciasto widelcem i nałóż masę makową. Piecz przez 40 minut w temperaturze 190 stopni, wystudź.
  3. Na wystudzone ciasto wyłóż masło orzechowe i rozprowadź je równomiernie.
  4. Czekoladę połam na kawałki, wrzuć do rondelka. Dodaj masło i podgrzewaj na wolnym ogniu często mieszając, aż czekolada się rozpuści.
  5. Ciasto polej czekoladą i udekoruj migdałami.

Mazurek z dżemem i musem czekoladowym

Ciasto na niezwykle kruchym spodzie, wypełnione dżemem i aksamitnym czekoladowym nadzieniem na bazie mascarpone. Do pieczenia wykorzystaliśmy mąkę pszenną i ziemniaczaną, która dodaje kruchości i delikatności. Po wypełnieniu spodu dżemem i musem przechowujcie  ciasto w lodówce. Kruche ciasto możecie upiec dzień wcześniej.

10 porcji po 371 kcal

Mąka pszenna 200 g

Mąka ziemniaczana 6 płaskich łyżek

Masło zimne 130 g

Jajko M 1 szt.

Nadzienie do mazurka:

Dżem np. wiśniowy 5 łyżek

Czekolada gorzka 100 g (tabliczka)

Śmietanka 30 proc. 3 łyżki

Mascarpone 250 g

Czym dekorować mazurek:

Migdały lub orzechy

Czekoladowe jajeczka

Płatki kwiatów

  1. Połącz oba rodzaje mąki, dodaj pokrojone w kostkę zimne masło i jajko. Zagnieć ciasto. W razie potrzeby dodaj 1-2 łyżki zimnej wody.
  2. Kulę ciasta owiń folią spożywczą i schłodź przez 30 minut. Rozwałkuj albo odrywaj kawałki i wylep formę z niskim rantem. Nakłuj widelcem, możesz przykryć papierem i obciążyć fasolą. Piecz przez ok. 25 minut w temp. 180 stopni (po 10 min. usuń fasolę). Wystudź.
  3. Czekoladę z grubsza posiekaj, dodaj 3 łyżki kremówki, rozpuść w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce. Przestudź i wymieszaj z mascarpone.
  4. Na spód mazurka wyłóż ulubiony dżem (u mnie wiśniowy) i czekoladowy mus. Udekoruj migdałami, czekoladowymi jajeczkami, płatkami kwiatów.

Baby wielkanocne

Baba drożdżowa szafranowo-pomarańczowa

Baba drożdżowa szafranowo-pomarańczowa to wielkanocne ciasto z dzieciństwa. Możecie dodać do niej rodzynki, posiekane suszone morele i inne bakalie. Oprószcie je delikatnie mąką i dorzućcie pod koniec wyrabiania ciasta. Baba drożdżowa, a właściwie jej miniaturka to też ozdoba wielkanocnego koszyczka. Odłóżcie dosłownie dwie łyżki ciasta i upieczcie w małej foremce na babkę albo w formie na muffiny.

16 porcji po 244 kcal

Mąka pszenna 400 g

Mleko 150 ml

Drożdże 30 g

Cukier 150 g

Żółtka 5 szt

Jajko 1 szt

Masło 100 g

Pomarańcza 1 szt

Szafran szczypta

Spirytus 2 łyżki

Tłuszcz i mąka do formy

  1. Szafran zalej spirytusem i odstaw. Mleko podgrzej. Do miski włóż pokruszone drożdże, dodaj 1 łyżkę cukru i 100 g mąki, wymieszaj, zalej ciepłym (ale nie gorącym) mlekiem, odstaw na pół godziny.
  2. Żółtka i jajko utrzyj z cukrem na puszystą masę. Masło rozpuść, z pomarańczy otrzyj skórkę i wyciśnij sok.
  3. Kiedy rozczyn podwoi objętość, dodaj jajka utarte z cukrem i resztę mąki. Wyrabiaj gęste ciasto przez 5 minut, dodaj masło i sok z pomarańczy. Wyrób ponownie, na koniec wlej spirytus razem z szafranem i dodaj skórkę otartą z pomarańczy.
  4. Dużą formę (lub dwie mniejsze foremki) natłuść i obsyp mąką, przełóż ciasto do ok. 1/3 wysokości, uderz formą o blat i odstaw na 40 – 50 minut. Kiedy ciasto urośnie do ok. 3/4 wysokości formy, wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz przez ok. 45 minut. Wystudzoną babę możesz oprószyć cukrem pudrem lub polukrować (lukier utrzyj z 4 łyżek cukru pudru i 2-3 łyżek soku z cytryny).

Babka łaciata

Babka łaciata to ciasto proste i efektowne. Do masy, zamiast skórki i soku z cytryny, możecie dodać sok z pomarańczy, a zamiast kakao – kilka kropli barwnika spożywczego. Babka łaciata może mieć więcej kolorów. Podzielcie masę na więcej porcji i do każdej dodajcie kilka kropli innego barwnika spożywczego. Czekoladę do dekoracji najlepiej roztopić w kąpieli wodnej, można dodać do niej łyżeczkę masła. Z dekoracji możecie oczywiście zrezygnować, to pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo kalorii. Spróbujcie też brownie z fasoli.

10 porcji po 392 kcal

Masło (miękkie) 200 g plus 1 łyżeczka do formy

Mąka 220 g

Proszek do pieczenia 1 czubata łyżeczka

Cukier 200 g

Jajka L 4 szt.

Mleko lub śmietana 12 proc. 2-3 łyżki

Kakao 3 łyżki

Sok z połowy cytryny

Skórka otarta z całej cytryny

Aromat waniliowy lub migdałowy (opcjonalnie)

Bułka tarta 1-2 łyżeczki do formy

Szczypta soli

Gorzka czekolada 80 g

Orzechy lub migdały posiekane 2 łyżki

  1. Nagrzej piekarnik do 170 stopni. Formę keksową natłuść i oprósz tartą bułką albo wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Masło utrzyj z cukrem, dodaj kolejno jajka, potem mąkę z proszkiem i szczyptą soli, mleko (lub śmietanę), skórkę i sok z cytryny (plus ewentualnie kilka kropli aromatu). Połowę masy przełóż do formy.
  3. Do pozostałej masy wsyp kakao, zmiksuj (możesz dolać łyżkę mleka, jeśli mieszanka wydaje się za gęsta) i wylej na jasne ciasto, delikatnie przemieszaj i wstaw do piekarnika.
  4. Piecz przez ok. 45-50 minut, sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest suche w środku, wystudź i udekoruj stopioną czekoladą i posiekanymi orzechami lub migdałami.

Inne słodkości wielkanocne

Fit tiramisu z ciasteczkami kawowymi

Tiramisu w wersji fit, czyli lekki deser o smaku kawy i migdałów na bazie naturalnego jogurtu. Oprócz domowych, kawowych ciasteczek jest tu warstwa owoców – takich jakie zazwyczaj robimy do sernika. Mrożone owoce gotujemy z kilkoma łyżkami wody, dodajemy ksylitol lub syrop klonowy, trochę cynamonu, a potem zagęszczamy je skrobią ziemniaczaną rozpuszczoną w niedużej ilości zimnej wody. Wspaniałe oczywiście będą świeże truskawki, jeżyny albo maliny.

8 porcji po 294 kcal

Ciastka kawowe:

Płatki owsiane 1 szklanka 110 g

Orzechy tarte laskowe 1 szklanka 110 g

Kawa mielona 3 łyżki

Ksylitol 5 łyżek

Jajka M 2 szt.

Olej 4 łyżki

Jogurt naturalny 2 łyżki

Krem tiramisu:

Jogurt naturalny gęsty 2-3 proc. tłuszczu 800 g

Naturalny ekstrakt migdałowy

Ksylitol 3 łyżki

Do podania: zagęszczone owoce, czekoladowe jajeczka (opcjonalnie)

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Płatki owsiane wymieszaj z orzechami, ksylitolem i kawą. Dodaj olej, jajka i jogurt. Masa powinna się łatwo formować – w razie potrzeby dodaj trochę więcej jogurtu. Uformuj nieduże kulki, ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, spłaszcz lekko, piecz przez ok. 18-22 minuty (zależnie od wielkości). W połowie pieczenia możesz obrócić ciastka na drugą stronę. Wystudź na kratce.
  2. Jogurt wymieszaj z ksylitolem i ekstraktem. Ciasteczka pokrusz. Do szklanek nałóż porcję ciastek, masy i owoców. Możesz zrobić warstwy – ciastka-masa-owoce-ciastka-masa-owoce. Wierzch udekoruj czekoladowymi jajeczkami albo np. posiekanymi migdałami.

Słodkie jajo z migdałowym nadzieniem

Słodkie jajo z migdałowym nadzieniem z twarogowego kruchego ciasta jest ozdobą wielkanocnego stołu. Nadzienie możecie przygotować także z włoskich lub laskowych orzechów i dodać do niego inne bakalie. Do dekoracji wykorzystajcie lukier utarty z cukru pudru i soku z cytryny, barwniki spożywcze, cukrową posypkę i kwiatki. Słodkie jajo z migdałowym nadzieniem możecie udekorować również stopioną czekoladą. Zamiast tłustego twarogu wykorzystajcie serek śmietankowy kanapkowy.

8 porcji po 388 kcal

Ciasto twarogowe:

Tłusty twaróg 375 g

Cukier 4 łyżki

Olej 4 -5 łyżek

Mąka 270 g

Proszek do pieczenia 1 łyżeczka

Aromat migdałowy, rumowy, waniliowy

Sól

Nadzienie migdałowe:

Migdały 100 g

Cukier 2 łyżki

Masło 25 g

Jajka średnie 1 całe i 1 żółtko

Cynamon ½ łyżeczki

  1. Twaróg pokrusz, wymieszaj z cukrem, mąką, proszkiem i olejem, dodaj aromat i szczyptę soli, uformuj kulę, przykryj ściereczką, odstaw na kilka minut.
  2. Migdały zmiel w młynku do kawy, wymieszaj z miękkim masłem, cukrem, cynamonem, rozkłóconym jajkiem i żółtkiem.
  3. Na kartce narysuj jajo o wysokości ok. 25 cm, wytnij. Połowę ciasta przełóż na papier do pieczenia, rozwałkuj, nałóż szablon, nożem odetnij okrawki ciasta. Na drugim arkuszu powtórz czynność z pozostałym ciastem.
  4. Jedno jajo przełóż na blachę razem z papierem, nałóż masę, zostaw odstęp ok. 2 cm od brzegu, przykryj drugim serowym jajem, dociśnij ranty widelcem. Zrób w cieście kilkanaście otworów wykałaczką lub widelcem, piecz przez 40 minut w temp. 180 stopni. W połowie pieczenia możesz posmarować ciasto stopionym masłem.
  5. Wystudź ciasto na kratce, udekoruj świątecznie lub tylko oprósz cukrem pudrem.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter