Sałatka ze śledziem to danie, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Ale nie tylko, bo to wspaniała przekąska na każdą imprezę.
Do sałatek wykorzystuję śledzie a’la matjas w oleju, sprzedawane na tackach. Wystarczy opłukać je z zalewy i osuszyć. Nie ma konieczności moczenia ich w wodzie czy mleku, tak jak solonych śledzi z beczki. Jeśli jednak wybieracie śledziowe filety z beczki, pamiętajcie o namoczeniu ich w zimnej wodzie przez godzinę lub dwie, żeby pozbyć się nadmiaru soli. Później możecie też namoczyć je w mleku lub maślance przez godzinę dla delikatnego smaku.
Pomysłów na śledzie są setki, bo te małe rybki świetnie nadają się do sałatek i idealnie łączą z warzywami, jajkami, suszonymi owocami, kiszonkami, fasolą. Zebrałam tu 4 nasze ulubione śledzie z dodatkami, choć pewnie i tak największe grono wielbicieli ma klasyczny śledzik z cebulką w oleju.
Różowa sałatka z buraczkami, ziemniakami i śledziem. Czasem wykorzystuję do niej buraczki ze słoika w lekkiej zalewie octowej. Pasują idealnie.
Śledzie korzenne z orzechami. To śledzie pachnące świętami, słodkie, miodowe, piernikowe. Do tego delikatnie kwaśne, z odświeżającą natką i grubo posiekanymi włoskimi orzechami.
Śledzie słodko-kwaśne z rodzynkami to mój osobisty numer jeden od lat. Pamiętajcie, by nie zalewać śledzi ciepłą marynatą, bo stracą jędrność – mięso po prostu się ugotuje.
Szuba, czyli śledź pod pierzynką to jeden z piękniejszych pomysłów na Wigilijny stół. Sałatkę podaję w małych szklankach, ale możecie ułożyć warstwy w większym naczyniu. Jeśli zostanie wam marchew z jarzynowej sałatki, pokrójcie ją drobno i dodajcie jako jedną z warstw.
Śledzie z buraczkami i ziemniakami
6 porcji po 213 kcal
Ziemniaki średnie 4 szt.
Buraki średnie 2 szt.
Śledzie a’la matjas 6 płatów
Szalotka mała 1 szt.
Jogurt grecki 2 łyżki
Majonez lekki 2 łyżki
Sok z cytryny
Pieprz
- Buraki wyszoruj, owiń folią spożywczą i piecz przez 30 minut w temp. 180 stopni. Wystudzone obierz i pokrój w kostkę. Możesz wykorzystać pieczone lub gotowane buraki, które kupisz w sklepie.
- Ziemniaki obierz, przetnij na ćwiartki lub mniejsze części, ugotuj, odcedź i wystudź.
- Śledzie opłucz w zimnej wodzie, osusz na papierowym ręczniku, pokrój na kawałki, skrop sokiem z cytryny.
- Wymieszaj z ziemniakami, burakami, drobno posiekaną szalotką, jogurtem i majonezem, przypraw pieprzem. Śledzie z buraczkami możesz zaostrzyć dodając kiszone lub konserwowe ogórki, marynowane grzybki albo łyżkę chrzanu.
Śledzie korzenne z orzechami i miodem
8 porcji po 198 kcal
Filety śledziowe 600 g
Olej ½ szklanki
Ocet balsamiczny 5 łyżek
Goździki 5-6 szt.
Ziele angielskie 2 ziarna
Kawałek kory cynamonu
Pumpernikiel 3 kromki
Orzechy włoskie 4 łyżki posiekanych
Miód 4 łyżki
Przyprawa do piernika 1 łyżka
Natka 1 łyżka posiekanej
- Śledzie umyj i osusz na papierowym ręczniku, potnij na kawałki. Olej i ocet wlej do rondelka, dodaj goździki, ziele i cynamon, zagotuj. Zdejmij z palnika, wystudź.
- Śledzie zalej marynatą i wstaw do lodówki na 4-5 godzin.
- Zrób korzenną posypkę – pokrusz pumpernikiel, wymieszaj z orzechami, miodem, natką i przyprawą do piernika.
- Śledzie osącz z marynaty, połącz z korzenną pastą, przełóż do słoika i przechowuj w lodówce.
Śledzie słodko-kwaśne z rodzynkami
8 porcji po 283 kcal
Filety śledziowe 600 g
Cebula średnia 3 szt.
Ocet z białego lub czerwonego wina ½ szklanki
Olej rzepakowy 1 szklanka
Koncentrat pomidorowy 4 łyżki
Liść laurowy 2 szt.
Ziele angielskie 2-3 ziarna
Cukier lub ksylitol 2 łyżki
Rodzynki 4 łyżki
- Śledzie opłucz z zalewy, pokrój na kawałki. Cebulę potnij na cienkie piórka, opłucz rodzynki.
- Do rondelka wlej ocet i olej, dodaj koncentrat rozrobiony w 1/3 szklanki wody, cukier oraz przyprawy. Zagotuj.
- Do gorącej marynaty wrzuć cebulę i rodzynki. Zdejmij z palnika, nie gotuj. W gorącej zalewie rodzynki i cebula wystarczająco zmiękną. Wystudź.
- Śledzie układaj warstwami w słoiku, na zmianę z cebulą i rodzynkami z zalewy. Wlej ostudzoną marynatę. Zamknij słój i wstaw do lodówki na całą noc.
Śledź pod pierzynką
6 porcji po 223 kcal
Filety śledziowe 300 g
Ziemniaki średnie 3 szt.
Cebula średnia 1 szt.
Ogórki konserwowe 3 szt.
Jajka M 3 szt.
Buraki średnie (ugotowane lub upieczone) 3 szt. 300 g
Majonez lekki 6 łyżek
Świeżo mielony pieprz
Ser żółty (np. gouda) 80 g (opcjonalnie)
- Ziemniaki ugotuj w łupinach, wystudź, obierz. Jajka ugotuj na twardo. Filety śledziowe opłucz z zalewy, osusz na papierowym ręczniku.
- Ziemniaki i śledzie pokrój w małą kostkę. Podobnie pokrój ogórki i odciśnij z nadmiaru soku. Posiekaj drobno cebulę.
- Obrane jajka oraz ser (jeśli używasz) zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach i odciśnij.
- W szklankach (o pojemności 18-200 ml) ułóż kolejne warstwy: śledzie, cebulkę, trochę majonezu, ogórki, ziemniaki, znowu majonez, buraczki, majonez, jajko, jeszcze raz majonez i na końcu starty żółty ser (warto posypać nim sałatkę tuż przed podaniem na stół). Każdą warstwę majonezu posyp świeżo mielonym pieprzem.
Polecamy także
Frankfurterki z warzywami w sosie musztardowym
Frankfurterki z warzywami w sosie musztardowym to szybki obiad, który zrobisz z łatwo dostępnych składników. Takie danie przygotujesz zarówno ze świeżych, jak i mrożonych warzyw
Skrzydełka w sosie curry z ryżem
Skrzydełka w sosie curry to jeden z najprostszych i najlepszych znanych mi sposobów na kurze skrzydełka (oprócz tych pieczonych, marynowanych wcześniej w domowym BBQ albo
Omlet z szynką i groszkiem
Omlet z szynką to naprawdę pożywne śniadanie. I to z dużą porcją warzyw. Mój omlet jest najprostszy z możliwych – tylko jajka i trochę mleka.