Czy mrożonki są zdrowe? Jak mrozić owoce i warzywa?
Mrożonki to dla mnie najlepsze koło ratunkowe. Pozwalają cieszyć się naturalnymi smakami owoców, warzyw i grzybów przez cały rok.
Idealnie byłoby samodzielnie wszystko zebrać, oczyścić i zamrozić, niestety większość z nas takiej możliwości nie ma. Szczęśliwie w sklepach wybór jest ogromny, a ceny przystępne.
Czy warto jeść mrożonki – to felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” (wydanie 2/2022). Więcej artykułów znajdziesz w sekcji „trening i zdrowie”.
Mrożone owoce
Jakie owocowe mrożonki wybrać? Te, których skład i smak odpowiada nam najbardziej. Ja sięgam po mieszanki owoców leśnych, maliny, mango, wiśnie i borówki. Nie ma śniadaniowego koktajlu czy owsianki bez solidnej porcji owoców. To poranna dawka witamin, przeciwutleniaczy i dobrej energii. Z mrożonych owoców robię też budynie, kisiele, galaretki, kompoty, sosy do ciast i sałatek. Dekoruję nimi desery, zapiekam pod kruszonką, podaję z plackami i do naleśników.
Mają nawet pewną przewagę nad świeżymi (to samo dotyczy warzyw) – nie trzeba ich myć, kroić, obierać czy drylować, co oznacza mniej marnowania oraz oszczędność czasu i wody. Biją na głowę wszelkie owoce zamienione na przetwory (szczególnie te kupne), bo nie ma w nich dodatku cukru, konserwantów i zagęstników. Mrożone owoce przeważnie wyjmuję wieczorem z zamrażalnika, przesypuję do miski i pozwalam im rozmrozić się w lodówce. Rano są idealne do koktajlu czy placków.
Na zakupach zwróćcie uwagę, czy produkt był odpowiednio przechowywany. Miękki albo zbity w bryłę raczej został wcześniej rozmrożony, być może w transporcie.
Mrożone warzywa
Moja zamrażalka jest też pełna warzyw. Kiedyś takiego wyboru nie było. Z łezką w oku wspominam szarozielony szpinak, a właściwie szpinakową dość wodnistą pulpę. W latach 80-tych nie było mody na mrożenie szpinaku w listkach, świeży można było kupić tylko w sezonie, a bez szpinaku nie było tygodnia w szkolnej czy przedszkolnej stołówce. Do niego najczęściej podawano sadzone jajko, tak jak do mielonego marchewkę z groszkiem albo buraczki. Te wszystkie mrożonki możemy kupić i dzisiaj. Mrożona marchewka z groszkiem jest zdrowsza niż ta w słoiku – nie zawiera soli i cukru. Zasmażkę z masła możecie zrobić sami. Podobnie z buraczkami. Dla mnie hitem wśród warzywnych mrożonek są bób, fasolka szparagowa, zielony groszek i pokrojona na paski włoszczyzna. Bób wystarczy wrzucić do wrzątku na 4 minuty, potem odcedzić, przelać zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania i obrać z łupin. Jest gotowy do jedzenia. Możecie zrobić z niego pastę do chleba czy sałatkę. Groszek z kolei dodaje uroku wszystkim potrawom ze względu na swój piękny, żywy kolor. Ten w puszce nie ma z nim szans, także odżywczo. Groszek zalewam gorącą, przegotowaną wodą i odstawiam na 4-5 minut. Po osączeniu jest gotowy do jedzenia. Fasolkę gotuję lub podsmażam. W sprzedaży są różne rodzaje mrożonek, niektóre potrzebują tylko kilku minut. Gotowa włoszczyzna to dodatek do domowych zup, flaczków z boczniaków i ryby „po grecku”.
W sklepach są też „bardziej złożone” mrożonki – mieszanki na zupy, gotowe dania z kaszą czy ryżem lub warzywa na patelnię. Bardzo lubię z nich korzystać, jednak nie dodaję do smaku gotowych przypraw, które znajdują się wewnątrz opakowania w małych saszetkach. Wolę podsmażyć mrożonkę na oliwie albo oleju rzepakowym, przyprawić ulubionymi suszonymi ziołami, wędzoną papryką, harissą albo curry.
Takie warzywne miksy to nieocenione źródło błonnika, witamin i minerałów.
Przez to, że w jednej paczce mamy kilka rodzajów warzyw, zapewniamy sobie dostawę różnych składników dbając o urozmaicenie w diecie. Oczywiście część witamin ucieknie podczas obróbki termicznej, ale wartości odżywcze tych warzyw i tak są ogromne. Nie zapominajmy, żeby w diecie znalazły się także warzywa surowe. Zimą sięgajmy po kapustę, selera, pora, marchew, cykorię oraz kiszonki, które będą bazą wspaniałych, zdrowych surówek.
Mrożone ryby i owoce morza
W sklepach kupicie także głęboko mrożone ryby i inne owoce morza. To też bardzo dobre rozwiązanie. Od razu po oczyszczeniu i podzieleniu na porcje zostały poddane działaniu niskiej temperatury. Niestety ryby, które często kupujemy jako świeże, trafiły na tacki już po rozmrożeniu. Bądźcie czujni i czytajcie informację na opakowaniu, bo takich ryb nie wolno już w domu zamrozić. W sklepach możecie kupić mrożoną ośmiornicę. Ma taką przewagę nad świeżą, że mięso pod wpływem niskiej temperatury kruszeje. Mrożone krewetki przeważnie są już dobrze oczyszczone (przeważnie, bo niestety różnie z tym bywa i po rozmrożeniu okazuje się, że jelito nie zostało dokładnie usunięte).
Jak długo przechowywać mrożonki?
W zamrażalniku przechowacie świeże mięsa, wędliny i ryby. Warto je poporcjować, opisać i oznaczyć datę mrożenia. Niestety nie możemy przechowywać produktów spożywczych w nieskończoność. Od pewnego czasu mrożę też pokrojony na kromki razowy chleb. Do woreczków na mrożonki wkładam po 2-3 kromki. Dzięki temu mam świeże pieczywo pod ręką (rozmrażam w temperaturze pokojowej, mikrofalówce albo w piekarniku). Wiele osób mrozi ciasta, nawet torty przekładane kremami, twarde sery.
Chętnie zamrażam rosół, buliony i wywar z grzybów shiitake. Wystarczy je rozmrozić, podgrzewając powoli i mamy bazę do zupy, sosu, dodatek do azjatyckich dań. Do mrożenia nadają się też gulasze, pierogi, krokiety, gołąbki. Nie przechowujemy ich dłużej niż 2 miesiące. Nie mrozimy makaronu, kaszy, ryżu, jajek. Nie wkładamy do zamrażalnika ciepłych produktów. Najdłużej możemy przechowywać zamrożone warzywa, bo aż do 8-12 miesięcy. Surowe mięso, w zależności od rodzaju przechowamy od 3 miesięcy (podroby) do 12 (dziczyzna). Mięso mielone przechowujemy maksymalnie 2 miesiące. Minimalna temperatura mrożenia powinna wynosić minus 18 stopni Celsjusza. Rekomendacje w tej sprawie wydała w 2018 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
Nigdy nie zamrażamy ponownie produktów wcześniej rozmrożonych. Mięsa i ryby po wyjęciu z zamrażalnika rozmrażamy w lodówce, przez noc, w zimnej wodzie (po włożeniu produktu do szczelnej torebki foliowej) albo w kuchence mikrofalowej. Warzywa i grzyby wykorzystujemy zamrożone i takie wrzucamy na patelnię, do zupy czy wrzątku.
Jak przygotować owoce, warzywa i grzyby do mrożenia?
- Owoce, warzywa i grzyby dokładnie oczyśćcie, umyjcie, osuszcie. Do mrożenia nadają się produkty zdrowe, bez skaz i pleśni. Mrożenie prowadzi do uśpienia drobnoustrojów (bakterii, drożdży, pleśni), ale po rozmrożeniu mogą ponownie stać się aktywne.
- Im szybciej zamrozicie owoce po ich zebraniu, tym mniej wartości odżywczych (głównie witaminy C) stracą.
- Niektóre warzywa przed zamrożeniem trzeba blanszować, czyli wrzucić na 1-2 minuty do gotującej się wody. Oczywiście stracimy część witamin, ale blanszowanie zapobiegnie psuciu się produktów, bo unieczynni drożdże i enzymy. Te warzywa to: fasolka szparagowa, kalafior, brokuły, marchew, bób, brukselka.
- Do mrożenia nie nadają się warzywa o bardzo dużej zawartości wody: ogórki, sałata, rzodkiewki.
- Nie mrozimy cytrusów. Czereśnie, wiśnie i śliwki przed mrożeniem warto wypestkować.
- Drobne owoce (także maliny, jeżyny, jagody itd.) często zbijają się podczas zamrażania, warto więc ułożyć je na tackach i mrozić przez kilka godzin, potem przełożyć do woreczków i schować w zamrażalniku.
- Grzyby przed mrożeniem warto ugotować w osolonej wodzie (5 minut) albo blanszować, to wydłuży ich czas przechowywania nawet do 1,5 roku (surowe 6-8 miesięcy). Poza tym kurki i rydze zamrożone surowe mogą być gorzkie po rozmrożeniu. Maślaki zaleca się obrać ze skóry przed gotowaniem (lub smażeniem) i mrożeniem. Grzybów nie rozmrażamy całkowicie przed szykowaniem potraw, żeby nie straciły tekstury i walorów smakowych.
Czy mrożonki są zdrowe? Jak mrozić owoce i warzywa?
Ten felieton zilustrowaliśmy przepisami na brownie z sosem owocowym, zupę warzywną z klopsami, tofu słodko-kwaśne i wiosenne warzywa.
Polecamy także
Podpłomyki z warzywami, przepis wegański
Podpłomyki z warzywami to kolejny pomysł na prostą i ekspresową „pizzę” bez drożdży. Zestaw warzyw skomponujcie dowolnie, dodajcie plasterki dyni czy bakłażana. Sprawdźcie też przepis
3 ćwiczenia na pośladki
Tym razem trzy proste ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie pośladkowe i ujędrnić pupę. Naprawdę krótki trening, który warto wykonać po ćwiczeniach cardio. 3 ćwiczenia na
Frankfurterki z warzywami w sosie musztardowym
Frankfurterki z warzywami w sosie musztardowym to szybki obiad, który zrobisz z łatwo dostępnych składników. Takie danie przygotujesz zarówno ze świeżych, jak i mrożonych warzyw