Przekąski imprezowe, 15 pomysłów na Sylwestra i inne imprezy przystawki na impreze 1024x577

Przekąski imprezowe, 15 pomysłów na Sylwestra i inne imprezy

Pomysły na imprezowe przekąski, którymi zaskoczysz swoich gości.

Dobre przystawki, przekąski i zakąski są pyszne, łatwe do zjedzenia i nie wymagają od ciebie krzątania się w kuchni, kiedy jest czas na zabawę. A to oznacza, że przekąski możesz przygotować odpowiednio wcześniej i odgrzać krótko w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, jeśli jest taka potrzeba. Większość z proponowanych tutaj przekąsek nie wymaga odgrzania, a kilka z nich zrobisz dzień wcześniej np. pastę z dyni i soczewicy, utopence, sałatkę z surmii, roladki z grillowanych warzyw czy farsz z szynki do jajek. Wśród 15 propozycji znajdziesz przekąski z rybami i owocami morza, mięsem i wędlinami oraz wegetariańskie i wegańskie. Przy kilku przepisach znajdziesz też odnośniki do jeszcze innych szybkich pomysłów. Na sylwestrowy wieczór, karnawałowe spotkania ze znajomymi albo rodzinne wieczory chętnie robicie domowe sushi. Kto jeszcze nie próbował, ten znajdzie TUTAJ dokładną instrukcję i przepis na idealny ryż.

Domowym imprezom często towarzyszy alkohol. Czy istnieje jego bezpieczna ilość i jak uniknąć kaca? O tym przeczytasz w TYM FELIETONIE.

Oto rozmaite przekąski, które możesz zrobić na imprezę:

  1. Pieczony łosoś z guacamole
  2. Sałatka z surimi i groszkiem
  3. Krewetki w cieście filo, smażone krewetki owijane ciastem
  4. Ślimaczki z ciasta francuskiego z tuńczykiem
  5. Vol-au-vent z sałatką z łososia
  6. Papryczki padrón faszerowane serkiem
  7. Utopence – marynowane kiełbaski
  8. Jajka faszerowane pastą z szynki
  9. Pie z mielonego mięsa
  10. Sałatka z komosy i awokado z grillowanym kurczakiem
  11. Pasta z dyni i soczewicy
  12. Patatas bravas
  13. Tortilla ziemniaczana z papryką
  14. Grzanki z pieczonymi pomidorkami i mozzarellą
  15. Roladki z grillowanych warzyw z suszonymi pomidorami

przekąski

Przekąski z rybami i owocami morza

Pieczony łosoś z guacamole

Pieczony łosoś podany z awokado, pomidorkami, kolendrą i pestkami granatu to łatwa do zrobienia i pełna smaku przekąska na imprezę.Łososia upieczesz z wyprzedzeniem, nie musi być ciepły. Guacamole też przygotujesz wcześniej. Przypraw je dużą ilością soku z limonki i pozostaw w nim pestkę z awokado (dzięki temu awokado nie będzie się szybko utleniać). Łososia możesz zastąpić dorszem, a w wersji wegańskiej – usmażonym na oliwie tofu.

10 porcji po 112 kcal

Łosoś filet bez skóry 250 g

Awokado hass 2 szt.

Pomidorki koktajlowe 200 g

Chili 1 szt. (opcjonalnie)

Granat ½ szt.

Cebula czerwona mała 1 szt.

Limonka 1 szt.

Kolendra posiekana 2 łyżki

Czarny sezam do dekoracji

Oliwa 2 łyżeczki

Sos sojowy 2 łyżki

Syrop klonowy 1 łyżka

Ocet balsamiczny 1 łyżeczka

  1. Nagrzej piekarnik do 170 stopni. Łososia pokrój na 10 małych kawałków i zamarynuj w sosie sojowym, occie i syropie klonowym. Przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 8 minut.
  2. Awokado przetnij na pół, miąższ wyjmij łyżką, wlej wyciśnięty sok z limonki i dokładnie rozgnieć widelcem. Dodaj drobno posiekaną cebulę (możesz zostawić trochę do dekoracji), pokrojone na niewielkie kawałki pomidorki i kolendrę. Warto też dodać posiekane chili. Guacamole możesz przyprawić – szczyptą soli, pieprzem, mielonym kminem rzymskim, choć samo w sobie ma już tak dużo smaku, że nie jest to konieczne.
  3. Guacamole nałóż do małych miseczek. Na wierzchu ułóż kawałek łososia, posyp sezamem i pestkami granatu. Do dekoracji dodaj plasterek chili i trochę cebuli.

Sałatka z surimi i groszkiem

Surimi znane jako paluszki krabowe to produkt, po który nie sięgamy często, ale lubimy i kupujemy do szybkich imprezowych sałatek (niskokalorycznych) albo domowego sushi. Taką sałatkę możesz przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce. Oprócz rzodkiewek, ogórka i groszku, warto dodać posiekane jajko, drobny makaron (np. orzo) albo ryż, szczypiorek, czerwoną cebulę. Sałatkę warto podać na liściach rzymskiej sałaty lub cykorii.

12 porcji po 45 kcal

Surimi 150 g (mrożone wcześniej rozmroź)

Ogórek gruntowy 2 szt.

Papryka czerwona ½ szt.

Rzodkiewki 4 szt.

Groszek zielony (mrożony) 80 g

Por kawałek 5-6 cm

Koperek posiekany 2 łyżeczki

Sok z cytryny 2 łyżeczki

Majonez lekki 1,5 łyżki

Sos sojowy 1-2 łyżeczki

Pieprz

Małe liście sałaty rzymskiej do podania

  1. Paluszki surimi, obrane ogórki, paprykę i rzodkiewki pokrój w niewielką kostkę.
  2. Groszek zalej gorącą wodą, po 4 minutach odcedź. Pora drobniutko posiekaj.
  3. Wszystkie składniki wymieszaj z koperkiem, sokiem z cytryny i majonezem, przypraw pieprzem i sosem sojowym.
  4. Nałóż porcje sałatki na umyte i osuszone liście sałaty.

Krewetki w cieście filo, smażone krewetki owijane ciastem

Filo to cienkie, delikatne ciasto charakterystyczne dla kuchni tureckiej i greckiej (nazwa phyllo pochodzi z greckiego i oznacza liść). To ciasto robi się z mąki, ciepłej wody i oliwy lub oleju, w przeciwieństwie do ciasta francuskiego, które zawiera masło. W sklepach najczęściej znajdziecie filo na stoisku z mrożonkami, choć coraz częściej bywa sprzedawane w rulonach i możecie na nie trafić podczas dni kuchni śródziemnomorskiej w popularnych dyskontach. Jeśli nie uda się znaleźć filo, wykorzystajcie wytrawne kruche ciasto. Takie krewetki to przekąska idealna na imprezę. Kto jednak nie może jeść krewetek ze względu na alergię albo za nimi po prostu nie przepada, kroi na paski filet z łososia, owija ciastem i smaży.

8 porcji po 180 kcal

Krewetki np. Vannamei (gotowane, mrożone) 225 g

Ciasto filo 6 lub 8 arkuszy ok. 200 g

Białko z 2 jajek M

Sezam 2 łyżeczki

Sos sojowy 2 łyżki

Sos teriyaki 2 łyżki

Majonez lekki 3 łyżki

Pasta chili np. sambal oelek 2 łyżeczki

Limonka 1 szt.

Olej do głębokiego smażenia 1,5-2 szklanki

  1. Krewetki rozmroź, oczyść, opłucz i dokładnie osusz na papierowym ręczniku. Przełóż do głębokiego talerza, dodaj sos sojowy i sos teriyaki, wymieszaj i odstaw na 10 minut. Białka delikatnie roztrzep widelcem.
  2. Trzy lub cztery arkusze ciasta filo ułóż na blacie (podkładam pod spód papier do pieczenia), pozostałe zostaw owinięte w folię albo ściereczkę, bo szybko wysychają.
  3. Ostrymi nożyczkami potnij arkusze na paski wzdłuż krótszego boku. Każdy pasek powinien składać się z 3 albo 4 warstw, zależnie ilu arkuszy używasz. Szerokość paska zależy od ilości krewetek. Połowa arkuszy przypada na połowę krewetek. Nie powinny być jednak zbyt szerokie, bo zależy nam, żeby po owinięciu widoczny był ogon krewetki.
  4. Jeden zestaw pasków odsuń od pozostałych i muśnij białkiem każdą warstwę, tak żeby lekko się skleiły. Owiń krewetkę. Warstwy ciasta powinny na siebie zachodzić, dzięki czemu owiniesz cały korpus. Nie owijaj ogona.
  5. Wierzch ciasta też posmaruj białkiem, posyp sezamem i odłóż na talerz. Powtórz czynność z pozostałymi krewetkami i resztą arkuszy ciasta filo. Tak zapakowane krewetki włóż do lodówki. Schłodź przez 10-20 minut albo dłużej. Łatwiej będzie je smażyć.
  6. Przygotuj dip: majonez wymieszaj z sosem chili i łyżką lub dwoma soku z limonki.
  7. Tuż przed podaniem, w rondelku rozgrzej olej i smaż krewetki partiami na złoty kolor. Obróć w połowie pieczenia. Każda kolejna porcja krewetek smaży się szybciej, bo tłuszcz jest już mocno rozgrzany.
  8. Wyjmuj łyżką cedzakową na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Podawaj z sosem i kawałkami cytryny lub limonki.

Ślimaczki z ciasta francuskiego z tuńczykiem

Ślimaczki z ciasta francuskiego to jedna z szybszych i łatwiejszych do zrobienia przekąsek. Sprawdza się na każdej imprezie i nadaje do zabrania w lunchowym pudełku. Takie ślimaczki to zaledwie pięć składników i naprawdę mnóstwo smaku. Sprawdź też przepis na tatar z wędzonego pstrąga.

8 porcji po 248 kcal

Ciasto francuskie 1 rulon 300 g

Pomidory suszone z zalewy 10 szt.

Pesto z suszonych pomidorów albo z bazylii (gotowe) 3 łyżki

Tuńczyk w sosie własnym 1 puszka ok. 130 g

Mozzarella wiórkowana 100 g

  1. Nagrzej piekarnik do 190 stopni. Tuńczyka osącz z zalewy, pomidory odciśnij z oleju i pokrój na paski.
  2. Ciasto rozłóż na desce. Posmaruj pesto, rozsyp tuńczyka, suszone pomidory, a na końcu mozzarellę.
  3. Zroluj dość ciasno wzdłuż dłuższego boku i ostrym nożem pokrój na kawałki o szerokości ok. 1,8-2 cm. Ja wykroiłam 16 „ślimaczków”.
  4. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem i piecz na złoty kolor przez ok. 25 minut. Podawaj na zimno.

Vol-au-vent z sałatką z łososia

Vol-au-vent, czyli kominki z francuskiego ciasta. Możesz wypełnić je sałatką, duszonymi grzybami albo słodkim nadzieniem np. budyniem. Z ciasta wycina się kółka o równej średnicy i w części z nich robi otwór np. kieliszkiem. Takie obręcze nakładamy na pełne okręgi i bardzo delikatnie dociskamy. Ciasto wyrośnie, rozwarstwi się i otrzymamy maleńkie miseczki. Kominki wypełnisz dowolnym farszem: mięsnym lub wegetariańskim pasztetem, duszonymi grzybami, koktajlem z krewetek. W poniższym przepisie jest sałatka z łososia i awokado. Sprawdź też pomysł na tatar z łososia albo na ceviche z łososia.

12 sztuk po 184 kcal

Ciasto francuskie 2 x 300 g

Jajko średnie 1 szt.

Awokado 1 szt.

Serek śmietankowy kanapkowy 60 g

Łosoś wędzony 150 g

Chili (opcjonalnie) 1 szt.

Czerwona cebula mała 1 szt.

Koperek posiekany 2 łyżeczki

Sok z cytryny 1 łyżka

Pieprz świeżo mielony

Sezam (opcjonalnie) 1 łyżeczka

  1. Ciasto francuskie delikatnie rozwałkuj i wytnij z niego 36 krążków o średnicy ok. 7-8 cm. W 24 z nich wytnij kieliszkiem małą dziurkę o średnicy ok. 4-5 cm. Żeby uzyskać więcej kółek, zagnieć i rozwałkuj resztki ciasta. Możesz też wykorzystać szklankę i kieliszek o mniejszej średnicy, wtedy przygotujesz więcej „kominków”.
  2. Nagrzej piekarnik do 190 stopni. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, ułóż na nim pełne krążki, a na nich, po dwa krążki z dziurką. Bardzo delikatnie dociśnij. Warto wstawić ciastka na 10-15 minut do lodówki.
  3. Posmaruj ciastka roztrzepanym jajkiem. Piecz przez ok. 18-20 minut.
  4. Awokado pokrój w drobną kostkę i skrop sokiem z cytryny, dodaj posiekaną cebulę, chili i koperek, połącz z pokrojonym łososiem i serkiem, przypraw do smaku świeżo mielonym pieprzem.
  5. Wystudzone kominki z ciasta francuskiego napełnij farszem tuż przed podaniem. Posyp sezamem.

vol au vent

Przekąski mięsne

Papryczki padrón faszerowane serkiem

Papryki padrón z farszem z kremowego serka przyprawionego ziołami i czosnkiem, owinięte dojrzewającą hiszpańską szynką i usmażone na oliwie. Wspaniała przystawka na ciepło. Papryczki padrón zjada się w całości trzymając za ogonek (ogonka nie zjadamy, za to nie ma potrzeby usuwania nasion z papryczek). Większość padrones jest łagodna, ale czasem można trafić na ostry okaz. Przy faszerowaniu jest trochę pracy, bo to niewielkie papryki, ale warto. Natkę możesz zastąpić koperkiem, szczypiorkiem, oregano, bazylią albo pomieszać różne zioła. Szynkę serrano zastąpisz prosciutto. Możesz też owinąć papryki chudym, wędzonym boczkiem.

4 porcje po 287 kcal

Papryki padrón 350 g

Serek śmietankowy 250 g

Czosnek 1 ząbek

Natka posiekana 2 łyżki

Szynka serrano 100 g (8 plastrów)

Oliwa 2 łyżki

Sól morska (opcjonalnie)

Pieprz

  1. Papryki umyj, osusz, natnij na całej długości. Nie trzeba usuwać pestek.
  2. Serek wymieszaj z natką i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, przypraw pieprzem.
  3. Małą łyżeczką nałóż farsz do papryczek.
  4. Każdy plaster szynki serrano przetnij wzdłuż na 3 lub 4 części. Papryki owiń paskiem szynki.
  5. Na dużej patelni rozgrzej oliwę, ułóż papryki i smaż przez ok. 3 minuty obracając w trakcie. Tyle wystarczy, żeby przyrumienić serrano i papryki.
  6. Przełóż na chwilę na papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Przed podaniem oprósz pieprzem i morską solą.

Utopence – marynowane kiełbaski

Utopence to marynowane kiełbaski z kuchni naszych południowych sąsiadów. Tradycyjnie podaje się do nich piwo. Taka kwaśna zakąska wzmaga apetyt. Utopence mogą stać w lodówce przez 5-6 dni. Tradycyjnie robi się je z wieprzowo-wołowych kiełbasek, u nas to zazwyczaj serdelki z indyka albo parówki (sprawdź też inne pomysły na parówki).

12 sztuk po 124 kcal

Serdelki z indyka 12 szt. ok. 800 g albo parówki 18 szt.

Papryka czerwona duża 1 szt.

Chili 2-3 szt.

Szalotki 3-4 szt. lub cebula średnia 2 szt.

Woda 3 szklanki

Ocet z białego wina 1,5 szklanki albo ocet spirytusowy – 1 szklanka

Pieprz w ziarnach 1 łyżeczka

Ziele angielskie 3-4 szt.

Liść laurowy 2 szt.

Czosnek 1 – 2 ząbki

Gorczyca 2 łyżeczki nasion

Cukier ½ łyżeczki

  1. Szalotki obierz i potnij na piórka. Obierz czosnek. Paprykę pokrój na paski, chili na krążki. Usuń pestki, chyba, że celujesz w naprawdę ostry smak. Serdelki natnij wzdłuż albo nakłuj widelcem – szybciej się zamarynują. Jeśli robisz utopence z parówek, przetnij je na pół, nie nakłuwaj widelcem.
  2. Do garnka wlej wodę i ocet, dodaj wszystkie przyprawy, zagotuj. Sprawdź, czy marynata jest odpowiednio kwaśna. Każdy z nas inaczej odczuwa smak. Może trzeba dodać więcej wody albo octu.
  3. Do wrzątku wrzuć szalotki, paprykę, czosnek i chili. Gotuj przez 3 minuty. Zdejmij z palnika i przestudź.
  4. Przygotuj duży słój. Warto przelać go wrzątkiem. Na dno wyłóż trochę papryki i cebuli. Włóż kiełbaski (parówki) i resztę warzyw. Wlej letnią zalewę z przyprawami. Jest też szkoła dodawania gorącej zalewy. To na pewno przyspieszy marynowanie.
  5. Zamknij słój, dobrze wystudź i wstaw do lodówki. Po 24 godzinach utopence będą gotowe. Jeśli zrobisz zalewę z większą ilością octu – to nawet po jednej nocy.

Jajka faszerowane pastą z szynki

Jajka faszerowane pastą z szynki to klasyk. Rozgniecione żółtka, drobno pokrojona wędlina, konserwowe ogórki i majonez. Do farszu możesz dodać kukurydzę, zielony groszek, marynowane grzybki, łyżeczkę chrzanu lub musztardy.

8 porcji po 138 kcal

Jajka 8 szt.

Szynka gotowana 90 g

Ogórki konserwowe 2 szt.

Majonez (najlepiej domowy) 2 łyżki

Pieprz

Kiełki rzodkiewki 1 łyżka

Szczypiorek 1 łyżka posiekanego

  1. Jajka ugotuj, przelej zimną wodą, obierz, przetnij na pół, wyjmij żółtka.
  2. Szynkę i ogórki drobno pokrój, wymieszaj z rozgniecionymi żółtkami i majonezem, przypraw do smaku.
  3. Nafaszeruj połówki jajek, posyp kiełkami, szczypiorkiem i pieprzem.

Pie z mielonego mięsa w cieście

Pie z mielonego mięsa z cukinią i suszonymi pomidorami. Przeważnie piecze się go w wytrawnym, kruchym cieście, ale w tej wersji wykorzystaliśmy gotowy, cienki spód do pizzy. Pamiętaj, żeby przed pieczeniem naciąć ciasto na górze albo zrobić nieduże kominki ze zrolowanej folii aluminiowej, przez które będzie uchodzić para. Do mięsa możesz dodać kilka posiekanych oliwek, pieczoną paprykę, pokruszoną fetę, suszone zioła; tymianek, oregano, bazylię.

6 porcji po 295 kcal

Gotowe ciasto (cienki spód) do pizzy 400 g

Mięso mielone (indyk, wieprzowina) 400 g

Cukinia 1 mała szt.

Suszone pomidory 6 szt.

Koncentrat pomidorowy 4 łyżeczki

Natka 1 łyżka posiekanej

Cebula średnia 1 szt.

Olej 1 łyżka

Sól i pieprz

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. 6 małych foremek (kokilek) muśnij olejem. Ciasto pokrój na 6 części i wyłóż nim foremki.
  2. Cebulę zeszklij na oleju. Mięso wymieszaj z koncentratem, pokrojoną w kostkę cukinią, cebulą, pokrojonymi pomidorami i natką, przypraw do smaku, włóż do foremek, dociśnij.
  3. Brzegi ciasta zawiń na górę i zrób otwory, przez które będzie mogła uchodzić para podczas pieczenia.
  4. Piecz przez ok. 35 minut. Podawaj na ciepło lub na zimno.

Sałatka z komosy i awokado z grillowanym kurczakiem

Filet z kurczaka, lekko orzechowa w smaku komosa ryżowa (quinoa), słodkie mango i orzeźwiający cytrynowo-imbirowy dressing to pyszne połączenie. W sam raz na lekką kolację albo zdrową przekąskę. W wersji wegetariańskiej kurczaka zastąpisz fetą. Sałatka z quinoa dobrze smakuje z porcją gęstego jogurtu i odrobiną ostrego sosu np. sambal oelek.

8 porcji po 286 kcal

Komosa ryżowa 200 g

Rukola 60 g

Mango duże 1 szt.

Awokado 2 szt.

Filet z kurczaka 400 g

Mięta posiekana 1-2 łyżki

Imbir kawałek ok. 3 cm

Oliwa 4 łyżki

Cytryna 1 szt.

Sól

  1. Komosę ugotuj (ok. 12 minut), odcedź, przelej zimną wodą, osącz dokładnie.
  2. Mango i awokado obierz, pokrój na kawałki. Awokado od razu skrop sokiem z połowy cytryny, żeby się nie utleniło.
  3. Owoce dodaj do komosy razem z rukolą i świeżą miętą.
  4. Filety z kurczaka posól, skrop oliwą (1 łyżka), usmaż na patelni grillowej. Wstaw na 5-6 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, żeby mięso dopiekło się w środku.
  5. Imbir zetrzyj na tarce, wymieszaj z pozostałym sokiem z cytryny i oliwą, dodaj do sałatki, wymieszaj.
  6. Filety z kurczaka pokrój na plastry, ułóż na sałatce.

sałata z kurczakiem

Przekąski wegetariańskie

Pasta z dyni i soczewicy

Pasta kanapkowa, w której znajdziesz strączki i warzywa. Plasuje się gdzieś między hummusem, grecką favąwarzywnym pasztetem. Aromatyczna, pyszna, zdrowa i lekka. Podaj ją z grzankami albo jako dodatek do pokrojonych na słupki warzyw.

6 porcji po 147 kcal

Soczewica czerwona 120 g

Dynia np. hokkaido ½ szt. (lub ok. 500 g innej dyni)

Marchew mała 2 szt.

Szalotka mała 2 szt.

Czosnek 2 ząbki

Oliwa 3 łyżki

Curry 1 łyżka

Kmin rzymski mielony ½ łyżeczki lub więcej

Papryka ostra mielona ½ łyżeczki lub więcej

Sok z jednej cytryny

Sezam uprażony 1-2 łyżki

Posiekana natka albo kolendra do podania

  1. Soczewicę ugotuj (ok. 15 minut), odcedź i dokładnie osącz na sitku.
  2. Dynię i marchew obierz, pokrój na niewielkie kawałki (szczególnie marchew, która potrzebuje więcej czasu w piekarniku niż dynia).
  3. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, dodaj z grubsza pocięte szalotki i obrany czosnek, skrop łyżką oliwy, posyp curry. Piecz do miękkości – ok. 20 – 25 minut w temp. 180-190 stopni.
  4. Wystudzone warzywa i soczewicę przełóż do malaksera, dodaj kmin, paprykę, sok z cytryny i resztę oliwy. Zmiksuj na pastę. Podawaj z sezamem i ziołami, najlepiej jako dodatek do grzanek.

pasta z dyni

Patatas bravas

Patatas bravas, czyli chrupiące kawałki ziemniaków z pikantnym pomidorowym sosem, maleńki smakołyk z Hiszpanii serwowany w barach z przekąskami. Polska nazwa tego dania mogłaby brzmieć odważne, wściekłe lub mężne ziemniaki.

6 porcji po 105 kcal

Ziemniaki 500 g

Cebula 1 szt.

Czosnek 2 ząbki

Pomidory krojone 200 g (pół puszki)

Papryka wędzona lub słodka 2 łyżeczki

Chili 1 małe

Olej 2 łyżki

Sól

Cukier

  1. Posiekaj cebulę i czosnek, zeszklij na łyżce oleju. Wrzuć chili w całości (ale wcześniej ponakłuwaj je widelcem), wsyp mieloną paprykę, dodaj pomidory razem z zalewą i 5-6 łyżek wody, przypraw szczyptą soli i cukru, gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut, wystudź, usuwamy chili, a resztę rozdrobnij blenderem.
  2. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę (ok. 2 cm). Ugotuj, uważając, żeby ich nie rozgotować. Odcedź, osusz i podsmaż na pozostałym oleju.
  3. Osącz je z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Przed podaniem polej sosem. Sos możesz podać osobno jako dip. Pamiętaj o wykałaczkach do nabijania patatas bravas.

Ziemniaczana tortilla z papryką

Podstawowy przepis na hiszpański placek ziemniaczany, który możesz odmienić, dodając połówki pomidorków koktajlowych, plasterki cukinii czy wędzonego łososia. Jeśli wolisz ostre smaki, zieloną paprykę zastąp jalapeño. Do tortilli wykorzystasz ugotowane wcześniej kartofle z obiadu. Pokrój je na plastry i dosłownie przez chwilę podsmaż z cebulą, zanim połączysz wszystko z jajkami. Tortillę podawaj na zimno albo podgrzej przez chwilę.

8 porcji po 160 kcal

Ziemniaki średnie 5 szt.

Papryka zielona 1 szt.

Cebula 1 duża

Jajka 6 szt.

Tarty ser żółty 4 łyżki (opcjonalnie)

Olej 2 łyżki

Sól i Pieprz

  1. Ziemniaki obieramy, kroimy na plastry, siekamy cebulę. Paprykę kroimy w kostkę.
  2. Na patelni (takiej, którą można włożyć do piekarnika) rozgrzewamy 2 łyżki oleju, podsmażamy cebulę, dodajemy ziemniaki, smażymy przez 10 minut często mieszając. Na ostatnie 2 minuty wrzucamy paprykę.
  3. Jajka rozkłócamy w dużej misce, łączymy z połową sera, przyprawiamy pieprzem i solą.
  4. Do masy jajecznej przerzucamy ziemniaki z cebulą i papryką, mieszamy i przelewamy z powrotem na patelnię wcześniej natłuszczoną pozostałym olejem. Placek smażymy na niedużym ogniu przez około 10 minut, żeby ściąć spód.
  5. Podsmażoną tortillę posypujemy pozostałym serem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni, najlepiej z włączonym grzaniem z góry lub funkcją grill. Pieczemy przez 10-15 minut, aż masa jajeczna zetnie się na górze. Tortillę zdejmujemy z patelni i kroimy na kawałki.

Grzanki z pieczonymi pomidorkami i mozzarellą

Takie grzanki to odmieniona wersja bruschetty. Kto nie jada chleba, może zamienić ją w prostą sałatkę z pieczonych pomidorków, sera, rukoli, bazylii, oliwy i octu balsamicznego. Grzanki z pomidorkami możesz udekorować glassą z octu balsamicznego.

4 porcje po 369 kcal

Chleb pełnoziarnisty, razowy 8 kromek

Pomidorki koktajlowe (czerwone i żółte) 250 g

Ocet balsamiczny 2 łyżki

Oliwa 2 łyżki

Mozzarella 2 x 125 g

Rukola garść listków

Bazylia garść listków

Pieprz

  1. Pomidorki przetnij na pół, polej octem i łyżką oliwy, wstaw na 7 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
  2. Chleb opiecz krótko (3 minuty w temp. 190 stopni, najlepiej z termoobiegiem), mozzarellę podziel dłońmi na nieduże kawałki.
  3. Przestudzone pomidorki nałóż na chleb, dodaj mozzarellę, porcję rukoli, trochę posiekanej bazylii, skrop resztą oliwy, oprósz pieprzem.

Roladki z grillowanych warzyw z suszonymi pomidorami

Warzywa z grillowej patelni przełożone kremowym serkiem i posypane uprażonymi orzeszkami. Serek możesz połączyć ze szczypiorkiem albo posiekanymi kaparami, a orzeszki piniowe zastąpić prażonymi płatkami migdałów. Warto mieć pod ręką ocet balsamiczny lub balsamiczną glassę, idealnie pasują do grillowanych warzyw.

8 porcji po 136 kcal

Bakłażan średni 1 szt.

Cukinia średnia 1 szt.

Papryka czerwona 1 szt.

Suszone pomidory 8 szt.

Serek kremowy śmietankowy 150 g

Bazylia 2 łyżki posiekanej

Oliwa 3 łyżki

Orzeszki piniowe 1 łyżka

Sól i pieprz

  1. Warzywa umyj, bakłażana i cukinię pokrój na dość cienkie, długie plastry. Paprykę potnij na paski. Warzywa skrop oliwą.
  2. Serek wymieszaj z posiekaną bazylią, przypraw do smaku. Orzeszki upraż na patelni bez tłuszczu.
  3. Rozgrzej patelnię grillową (w sezonie letnim wykorzystaj grill) i grilluj po 2-3 minuty z każdej strony. Warzywa muszą zmięknąć na tyle, żeby nie łamały się przy rolowaniu.
  4. Plastry bakłażana i cukinii posmaruj serkiem, ułóż jeden na drugim. Na brzegu połóż pasek papryki i jednego suszonego pomidora. Zroluj, zepnij wykałaczką, oprósz pieprzem.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter