Temari sushi, czyli kolorowe i zaskakujące sushi, które bez problemu i z dużą przyjemnością zrobicie w domu. Więcej o temari sushi i przygotowaniu dodatków przeczytacie TUTAJ. Pod filmem znajdziecie listę składników i dokładny przepis.
Tym razem wykorzystałam trochę innych dodatków i dodałam do ryżowych kulek niespodziankę – kawałek surimi albo pieczonej dyni. Oprócz tego w temari znalazły się ogórki, rzodkiewki, smażone tofu teriyaki, cukinia i pieczarki, rzodkiew japońska daikon i tykwa, wędzony pstrąg łososiowy, surimi w kształcie krewetek (gotowane duże krewetki będą tu idealne), mango, omlet i pieczona dynia hokkaido. Dynię kroicie na cienkie księżyce, nie obieracie i pieczecie przez 8-10 minut w temperaturze 180 stopni. Trzeba sprawdzać co jakiś czas, czy jest już odpowiednio miękka i nie piec jej zbyt długo, bo zamieni się w pastę z dyni. Zależy nam na elastycznych kawałkach, którymi owiniemy ryżowe kulki.
Tutaj znajdziesz pomysł na temari sushi w świątecznym wydaniu.
Podstawą oczywiście jest dobrze ugotowany ryż.
Na 21 sztuk temari (albo więcej mniejszych kulek) potrzebujecie 500 g ryżu. U nas to ryż Premium House of Asia, a do zalewy 12 łyżek octu ryżowego i 6 łyżeczek cukru trzcinowego lub innego słodzidła. Oczywiście proporcje octu i cukru, możecie modyfikować, żeby trafić w swój smak. Jak ugotować ryż do sushi przeczytacie TUTAJ.
Pamiętajcie, że kolory i smaki temari zależą tylko od waszej wyobraźni.
Do temari przyda się omlet, tym razem część pocięłam na cienkie paski robiąc kinshi tamago, a część na kawałki 3 x 3 cm.
Jak zrobić omlet do sushi?
Jajka L 2 szt.
Sos sojowy 1 łyżeczka
Cukier trzcinowy (lub inne słodzidło) ½ łyżeczki
Odrobina oleju lub oliwy do natłuszczenia patelni
Jajka roztrzep z pastą miso, sosem i cukrem. Wylej na niedużą patelnię natłuszczoną olejem lub oliwą. Kiedy brzegi omleta się zetną, podważ je delikatnie, żeby masa jajeczna wlała się pod spód. Kiedy omlet już usmaży się pod spodem, obróć go na drugą stronę i smaż jeszcze chwilę. Zdejmij z patelni, złóż na 3-4 części. Część omleta potnij na cienkie paseczki o szerokości 2-3 mm, a część na kawałki.
Jak uformować temari sushi?
Ugotowany ryż podziel na porcje. Używam łyżki do lodów. Tym razem w środku ryżowej kulki umieściłam kawałek surimi albo pieczonej dyni. Możecie włożyć tam inne jadalne „niespodzianki” – paprykę w tempurze, fasolkę edamame, trochę kawioru, a nawet przepiórcze jajko. Porcje ryżu ułóż na talerzu i przykryj kawałkiem folii spożywczej.
Na desce rozłóż kawałek folii spożywczej. Na środku ułóż dodatki np. paski wodorostów nori, pasek smażonej cukinii, kawałek wędzonego pstrąga. Na wierzchu połóż odmierzony ryż, zbierz końce folii i zawińcie ciasno formując dłońmi kulkę. Takie paczuszki odłóż na bok i odwiń z folii dopiero, kiedy zrobicie wszystkie temari.
Czy uda się uniknąć folii spożywczej? Można uformować ryż na kształt kulki (wilgotnymi dłońmi), a potem układać poszczególne dodatki na wierzchu. Jest to zdecydowanie bardziej pracochłonne i trudniejsze (drobne elementy np. paski kinshi tamago spadają z kulek).
Z czym podać temari sushi?
Odwinięte z folii temari sushi ułóż na talerzu lub desce i podaj do niego te dodatki, których zwykle używasz do sushi – sos sojowy, pastę wasabi i marynowany imbir. Kulki oczywiście możesz udekorować pestkami, nasionami, ziołami, majonezem.
Składniki temari sushi ze zdjęć
21 sztuk po 135 kcal
Ryż:
Ryż do sushi 500 g
Ocet ryżowy 12 łyżek
Cukier trzcinowy 6 łyżeczek
Ryż przygotuj według TEGO przepisu. Sprawdź wcześniej, czy odpowiada ci smak zalewy. W razie potrzeby dodaj więcej słodzidła lub octu.
Dodatki:
Pstrąg wędzony 100 g
Surimi w kształcie krewetek 4-5 szt.
Surimi klasyczne 2-3 szt. pokrojone na nieduże kawałki
Tofu naturalne 100 g pokrojone na plasterki i usmażone z dodatkiem sosu teriyaki
Cukinia mała ½ szt. pocięta na paski obieraczką do warzyw i krótko smażona z odrobiną sosu teriyaki
Dynia hokkaido ¼ szt. – część pocięta na cienkie księżyce, a część w kostkę, upieczona (można dodać ulubione przyprawy)
Ogórek 1 szt. pokrojony na plasterki
Rzodkiewki 2 szt. pocięte na cienkie plasterki
Pieczarki 2 szt. pokrojone na cienkie plasterki i usmażone krótko
Jajka L 2 szt.
Pasta miso saszetka 15 g
Sos sojowy 1 łyżeczka
Cukier
Olej 1 łyżka
Tykwa 6-7 pasków
Rzodkiew japońska daikon 5-6 pasków
Awokado ½ szt.
Łyżka soku z cytryny do skropienia awokado
Mango ½ szt.
Płat nori 1 szt.
Sezam jasny i czarny
Limonka do dekoracji 1-2 plasterki
Do podania: sos sojowy, wasabi, imbir House of Asia
Przykładowe zestawy składników w naszym temari sushi:
Wędzony pstrąg, surimi w kształcie krewetki, awokado, omlet, rzodkiewka
Paski nori, wędzony pstrąg, awokado, limonka
Cukinia, mango, tofu, sezam
Dajkon, wędzony pstrąg, tykwa, sezam
Pieczona dynia, tykwa
Pieczona dynia, kinshi tamago, sezam
Cukinia, surimi w kształcie krewetki, kinshi tamago, pieczarka
We współpracy reklamowej z House of Asia
Polecamy także
Tajska sałatka makaronowa z pieczonym łososiem
Tajska sałatka makaronowa z pieczonym łososiem jest lekka, pełna aromatu i tekstur. Chrupiące kiełki, soczysty ogórek, delikatne kawałki łososia znakomicie do siebie pasują. Ważne są
Samosy z soczewicą, pełnoziarniste pierożki samosa
Chrupiące pierożki samosa, smażone w głębokim tłuszczu, przygotujesz z mięsnym albo roślinnym farszem. Jako nadzienie możesz wykorzystać gotowe danie indyjskie od Yummity (produkt wegański z
Pantzaria – grecka sałatka z buraków
Pantzaria to szybka sałatka z buraków (pod warunkiem, że wcześniej upieczemy lub ugotujemy buraczki) z czosnkiem i ziołami. Zdrowa, smaczna, idealna jako jedna z przekąsek