Pasztet wegetariański z soczewicy i ciecierzycy zmiksowanej z rukolą. Dwie warstwy smaku, które się przenikają i uzupełniają. Nie żałujcie przypraw i dodatków. Oprócz sezamu dodajcie orzechy, pestki słonecznika albo dyni. Uzupełnijcie pasztet o warstwę z samych warzyw np. brokułu ublanszowanego, rozdrobnionego i połączonego z jajkami. Taki pasztet to, obok hummusu czy baba ganoush, znakomita pasta do pieczywa, tortilli czy placków.
12 Porcji
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 2 godziny (plus moczenie ciecierzycy przez noc)
Pieczenie: 1 godzina
Porcja: 222 kcal
Składniki:
Ciecierzyca sucha 250 g (lub 2 puszki)
Soczewica czerwona sucha 250 g
Rukola 100 g
Cebula 2 szt.
Czosnek 3 ząbki
Olej 6 łyżek
Jajka średnie 4 szt.
Koncentrat 2 małe łyżeczki
Po 2/3 łyżeczki: kminu rzymskiego, ostrej mielonej papryki, słodkiej mielonej papryki
Cynamon ½ łyżeczki
Sól i pieprz
Sezam 1 łyżka (uprażony)
Przygotowanie:
- Ciecierzycę zalej letnią wodą i odstaw na całą noc. Zmień wodę, gotuj przez dwie godziny, odcedź, przelej zimną wodą.
- Soczewicę opłucz, włóż do garnka, zalej wodą, gotuj przez ok. 15 minut. Przelej na sicie zimną wodą, dokładnie osącz.
- Cebulę i czosnek posiekaj i zeszklij na oleju, wystudź. Rukolę przelej wrzątkiem i od razu zimną wodą, odciśnij.
- Cieciorkę włóż do malaksera, dodaj rukolę, połowę cebuli razem z olejem i dwa jajka, zmiksuj. Jeśli masa będzie zbyt sucha, dodaj 2-3 łyżki wody. Przypraw solą i pieprzem. Przełóż do miski.
- Wymyj malakser, wrzuć soczewicę, dodaj koncentrat, kmin, obie papryki, cynamon i szczyptę soli, wybij dwa jajka, zmiksuj. Możesz odłożyć 3-4 łyżki ugotowanej soczewicy i wymieszać ze zmiksowaną, to zapewni dodatkową strukturę.
- Rozgrzej piekarnik do 160 stopni. Przygotuj nieduże słoiczki albo jedną większą formę (jeśli korzystasz z formy, wyłóż ją papierem do pieczenia).
- Do słoiczków nałóż warstwami obie masy. Ułóż w naczyniu żaroodpornym (formę też wstawiamy do większego naczynia), wlej 2 szklanki wody, tak żeby słoiki były zanurzone prawie do połowy.
- Przykryj folią aluminiową i piecz przez godzinę. Pod koniec zdejmij folię, żeby przyrumienić wierzch. Wystudź, posyp uprażonym sezamem.
Pomysły:
Pasztet wegetariański możesz przyprawić świeżymi ziołami. Rukolę zastąp szpinakiem, jeśli obawiasz się delikatnej goryczki, którą charakteryzuje się rokietta.
Polecam także
Naleśnikowe krokiety jak sajgonki
Sajgonki, w których naleśniki zastępują papier ryżowy. I nie są smażone w głębokim oleju. Przygotujmy wegetariańską wersję dodając więcej warzyw. Więcej przepisów na znakomite naleśniki
Pasta jajeczna, dodatek do pieczywa i mięs
Pasta jajeczna, klasyk nad klasykami w kategorii past do chleba, zaraz obok pasty z tuńczyka. Idealnie pasuje także do pieczonego schabu. Taką pastę możesz zrobić
Karp w galarecie
Karp w galarecie to danie, które robi się chyba tylko przy okazji Świąt. Ma swoich zagorzałych wielbicieli i równie dużą grupę przeciwników. Dla nas, w