tofu na 4 sposoby

Tofu na 4 sposoby, co zrobić z tofu?

Tofu, sojowy twarożek to popularny zamiennik mięsa w dietach roślinnych, który wciąż wzbudza skrajne emocje. Niektórzy tofu kochają, inni spróbowali raz i nie chcą więcej o nim słyszeć, zarzucając mu brak smaku.

Prawdą jest, że tofu „chłonie” smaki z otoczenia i wymaga dodatków – warzyw, sosów i przypraw, ale przecież nie zjadamy go prosto z opakowania. Brak wyraźnego smaku tofu naturalnego (inaczej ma się sprawa z wędzonym) działa też na plus, bo pozwala wykorzystać ten twarożek do potraw z różnych stron świata. Najczęściej tofu dodaje się do dań kuchni azjatyckiej i z nią właśnie jest kojarzony. W Polsce chyba najbardziej popularną potrawą z tofu jest zupa miso serwowana w restauracjach sushi. Znam kilka osób, które niestety zniechęciły się do tofu właśnie przez to danie, bo nie odpowiadała im tekstura sojowego twarogu. Pamiętajcie, że tofu można piec, smażyć, panierować, marynować. Można wykorzystać go do deserów, farszu do naleśników, a nawet zrobić wegańską „jajecznicę” zwaną „tofucznicą”. Tofu jest produktem wszechstronnym i daje nieograniczone kulinarne możliwości. A warto go do diety wprowadzić, bo jest źródłem białka, nie zawiera cholesterolu i ma zaledwie 120 kcal w 100 gramach.

W tym wpisie zebrałam 4 przepisy z tofu w roli głównej: Pad Thai z krewetkami i tofu – makaronowe danie z kuchni tajskiej, ceviche z tofu inspirowane klasycznym peruwiańskim daniem rybnym, polski „schabowy” w wydaniu roślinnym oraz aromatyczne kokosowe curry z soczewicą przywodzące na myśl kuchnię indyjską. Więcej pomysłów na tofu znajdziecie TUTAJ.

Pad thai z krewetkami i tofu

4 porcje po 489 kcal

Szalotka 1 szt.

Czosnek 3 ząbki

Chili małe 1 szt.

Imbir ok. 3 cm

Brązowy cukier 2 łyżeczki

Sos rybny 3 łyżki

Sos sojowy 4 łyżki

Limonka 2 szt.

Krewetki 300 g (rozmrożone)

Tofu 150 g

Makaron ryżowy 200 g

Kiełki fasoli 150 g

Orzeszki ziemne bez soli 3 łyżki

Jajka średnie 2 szt.

Szczypior posiekany 2 łyżki

Kolendra 2 łyżki posiekanej

Olej 2 łyżki

  1. Przygotuj sos. Wrzuć do malaksera posiekaną szalotkę, czosnek, wypestkowane chili, obrany, pokrojony imbir, cukier. Wlej sos rybny, sojowy i sok z limonek. Zmiksuj.
  2. Tofu pokrój w kostkę. Opłucz i osusz krewetki. Makaron ryżowy zalej wrzątkiem, odstaw na góra 3 minuty, odcedź.
  3. Kiełki fasoli opłucz. Orzeszki upraż na suchej patelni. W małej misce roztrzep jajka.
  4. Na dużej patelni rozgrzej olej, wrzuć krewetki i tofu, smaż przez 2 minuty, dodaj makaron, wlej sos, wrzuć kiełki i szczypior. Wlej jajka, krótko i energicznie zamieszaj, żeby się ścięły. Przed podaniem posyp orzechami i kolendrą. Podawaj z dodatkową limonką i sosem sriracha. Brązowy cukier możesz zastąpić ksylitolem.

Pad thai z krewetkami

Ceviche z tofu

4 porcje po 181 kcal

Tofu naturalne 1,5 kostki 270 g

Sok z 2 limonek

Cebula czerwona średnia 1 szt.

Pomidor 2 szt.

Awokado 1 szt.

Kolendra posiekana 3 łyżki

Szczypta soli (opcjonalnie)

Pieprz

  1. Tofu osącz z zalewy na papierowym ręczniku, potnij w kostkę. Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z limonek i kolendrą. Odstaw na 30 minut.
  2. Cebulę drobno posiekaj, pomidory i awokado pokrój w kostkę. Dodaj do tofu, wymieszaj. Przypraw do smaku. Podawaj z ryżem (u nas mieszanka w stylu peruwiańskim od Yummity) i krążkami ugotowanej kukurydzy.

ceviche wegańskie

„Schabowy” z tofu z batatami i duszoną kapustą

4 porcje po 478 kcal

Tofu 2 x 180 g

Mąka pszenna pełnoziarnista 3 czubate łyżki

Skrobia kukurydziana 1 czubata łyżka

Papryka wędzona 1 łyżeczka

Woda ½ szklanki (lub odrobina więcej)

Bułka tarta 6-8 łyżek

Olej 4 łyżki

Kapusta młoda 1 główka

Liść laurowy 1 szt.

Ziele angielskie 2 szt.

Koperek posiekany 3-4 łyżki

Cebula średnia 1 szt.

Ocet z białego wina 1-2 łyżki

Bataty duże 2 szt. ok. 600 g

Sól

Pieprz

  1. Tofu wyjmij z zalewy, połóż na talerzu wyłożonym papierowym ręcznikiem. Przykryj drugim ręcznikiem, obciąż – na tofu połóż deskę, na niej np. szklankę z wodą. Zostaw na 15 minut.
  2. Kapustę poszatkuj, posiekaj cebulę. Do garnka wlej łyżkę oleju, zeszklij cebulę, wrzuć kapustę, smaż razem przez 4 minuty, wlej szklankę wody, dodaj liść i ziele. Gotuj przez 15 minut. Od czasu do czasu mieszaj, ewentualnie uzupełnij wodę. Następnie przypraw solą i octem, dodaj koperek.
  3. Obrane bataty potnij na kawałki, ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, skrop łyżką oleju. Piecz do miękkości w temp. 180 stopni, przez ok. 20 minut.
  4. W misce połącz mąkę pszenną i kukurydzianą, dodaj wędzoną paprykę, trochę soli (lub sosu sojowego) i pieprzu, wlej wodę, wymieszaj. Na talerz wysyp tartą bułkę. Na patelni rozgrzej pozostały olej. Tofu przetnij na pół w poprzek – tak, żeby z każdej kostki uzyskać dwie cieńsze.
  5. Tofu panieruj w mące z przyprawami i wodą, potem w tartej bułce. Smaż na niewielkim ogniu na złoty kolor. Podawaj z batatami i kapustą.

wege schabowy panierowane tofu

Kokosowe curry kokosowe z brokułem, soczewicą i pieczonym tofu

4 porcje po 485 kcal

Brokuł 1 szt. (450 g)

Cebula średnia 1 szt.

Czosnek 2 ząbki

Imbir kawałek 6 cm

Chili 1 szt.

Miso 1 saszetka (15 g)

Mleko kokosowe 400 ml

Passata pomidorowa 150 ml

Kurkuma 1 czubata łyżka

Curry ½ łyżki

Olej 1 łyżka

Limonka 1-2 szt.

Szpinak 100 g

Soczewica czarna (beluga) 200 g

Tofu (u mnie wędzone) 180 g

Pieprz

Mąka kukurydziana 1 łyżeczka

Kolendra 3-4 łyżki posiekanej

Dymka 2 łyżki posiekanej

  1. Zagotuj wodę, wsyp soczewicę, gotuj do miękkości (ok. 25 minut). Na pięć minut przed końcem, ustaw nad garnkiem durszlak z różyczkami brokułu, przykryj i ugotuj brokuł na parze. Przelej zimną wodą, żeby zatrzymać gotowanie, odstaw. Odcedź soczewicę.
  2. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Tofu osusz papierowym ręcznikiem i pokrój w kostkę, oprósz pieprzem i mąką kukurydzianą. Rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 20 minut, obracając w trakcie pieczenia. Przestudź.
  3. Posiekaj cebulę, czosnek i imbir. Chili przetnij na pół. W garnku rozgrzej olej, zeszklij cebulę, dodaj czosnek, chili i imbir, duś przez 3-4 minuty. Wsyp kurkumę oraz curry, podgrzej przez chwilę. Wyciśnij pastę miso, wlej mleko kokosowe, 700 ml wody (najpierw wlej ją do puszki, żeby zebrać resztę mleka) i passatę. Gotuj przez 20 minut. Na 4 minuty przed końcem dodaj listki szpinaku. Przypraw curry sokiem z limonki.
  4. Do talerzy nałóż brokuł i soczewicę. Wlej zupę. Udekoruj kostkami tofu i ziołami.

Curry kokosowe

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

One Response

  1. Janusz pisze:

    super przepisy,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter