Aromatyczny kurczak pieczony w całości z dodatkiem jabłek i śliwek. Przepis prosty, właściwie „robi się sam”, ważne jest tylko dobrej jakości mięso.
Wybrałam kurczaka Sielskiego z chowu bez antybiotyków. Wiele razy polecałam Sielskiego (zajrzyjcie do przepisów na papryki faszerowane albo udka po azjatycku), bo smak i tekstura mięsa naprawdę go wyróżniają. Do tuszki kurczaka możesz włożyć kilka gałązek tymianku i pociętą na kawałki cytrynę. Do takiego kurczaka idealne będą pieczone ziemniaki albo ryż. Podajcie też surówkę np. z pora i marchewki albo z selera.
6 porcji
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 2 godz. 10 minut
Porcja: 453 kcal
Składniki:
Kurczak w całości (u mnie Sielski) ok. 1,8 kg
Sos sojowy 5 łyżek
Woda 100 ml
Majeranek 2 łyżki
Ostra papryka w proszku 2 łyżeczki
Jabłka 4-5 szt.
Śliwki (dowolne) 500 g
Jak upiec kurczaka w całości?
- Nagrzej piekarnik do 210 stopni (grzanie góra-dół). Kurczaka ułóż w naczyniu do zapiekania, polej sosem sojowym, natrzyj papryką i majerankiem.
- Na dno naczynia wlej wodę (6-7 łyżek). Piecz przez ok. 20 minut, aż skórka się przyrumieni, zmniejsz temperaturę do 180 stopni.
- Piecz przez godzinę polewając od czasu do czasu sosem z dna naczynia. Dodaj pocięte na ósemki jabłka. Po 20 minutach dodaj śliwki i piecz jeszcze 30 minut. Co 10 minut polewaj mięso sosem, który wytworzył się z owoców.
Pomysły:
W ten sam sposób możesz upiec same udka z kurczaka albo udziec z indyka.
We współpracy z Kurczak Sielski
Polecam także
Faworki domowe, chrust – krok po kroku
Faworki to chyba karnawałowe słodkości numer jeden. Dla mnie, w konkurencji na najlepszy deser z okazji Tłustego Czwartku, wygrywają z pączkami. Pamiętam, jak robiłyśmy je
Makaron z kurkami, kurczakiem i chili
Makaron z kurkami i kurczakiem to jedno z tych dań, dla których tak czekam na kurkowy sezon. Lubię ten makaron za smak, aromat i kolory.
Dodatki do żywności, czyli co wzbudza kontrowersje, a co tylko dziwnie brzmi…
Dodatki do żywności to felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” (wyd. 06/2021). Pozostałe artykuły przeczytasz w sekcji „trening i zdrowie”. Guma ksantanowa, E129, azotyn potasu, mono-