Włoska kuchnia

Włoska kuchnia w kilku słowach

Włoska kuchnia w kilku słowach. Tekst na podstawie felietonów, które napisałam do miesięcznika „Moje Smaki Życia” (7/2018 i 8/2013).

Buon appetito!

Pizza, tiramisu, risotto, lasagne, bruschetta, panna cotta. Te słowa znają chyba wszyscy. I prawie wszyscy wiedzą, jaki smak jest do nich przypisany.

Włoska kuchnia dała światu tak wiele pomysłów na znakomite dania, że chyba nie ma drugiej równie rozpoznawalnej. Większość osób zapytanych, jaką kuchnię lubi najbardziej, odpowiada bez wahania – włoską. Za różnorodność, smak, świeżość, łatwość przygotowania.

Makarony z sosami na bazie warzyw, wyjątkowe sery, aromatyczne zioła, owoce morza, doskonałe mięsa i wędliny, wyśmienite wina, rozkoszne desery, pieczywo, którego nie da się zapomnieć i wspaniała oliwa. Włosi kochają jeść i wiedzą jak celebrować jedzenie.

Włochy i Slow Food

W wielu miasteczkach odbywają się święta (sagry) poświęcone potrawom lub produktom. Świętuje się na cześć kasztanów, mleka, pomarańczy, miodu, orzechów, pieczonego prosięcia, trufli, a nawet focaccii z rozmarynem. To stąd wywodzi się ruch Slow Food powołany, żeby przeciwstawić się inwazji fast foodów w naszym życiu. Współczesny pośpiech sprawia, że gubimy kulinarną różnorodność, która jest przecież narodowym bogactwem i częścią kultury każdego kraju.  Zapominamy o czerpaniu przyjemności z prostych czynności. Nie mamy czasu na wspólne szykowanie posiłków, smakowanie, tworzenie więzi przy stole. Bierzmy przykład z Włochów. Dla nich nawet mieszanie risotto i powolne dolewanie bulionu służy temu, żeby zamienić kilka słów z kucharzem i pozostałymi biesiadnikami.

Prostota, naturalność i niezapomniany smak.

Taka jest kuchnia włoska – aromatyczna dzięki ziołom i przyprawom, zdrowa, bo oparta na warzywach, oliwie i owocach morza i radosna – potrawy przygotowuje się razem z rodziną i przyjaciółmi. Chyba nikt na świecie nie potrafi tak cieszyć się wspólnym posiłkiem jak Włosi. Kuchnia Italii jest różnorodna, specyficzna dla każdego z regionów – kuchnia południa jest delikatniejsza, na północy, gdzie jest chłodniej serwuje się bardziej kaloryczne posiłki. Włosi gotują zgodnie z porami roku, wykorzystują sezonowe świeże produkty, pielęgnują tradycyjne recepty.

Posiłek rozpoczynają antipasti – przystawki: wędliny np. szynka prosciutto z melonem, Carpaccio – cienkie plasterki wołowej polędwicy, sałatki np. caprese, bruschetta – grzanki z oliwą, świeżymi pomidorami albo pastą z wątróbek. Później czas na primi piatti – pierwsze danie, czyli zupę, risotto, gnocchi (kluseczki przypominające kopytka) albo pastę (makaron). Dalej secondi piatti – to mięso lub ryba, pieczone, grillowane, duszone lub smażone. Zwieńczeniem posiłku jest deser (dolci) – najbardziej znane są tiramisu, panna cotta, cassata i oczywiście lody. Do posiłków podaje się wspaniałe wina z włoskich winnic: Barolo, Barbaresco, Chianti.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Posiłek potreningowy
trening i zdrowie...

Posiłek potreningowy

Posiłek potreningowy. Czy po treningu trzeba jeść? Może warto odpuścić posiłek po ćwiczeniach, wtedy szybciej schudniemy? Co zjadać i czy natychmiast po ćwiczeniach? Na te

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter