domowy rosół

Rosół domowy z kurczaka

Domowy rosół – smak z dzieciństwa i lekarstwo na przeziębienie w jednym.

Gorący rosół kojarzy się z niedzielnym, rodzinnym obiadem, przywołuje wspomnienia. Każdy pielęgnuje swój przepis na rosół, przyrządzając go z różnych gatunków mięs (kurczaka, kaczki, indyka, wołowiny, cielęciny lub łącząc kilka z nich), dodając opalaną cebulę, czosnek, 2-3 suszone grzyby, jabłko czy lubczyk. My gotujemy rosół tak, jak robił to mój Tata. Z cierpliwością. W naszym rosole jest kurczak i kawałek wołowiny (a czasem tylko kurczak), dużo włoszczyzny, liść i ziele angielskie, sól oraz włoska kapusta, jeśli tylko uda się ją kupić. Dobrym rozwiązanem jest odlanie rosołu potrzebnego na jeden obiad do innego garnka i ugotowanie w nim kapusty, tak żeby nie zostawała w zupie na kolejny dzień. Kapusta z rosołu jest przepyszna. Gotuje się szybko, więc dodajemy ją na 10 minut przed zdjęciem z palnika. Kapusta ma taką właściwość, że „wypija” tłuszcz z rosołu, nabierając niezwykłego smaku.

Jak przechowywać rosół? Dlaczego rosół kwaśnieje?

Przepis na rosół jest prosty, dlatego tak ważne są tu dobrej jakości składniki –  mięso i włoszczyzna. Pamiętaj, że marchew dodaje zupie słodkości, nie można więc wrzucić jej zbyt dużo. Jeżeli masz młodą włoszczyznę, dodaj pietruszkę razem z nacią i wrzuć 2 gałązki z liśćmi selera. To doda wyjątkowego aromatu. Pod koniec gotowania rosołu, warto wyjąć z niego pozostałe warzywa (por, pietruszkę i seler). Seler i pietruszka przydadzą się do sałatki jarzynowej. Pozostawienie w rosole pora i cebuli sprawi, że rosół może skwaśnieć. Rosół po dokładnym wystudzeniu, przechowuj w lodówce. Jeśli gotujesz duży gar rosołu na kilka dni, to nie odgrzewaj go w całości następnego dnia, ale przelej porcję do rondelka. Jeśli wyjmiesz z rosołu więcej mięsa czy marchewki niż potrzeba na jeden obiad, nie wkładaj ich ponownie do zupy. Włóż do ceramicznej miseczki, przykryj i wstaw do lodówki.

Czy rosół można mrozić?

Rosół możesz mrozić. Przelej rosół do niedużych pojemników i dobrze wystudź przed włożeniem do zamrażalnika. Dobrze jest oddzielić porcję bulionu do zamrożenia jeszcze przed dodaniem kapusty. Pojemniki z rosołem przechowasz nawet do 6 miesięcy. Zupę rozmrozisz, podgrzewając na wolnym ogniu. Nam taka porcja bulionu wiele razy uratowała obiad. Możesz dodać do niej przecier pomidorowy, przerabiając (tradycyjnie) na pomidorówkę albo wykorzystać do risotto. Z rosołu wyczarujesz także zupę PHO z aromatycznymi przyprawami i makaronem ryżowym albo portugalską czosnkową Sopa Alentejana, którą podaje się z pieczywem i jajkiem.

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Mięso wyjmij z rosołu i obierz ze skóry i kości. Możesz wyjąć tylko część, resztę zostawić w zupie. My podajemy rosół z makronem, kawałkami mięsa, marchewki i kapustą, dzięki temu nasz rosół to naprawdę solidny obiad. Resztę mięsa z kurczaka wykorzystasz do kanapek i sałatek: z selerem naciowym i orzechami albo z czerwoną fasolą. Podasz je też na mini tortillach z dodatkiem pomidorków i awokado. Do wołowiny możesz przygotować sos chrzanowy. Oczywiście każde ugotowane mięso możesz dodać do pasztetu.

 

8 porcji

Przygotowanie: 15 minut

Gotowanie: 3,5 godziny

Porcja: 150 kcal (bez makaronu i mięsa), 455 kcal (z makaronem 50 g i porcją mięsa 100 g)

Domowy rosół – składniki:

3 tylne ćwiartki kurczaka (albo połówka kurczaka plus 2 udka) ok. 1,3 kg

Kawałek wołowiny (np. pręga, szponder, łata) ok. 400 g

Włoszczyzna duża porcja (4 średnie marchewki, 2 pietruszki, duży por, pół sporej bulwy selera)

Woda zimna 3,5 litra

Liść laurowy 2-3 szt.

Ziele angielskie 4-5 szt.

Pieprz w ziarnach 6-7 szt. (opcjonalnie)

Sól 1 łyżka

Do podania:

Kapusta włoska 1/2 małej główki

Makron jajeczny nitki 200 g (na 4 porcje)

Natka pietruszki 5-6 gałązek

Świeżo mielony pieprz

Jak ugotować klarowny rosół?

  1. Włoszczyznę obierz, umyj, marchewki i pietruszki zostaw w całości, seler i por w dużych kawałkach.
  2. Mięso umyj, włóż do dużego garnka. Wlej wodę. Gotuj, aż na powierzchni zaczną zbierać się szumowiny. Usuń je dokładnie łyżką cedzakową, pilnując, żeby nie zagotować rosołu z szumowinami, bo będzie mętny. Możesz też krótko zagotować mięso wcześniej, opłukać pod bieżącą wodą i dopiero umieścić we właściwym garnku i wlać czystą wodę.
  3. Zmniejsz płomień (moc kuchenki), do garnka wrzuć włoszczyznę, sól, liście i ziele. Na tym etapie nie dodajemy więcej soli, zupę zawsze można doprawić późnej.
  4. Gotuj pod częściowym przykryciem, bardzo powoli, przez 2,5-3 godziny. Rosół powinien „pyrkać”, uważaj, żeby go nie zagotować. Nie mieszaj w trakcie. Dzięki temu rosół jest klarowny.
  5. W trakcie gotowania uzupełniaj wodę, która odparuje. Wlewaj ją przy brzegu garnka, wolnym strumieniem. My wlewamy zimną, przefiltrowaną wodę, w małych ilościach.
  6. Kapustę oczyść z wierzchnich liści, dokładnie wymyj, pokrój na 4 części. Porcję rosołu (dla 4 osób) razem z marchewką i mięsem odlej do innego garnka, podgrzej, wrzuć kapustę, gotuj przez 10-12 minut, pilnując, żeby nie zagotować zupy.
  7. Mięso obierz z kości i skóry. Marchew potnij na plasterki. Do talerzy nałóż ugotowany makaron, dodaj mięso i marchew, nalej rosół z kapustą. Posyp posiekaną natką, oprósz pieprzem.
  8. Z pozostałego rosołu wyjmij por, seler i pietruszkę. Zupę dokładnie wystudź i wstaw do lodówki.

Z czym podać rosół – pomysły:

Rosół najlepiej smakuje z jajecznym makaronem. Możesz jednak podać go z ryżem albo lanymi kluskami. Co do przypraw – tu zdecydowanie wygrywa świeżo mielony czarny pieprz. Czasami podajemy do rosołu czosnek i chili zamarynowane w occie ryżowym. To rozwiązanie idealne na rozgrzewkę (dwa ząbki czosnku kroimy na bardzo cienkie plasterki, siekamy małą paprykę chili, zalewamy 3-4 łyżkami octu ryżowego i odstawiamy na co najmniej pół godziny).

jak ugotować rosół

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

kurczak w sosie pieczarkowym
dania mięsne...

Kurczak w sosie grzybowym

Kurczak w sosie grzybowym podany z tłuczonymi ziemniakami i ulubionymi warzywami to wspaniały, sycący obiad. Sos z pieczarek i suszonych grzybów jest aromatyczny i idealnie

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter