Ramen, czyli makaron, aromatyczny rosół i dodatki.
Tym razem w wersji wegetariańskiej, z bulionem pełnym włoszczyzny i grzybów shiitake, z boczniakami, jajkiem, wodorostami wakame (wykorzystuję je też do sałatki z ogórkami, którą szykuję jako dodatek do suhi) i tofu. Do takiego ramenu możecie dodać kapustę bok choy, groszek cukrowy, brokuł, a w wersji dla mięsożerców także kawałek pieczeni. Zielona herbata to wyjątkowy składnik bulionu, zdecydowanie warto spróbować. Włoszczyzna przyda się do sałatki.
4 porcje
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 40 minut
Porcja: 417 kcal
Ramen z zieloną herbatą – składniki:
Włoszczyzna pęczek
Grzyby shiitake 4-5 szt.
Tofu 180 g
Wodorosty wakame 10 g
Olej 1 łyżka
Sos sojowy 4 łyżki
Czosnek 2 ząbki
Imbir kawałek 4 cm
Herbata zielona 3 łyżeczki
Makaron pszenny lub gryczany 250 g
Boczniaki 400 g
Teriyaki 2 łyżki
Dymka posiekana 2 łyżki
Jajko M 2 szt.
Ocet ryżowy i sos sojowy do smaku
Sezam
Jak zrobić wegetariański ramen?
- Włoszczyznę obierz i zalej zimną wodą (2 litry), dodaj czosnek, grzyby shiitake i imbir. Gotuj przez godzinę.
- Liście herbaty zalej gorącą wodą (300 ml) i parz przez 3 minuty. Na 5 minut przed końcem gotowania wlej do bulionu, razem z sosem sojowym.
- Ugotuj makaron i jajka (5- 6 minut), umyj i oczyść grzyby. Tofu osącz na papierowym ręczniku, pokrój na plastry. Boczniaki potnij na kawałki. Z bulionu wyjmij grzyby shiitake, usuń ogonki, kapelusze pokrój na paski. Glony wakame zalej letnią wodą i odciśnij, kiedy zwiększą objętość.
- Tofu usmaż na oleju (po 2-3 minuty z każdej strony), przełóż na talerz, a na patelnię wrzuć boczniaki. Smaż przez 2-3 minuty, dodaj sos teriyaki. Wymieszaj, zdejmij z patelni.
- Do talerzy nałóż makaron, dodaj glony, tofu, boczniaki i połówkę jajka, wlej bulion. Posyp dymką i sezamem. Podawaj z octem i sosem sojowym.
Ramen z zieloną herbatą – pomysły:
Bulion bez dodatków możesz zamrozić.
Jeśli szukasz ramenu z mięsem, to polecamy przepis na Ramen z kurczakiem, jajkiem i warzywami
Polecam także
Bakłażany faszerowane cukinią
Bakłażany faszerowane cukinią, ryżem i fetą, upieczone w sosie pomidorowym, to danie w sam raz na lekki lunch lub kolację. Dla miłośników dobrej fety z
Ryżowy pudding z wiśniami i orzechami
Ryżowy pudding to najprostszy deser albo śniadanie na drugi dzień – wtedy bierzemy podwójną porcję. Zamiast mleka sojowego, wykorzystajcie migdałowe lub kokosowe w wersji wegańskiej,
Zapiekanka ziemniaczana z fetą
Zapiekanka ziemniaczana z pieczarkami i fetą to proste danie i sprawdzone smaki. Zaledwie kilka składników, które znakomicie do siebie pasują. Warto wykorzystać tu resztki ziemniaków