„Pizza” z warzywami i to na kartoflanym spodzie.
Cienkie plasterki ziemniaków tworzą bazę, na której układamy resztę składników. Po pokrojeniu, „pizza” ziemniaczana nie jest tak wygodna w przenoszeniu na talerz, jak pizza tradycyjna i nie da się jej jeść trzymając w dłoni. Mimo tego będę robić ją wielokrotnie, bo jest znakomita, lekka i pełna wartości odżywczych. Taka trochę odwrócona zapiekanka z ziemniakami, która nie wymaga wcześniejszego smażenia składników. „Pizza” ziemniaczana będzie świetna z salami, szynką, tuńczykiem. Sos warto przygotować z passaty pomidorowej, ziół i czosnku. U mnie wersja super ekspresowa – z dobrego keczupu.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 30 minut
Porcja: 231 kcal
Pizza na ziemniaczanym spodzie – składniki:
Ziemniaki 650 g
Papryka czerwona 1 szt. 200 g
Cebula średnia 1 szt.
Czosnek 1 ząbek
Pieczarki 250 g
Keczup 5 łyżek
Olej 1 łyżka
Mozzarella wiórkowana 80 g
Papryka ostra ½ łyżeczki
Pizza bez ciasta – przygotowanie:
- Ziemniaki obierz i pokrój na cienkie plasterki. Blaszkę (lub dwie mniejsze) natłuść, ułóż ciasno ziemniaki i wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 190 stopni.
- W tym czasie paprykę pokrój na paski, cebulę w piórka, a pieczarki na plasterki. Keczup wymieszaj z 3 łyżkami wody i przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
- Kiedy ziemniaki trochę zmiękną, posmaruj je sosem pomidorowym, posyp mozzarellą i ułóż warzywa – jak na pizzy.
- Piecz przez ok. 15 minut. Pod koniec możesz włączyć funkcję grill. Podawaj z resztą sosu i mieloną ostrą papryką.
Pomysły:
„Pizza” ziemniaczana będzie trzymać się lepiej, jeśli ziemniaki zetrzesz na tarce, odciśniesz i wymieszasz z łyżką mozzarelli. Bazą będzie wtedy coś w rodzaju dużego ziemniaczanego placka z piekarnika.






Polecam także
Hot dogi wegetariańskie z serem halloumi
Hot dogi wegetariańskie to jedno z tych dań w stylu „fast food”, od których naprawdę nie można się oderwać. Na szczęście, takie hot dogi są
Serniczki z białą czekoladą – deser bez pieczenia
Serniczki z białą czekoladą. Inne niż wszystkie, bo z odrobiną barwnika, który nadaje im pastelowego koloru. Różowy barwnik możesz zastąpić koncentratem z buraków, fioletowy –
Andruty z kremem kawowym, krem bez dodatku masła
Andruty, czyli wafelki przełożone masą i dżemem. Słodycz z dzieciństwa. I to chyba niezależnie od pokolenia. Wystarczą wafle tortowe, dobry, kwaskowaty dżem i domowy krem.