Placki ziemniaczane. Możemy zjadać je same albo z jogurtem czy śmietaną, podać z gulaszem jako placki po zbójnicku albo serwować z wędzonym łososiem lub sałatką ze śledzia jako pyszną przekąskę. Z dzieciństwa pamiętam placki ziemniaczane z cukrem, bardzo dobre, jak każde zdradzieckie połączenie tłuszczu i węglowodanów. Pomysłów, jak podać placki ziemniaczane, jest nieskończenie wiele, bo to danie naprawdę uniwersalne.
4-6 porcji
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 15 minut
Składniki:
Ziemniaki 600 g
Mała szalotka
Jajka średnie 3 szt.
Mąka 2-3 łyżki
Olej 3 łyżki
Sól
Przygotowanie:
- Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach, odciskamy sok, dodajemy startą na tarce o drobnych oczkach szalotkę, jajka i mąkę, solimy, dokładnie mieszamy.
- Na patelni rozgrzewamy część oleju, łyżką nakładamy masę ziemniaczaną, spłaszczamy i smażymy placki rumieniąc je z obu stron.
- Przekładamy na papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar tłuszczu i powtarzamy czynność z resztą ziemniaczanego ciasta. Możemy też odłożyć placki na blaszkę i wstawić do ciepłego (140-150 stopni) piekarnika, żeby zachowały ciepło zanim usmażymy pozostałe.
Pomysły:
Dodajmy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, trochę suszonego tymianku albo rozmarynu, dołóżmy do masy łyżkę śmietany – to sprawi, że tarte ziemniaki nie ściemnieją.
Polecam także
Patatas bravas
Patatas bravas. Chrupiące kawałki ziemniaków z pikantnym pomidorowym sosem. Maleńki smakołyk z Hiszpanii serwowany w barach z przekąskami. W tłumaczeniu na język polski nazwa tego
Kurczak z kaszą i warzywami z piekarnika, obiad jednogarnkowy
Kurczak pieczony z kaszą i warzywami. Proste, jednogarnkowe danie, czyli takie, które właściwie robi się samo. Przygotujesz je w niespełna 10 minut, resztę pracy wykona
Zupa z kalafiorem, kapustą i fasolką
Zupa z kalafiorem i kapustą. Wielka porcja warzyw, a tym samym zdrowia, czyli błonnika i witamin. Dlaczego warto zadbać o warzywa w diecie? O tym