Tortilla ziemniaczana z papryką i serem feta to łatwe danie kuchni fusion . Smakuje na ciepło i na zimno, łatwo się odgrzewa. Może być obiadem, dodatkiem do mięsa np. gulaszu albo imprezową przystawką. Z tych proporcji przygotujesz cztery naprawdę solidne porcje obiadu.
Wystarczy jednak podzielić każdą tortillę (jeśli pieczesz je w indywidualnych naczyniach) na kilka małych części, nabić na wykałaczki i masz piękne tapas. Do takiej tortilli warto podać ajwar albo sos czosnkowy (przepis znajdziesz w poście poświęconym hiszpańskim przystawkom). Tortilla z ziemniaków to doskonały pomysł na szybki obiad, jeśli szczęśliwie w lodówce zostały jeszcze ugotowane wcześniej ziemniaki (skrobia oporna). Zamiast fety możesz dodać tarty parmezan albo mozzarellę.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 55 minut
Porcja: 509 kcal
Tortilla ziemniaczana z papryką i serem feta – składniki:
Ziemniaki 1 kg
Papryka czerwona 1 szt. 240 g
Cebula 1 szt.
Czosnek 1 szt.
Olej 2 łyżki
Jajka średnie 6 szt.
Śmietana 12 proc. 180 g
Feta 100 g
Ostra papryka w proszku – szczypta
Oregano ½ łyżeczki
Pieprz świeżo mielony
Sól morska
Natka 1 łyżka posiekanej
Tortilla ziemniaczana z papryką i serem feta – jak zrobić?
- Ziemniaki obierz, pokrój na plasterki, zalej zimną wodą, gotuj, aż lekko zmiękną (nie rozgotuj). Nagrzej piekarnik do 190 stopni.
- Paprykę pokrój na paski, posiekaj cebulę i czosnek. Smaż razem na oleju, aż papryka zmięknie. Dodaj odcedzone ziemniaki, smaż jeszcze przez 3-4 minuty.
- Jajka roztrzep, wymieszaj ze śmietaną, przypraw oregano, ostrą papryką, szczyptą soli i pieprzem.
- Do jajek wrzuć ziemniaki z papryką, wymieszaj. Przełóż do naczyń żaroodpornych lub jednego większego.
- Wierzch posyp fetą i zapiekaj przez ok. 20-25 minut, aż masa jajeczna się zetnie. Oprósz pieprzem, posyp natką.
Tortilla ziemniaczana z papryką i serem feta – pomysły:
Tortilla z ziemniaków będzie świetna z dodatkiem cukinii. Pokrój ją na plasterki i podsmaż przez chwilę z papryką i ziemniakami.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na tortillę ziemniaczaną.
Skrobia oporna
Skrobia oporna, którą znajdziesz w wystudzonych ziemniakach, ryżu czy makaronie to węglowodan odporny na działanie enzymów trawiennych. W niezmienionej postaci przechodzi do jelita grubego i działa tak samo jak błonnik. Odżywia dobre bakterie jelitowe, zmniejsza indeks glikemiczny produktów, wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu i lepsze wchłanianie składników mineralnych z pożywienia. Dlatego skrobię oporną zalicza się do składników błonnika pokarmowego.
Polecam także
Mus czekoladowy z awokado
Mus czekoladowy z awokado to ekspresowy i zdrowy deser albo śniadanie. Potrzebujesz naprawdę dojrzałego owocu (w ogóle niedojrzałe awokado nie nadaje się do jedzenia, jest
Pad Thai z krewetkami, jak zrobić domowy Pad Thai?
Pad Thai – danie obok którego nie potrafimy przejść obojętnie. Dzisiaj w wersji z krewetkami, a dawno takiej nie jedliśmy. Oczywiście zamiast nich może być
Tarta z jabłkami i cynamonem
Tarta z jabłkami i cynamonem. Krucha tarta z owocami, które właściwie o każdej porze roku mamy pod ręką. Chociaż towarzystwo słodkiego delikatnego ciasta lubią też