Dieta w Hashimoto

Dieta w Hashimoto

Hashimoto. Wypadanie włosów, sucha skóra, wahania nastroju, senność, obfite miesiączki, wrażliwość na zimno. To mogą być objawy zapalenia tarczycy. Temat dziewczyński, choć choroba Hashimoto coraz częściej dotyka też mężczyzn.

Dieta w Hashimoto to kolejny felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” (wydanie 10/2019). Pozostałe teksty w sekcji trening i zdrowie.

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której układ odpornościowy niszczy własne komórki. W tym przypadku produkuje nadmierną ilość przeciwciał wymierzonych w peroksydazę tarczycową. To enzym niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Konsekwencją może być (na szczęście nie musi) niedoczynność tego gruczołu, a co za tym idzie – przybieranie na wadze, zaparcia, uczucie zmęczenia, bóle mięśni, zbyt wysoki poziom cholesterolu, a nawet problemy z krążeniem.

Przy badaniach okresowych, sprawdźcie hormony tarczycy, obecność przeciwciał anty-TPO, zróbcie badanie USG. W Hashimoto i później, kiedy dojdzie do niedoczynności tarczycy najważniejsze jest wyrównanie stężenia hormonów i podjęcie leczenia pod okiem endokrynologa. Tu niestety nie leczy się przyczyny, ale skutek.

Przyczyna Hashimoto nie jest do końca rozpoznana. Mogą to być predyspozycje genetyczne, ale też czynniki środowiskowe – stres, nieprawidłowa dieta, używki, brak snu i aktywności fizycznej.

Dieta w Hashimoto jest bardzo ważna. Sama niestety nie rozwiąże problemu, ale na pewno złagodzi objawy.

Wiele mówi się na ten temat jedzenia przy zapaleniu tarczycy. Eliminacja glutenu, laktozy, jodu, warzyw kapustnych, truskawek i gruszek (zawierają goitrogeny utrudniające wychwyt jodu przez tarczycę) te wątki pojawiają się najczęściej.

Nie ma powodu do unikania zbóż, mleka, ryb i kapusty, jeśli czujecie się po nich dobrze. Hashimoto i celiakia mogą iść w parze, ale nie znaczy to, że zawsze współistnieją. Produkty zbożowe chronią przed nowotworami, cukrzycą i chorobami układu krążenia, więc wyrzucenie ich z diety może prowadzić do poważnych problemów.

Produkty mleczne z kolei, dostarczają najlepiej przyswajalnego wapnia. Dlatego, jeśli nie występuje nietolerancja na laktozę, nie usuwamy ich z diety. Nadmiar jodu, owszem, może nasilać problemy z tarczycą, ale jego eliminacja nie oznacza, że zmiany się cofną. Odpowiednia ilość ryb w menu to zaopatrzenie organizmu w białko, kwasy Omega 3 i selen.

Warzywa krzyżowe, takie jak brokuł, kapusta, kalafior czy jarmuż dostarczają minerałów, witamin, a przede wszystkim błonnika. Warto więc po nie sięgać w umiarkowanych ilościach, pamiętając o stosowaniu urozmaiconej diety. Gotujmy warzywa, najlepiej bez przykrycia, bo obróbka termiczna inaktywuje wspomniane goitrogeny. Ich ilość obniża także mrożenie warzyw. Ważne, by nie sięgać po warzywa kapustne w okolicach przyjmowania lewotyroksyny.

Wskazane jest natomiast ograniczenie produktów sojowych, bo zawarte w nich izoflawony zaburzają wchłanianie hormonów tarczycy w jelicie. Jednak nie ma konieczności całkowitej eliminacji soi. Bezpiecznie odsunąć jej spożycie na drugą część dnia i spożywać w ograniczonych ilościach. Są przesłanki wskazujące, że odstęp między spożyciem soi a lekiem powinien wynosić minimum 4 godziny.

Przy Hashimoto zrównoważona, urozmaicona dieta oparta na piramidzie zdrowego żywienia i aktywności przynosi najlepsze efekty.

Warto wprowadzić do niej jak najwięcej elementów kuchni śródziemnomorskiej, bo okazuje się też, że w krajach basenu Morza Śródziemnego notuje się najmniejszą częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych.

Stawiamy więc na nieprzetworzone produkty zbożowe, warzywa i owoce, przetwory mleczne, jaja, chude mięso, rośliny strączkowe (bez soi), dobre tłuszcze – awokado, oliwę, pestki i nasiona. Dbamy o aktywność i porządny sen. Zwracamy uwagę na odpowiednią podaż magnezu (orzechy włoskie, czekolada, pestki dyni), selenu (zboża, ryby, kiełki), cynku (mięso, przetwory mleczne, jaja), żelaza (mięso, ryby), kwasów Omega 3 i witamin.

Jak ognia unikamy mocno przetworzonych produktów, tłuszczów trans, słonych przekąsek, dań instant, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru, parówek, konserw mięsnych, fast foodów.

Dieta w Hashimoto

Felieton zilustrowaliśmy przepisami na: falafel z ciecierzycy i batatów, jajka z soczewicą, pomidorówka z ciecierzycą i ryżem, makaron z warzywami i łososiem, krem czekoladowy z malinami, deser dyniowo-czekoladowy.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

motywacja
trening i zdrowie...

Motywacja

Motywacja. Moja droga fit. To pierwszy z cyklu krótkich filmów o dietach, odchudzaniu, mitach żywieniowych, a przede wszystkim zdrowiu i życiu w stylu fit. Na

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter