Dieta na ładny brzuch to naprawdę nic trudnego. Nie wymaga szczególnych wyrzeczeń, jeśli na co dzień dokonujesz dobrych wyborów żywieniowych i korzystasz z nieprzetworzonych, naturalnych produktów.
Dieta na ładny brzuch, mój trzeci felieton dla „Mojego Gotowania” (wydanie 8/2018). Zostawiam pierwotną wersję tekstu. Wszystkie artykuły znajdziecie w sekcji trening.
Pamiętaj jednak o kilku zasadach. Jedz 5-6 posiłków dziennie. Dobrze, gdy jednym z nich będzie smoothie lub koktajl z owoców i jogurtu, który ma dobroczynny wpływ na florę bakteryjną w jelitach. W każdym posiłku zadbaj o źródło białka z chudego mięsa, ryb lub pokarmów roślinnych. Nie unikaj tłuszczów, ale wybieraj te nienasycone, pochodzenia roślinnego. Znajdziesz je w awokado, orzechach, oliwie. Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie i wyrzuć z menu gazowane napoje oraz alkohol. Zdecydowanie ogranicz sól (wiem, że o tym już było), bo zatrzymuje wodę w organizmie i czasem czujemy się po prostu spuchnięte. Niektórzy przestrzegają przed jedzeniem fasoli, bobu, kapusty mówiąc, że powodują wzdęcia. Ale od czego mamy przyprawy i zioła – majeranek, kminek, miętę, imbir, tymianek szałwię? Strączki i warzywa krzyżowe są zbyt cenne, żeby z nich rezygnować.
70%
aż tyle w przypadku brzucha zależy od diety, pozostałe 30% to ćwiczenia fizyczne. Dlatego mówi się, że brzuch robimy w kuchni. Włączmy do naszej diety dwunastkę super produktów, które odżywiają ciało i walczą z otyłością. Ich angielskie nazwy układają się w hasło ABS DIET POWER*.
Dostarczą one białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, antyoksydantów, witamin, minerałów i błonnika. Są to migdały i orzechy, strączki, szpinak i inne zielone warzywa, produkty mleczne, owsianka, jajka, chude mięso i ryby, masło orzechowe, oliwa, pieczywo i płatki pełnoziarniste (bez cukru!), odżywki białkowe i owoce jagodowe.
.* ABS skrót od abdominals, czyli brzuch, DIET – dieta, POWER – siła
Niektórzy chcieliby spalić tkankę tłuszczową tylko z wybranej partii ciała – ud, brzucha, boczków czy ramion, ale to niemożliwe. Przy dobrej diecie i ćwiczeniach będziemy tracić centymetry równomiernie z każdej części. Dlatego 300 „brzuszków” dziennie, bez innej aktywności, nie wyszczupli talii. Oczywiście te mięśnie należy wzmacniać, bo to inwestycja w naszą postawę i zdrowy kręgosłup. Trzeba jednak zadbać o umiarkowany trening aerobowy, który angażuje całe ciało. Początkującym polecam cardio 3 razy w tygodniu po 30-45 minut (jogging, szybki marsz, jazda na rowerze).
A o diecie na ładny brzuch także w filmie z cyklu „Moja droga fit”- odcinek 5.
Dieta na ładny brzuch
Ten tekst zilustrowaliśmy trzema przepisami: na śniadanie – chleb z awokado i jajkiem w koszulce, na obiad – kurczak z warzywami i na deser – nice cream.
P.S. Trzy ćwiczenia na brzuch znajdziecie w tym filmie.
Polecamy także
Zapiekanka z parówek i ziemniaków
Zapiekanka z parówek i ziemniaków, podobna do tej z warzywami i parówkami, ale bez cukinii i kiszonych ogórków, za to z pieczarkami. Na wierzchu zapiekanki
Gulasz z szynki z papryką, danie jednogarnkowe
Gulasz z szynki z papryką robi się sam. Wystarczy zamieszać go od czasu do czasu i uzupełnić wodę. Za to cenię jednogarnkowe dania. Pozwólcie mu
Szybka sałatka z tuńczykiem i fasolą
Szybka sałatka z tuńczykiem i fasolą, sałatka wielofunkcyjna. Może być przekąską, przystawką, śniadaniem, kolacją, pastą do chleba. Zawiera solidną porcję białka, złożone węglowodany i robi