Najlepsza dieta świata

Najlepsza dieta świata

Najlepsza dieta świata. Czy istnieje uniwersalna dieta, która odpowiadałaby wszystkim i wszystkim przynosiła same korzyści. Raczej nie. Mamy rozmaite alergie albo nietolerancje pokarmowe, pewnych produktów najzwyczajniej nie lubimy, a niektóre są trudno dostępne. Sukces polega na wypracowaniu właściwego dla samego siebie sposobu jedzenia.

Najlepsza dieta świata to kolejny felieton dla magazynu „Moje Gotowanie” (wydanie 12/2019). Więcej tekstów znajdziecie w sekcji trening i zdrowie.

Takiego, który pozwoli odżywić i wzmocnić organizm, będzie zapobiegać zmęczeniu i chorobom, pomoże budować masę mięśniową albo zgubić niepotrzebne kilogramy. Wiele razy pisałam, że jedzenie jest naszym paliwem i od tego, co mamy na talerzu zależy zdrowie, forma, samopoczucie. Nie chodzi o to, żeby każdy posiłek miał ściśle wyliczoną ilość makroskładników (białek, węglowodanów, tłuszczu) albo żebyście precyzyjnie wszystko mierzyli, odważali i zrezygnowali z drobnych kulinarnych przyjemności. A czasem nawet większych.

Chodzi o równowagę, a nie o wyrzeczenia. O nich też już było – ciągłe ograniczenia i wyrzuty sumienia przy dietetycznych potknięciach to najgorsze, co można sobie zafundować. Możecie od czasu do czasu zjeść golonkę, pierogi czy bagietkę z masłem. W rozsądnej ilości i najlepiej z solidną porcją warzyw obok, bo to dzięki nim czujecie się lepiej.

Najważniejsze w diecie jest urozmaicenie.

Różnorodne jedzenie gwarantuje, że nie będziecie mieć deficytów minerałów, witamin i wspomnianych „makrosów”. To też dobry moment na przypomnienie o piciu wody (umownie ok. 1 litra na każde 30 kg masy ciała) – nie tylko latem, fizycznej aktywności – nie tylko po to, żeby spalać nadmiar kalorii, ale dla zdrowych kości, stawów i serca oraz o regeneracji, czyli wyciszeniu, chwili na odstresowanie po ciężkim dniu i odpowiedniej ilości snu.

Eksperci z dziedziny dietetyki, psychodietetyki i medycyny na prośbę U.S. News & World Report (platforma zajmująca się publikacją eksperckich rankingów z różnych dziedzin) ocenili aż 41 popularnych diet. Zwracali uwagę na bezpieczeństwo i łatwość stosowania, właściwości odżywcze, potencjał w zapobieganiu chorobom układu krążenia i cukrzycy oraz pomoc w zrzucaniu nadmiaru kilogramów.

Najlepszą dietą świata w 2019 roku ogłoszono dietę śródziemnomorską, która dostała 4,2 na 5 możliwych punktów.

Druga w rankingu dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) stworzona, aby zapobiegać nadciśnieniu – 4,1/5. Na trzecim miejscu sklasyfikowano dietę fleksitariańską (zwaną elastyczną dietą wegetariańską) – 4,0/5. Na czwartym znalazła się dieta MIND, która łączy w sobie elementy dwóch najlepszych diet (śródziemnomorskiej i DASH) i z założenia ma zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym – 3,9/5. Update. Wg tego samego rankingu, przeprowadzonego w 2023 roku – kolejność pozostała niezmienna – dieta śródziemnomorska 4,6/5, DASH na równi z fleksitariańską 4,4/5, MIND 4,3/5.

Dieta wegańska (wykluczająca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego) wylądowała na 20 miejscu z wynikiem 3,1/5, paleo (oparta na warzywach, jajkach i mięsie, wykluczająca zboża, rośliny strączkowe i przetwory mleczne) na 33 – 2,4/5, ketogeniczna (oparta na białku i tłuszczach, z dużym ograniczeniem albo całkowitym wyłączeniem węglowodanów) dopiero na 38 miejscu – 2,1/5. Najniższe miejsce zajęła sławna niegdyś dieta Dukana (1,9/5).

Najlepsza dieta świata

Mnóstwo badań dowodzi, że dieta śródziemnomorska redukuje ryzyko chorób serca, Parkinsona, Alzheimera oraz nowotworów. Obniża cholesterol LDL (to ten zły) i pomaga zapobiegać cukrzycy typu 2.

Zasady tej diety są proste – jak najwięcej warzyw, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych. Wybieramy dobre tłuszcze – oliwę, awokado, orzechy, nasiona, pestki. Co najmniej dwa razy w tygodniu sięgamy po ryby i owoce morza. Zjadamy chudy nabiał – jogurt, niewielkie ilości serów oraz jajka, ale wszystko z umiarem. Ograniczamy mięso (szczególnie czerwone) i słodycze – są na specjalne okazje. Za to możemy pozwolić sobie na lampkę wina do kolacji (dla kobiet jeden kieliszek to 150 ml, dla mężczyzn 300 ml) i mówimy tu o wytrawnym czerwonym winie, które nie podlega wymianie na inny alkohol.

Najlepsza dieta świata

Felieton „Najlepsza dieta świata” zilustrowaliśmy m.in. przepisami na muszle faszerowane tuńczykiem i szpinakiem, mus chałwowy z piernikową granolą oraz pastę z soczewicy i dyni.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter