Sałatka gyros z indykiem. Aromat i smak nie do opisania, całe mnóstwo warzyw i naprawdę niewiele kalorii. A to za sprawą lekkiego sosu, który pięknie łączy wszystkie składniki.
Wymieszałam majonez z jogurtem i chrzanem, dodałam miodową musztardę i keczup. Możecie też wrzucić przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Wiem, że w wielu przepisach na sałatkę gyros pojawia się tylko majonez oraz keczup, ale dla mnie to zbyt „ciężkie” rozwiązanie. Zamiast indyka oczywiście może być filet z kurczaka albo wieprzowa polędwiczka. Spróbujcie też sałatki warstwowej z fasolą i twarogiem albo tej z jajkami i wędliną.
8 porcji
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 15 minut
Porcja: 220 kcal
Składniki:
Filet z indyka 700 g
Przyprawa gyros opakowanie 30 g
Olej 1 łyżka
Kapusta pekińska średnia główka 1 szt.
Papryka czerwona 2 szt.
Ogórek świeży 3 szt. (gruntowy 7 szt.)
Korniszony 120 g
Kukurydza puszka 220 g
Cebula czerwona średnia 1 szt.
Szczypior posiekany 4 łyżki
Sos do sałatki gyros:
Majonez 3 czubate łyżki
Jogurt 3 proc. tłuszczu 150 g
Keczup 5 łyżeczek
Musztarda miodowa 5 łyżeczek
Chrzan 3 łyżeczki
Czosnek mały ząbek przeciśnięty przez praskę (opcjonalnie)
Świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
- Indyka pokrój w kostkę, wymieszaj z przyprawą gyros. Podsmaż na łyżce oleju ze wszystkich stron, wlej na patelnię 50 ml wody i duś przez 6-7 minut, żeby mięso nie było surowe w środku. Kiedy woda odparuje, zdejmij z palnika.
- Kukurydzę osącz z zalewy, opłucz. Korniszony pokrój na małe kawałki, obrane ogórki w kostkę, paprykę w kostkę albo na paski, cebulę w cienkie piórka. Poszatkuj kapustę.
- Wymieszaj dokładnie składniki sosu. Jeśli nie masz musztardy miodowej, dodaj inną oraz odrobinę syropu klonowego albo ksylitolu. Czosnek możesz pominąć.
- Przygotuj duże szklane naczynie albo słoiki – dzięki temu warstwy sałatki będą widoczne. Ułóż kolejno składniki – tak jak chcesz. U mnie: kapusta, 2/3 sosu, kukurydza, korniszony, indyk, cebula, ogórek, papryka i szczypior. Resztę sosu podaj osobno.
Pomysły:
Sałatka gyros będzie dobra na drugi dzień. Przechowaj ją w lodówce.
Polecam także
Muszle ze szpinakiem i twarogiem
Muszle ze szpinakiem. W klasycznej wersji muszle faszeruje się ricottą, ale zwykły twaróg sprawdza się znakomicie. Zamiast drobnych listków szpinaku wykorzystajmy duże liście, pozbawione ogonków
Szakszuka wiosenna ze szparagami i bobem
Szakszuka wiosenna. Lekkie, pełne warzyw i smaku danie na lunch albo kolację. Na patelnię warto wrzucić też kilka pokrojonych pieczarek i garść szpinaku. Na miłośników
Łazanki z kapustą, jak zrobić kapustę z pieczarkami na Wigilię
Łazanki z kapustą kojarzą mi się z dzieciństwem. To było jedno z tych najbardziej wyczekiwanych dań. Obok barszczu z uszkami i makowca. Zastanawiam się, dlaczego