Chorizo z warzywami pod ciastem francuskim. Zapiekanka, w której obok pikantnej hiszpańskiej kiełbasy, znalazły się warzywa korzeniowe i cukinia.
Warto dodać też paprykę, seler naciowy, fasolkę szparagową, a nawet różyczki kalafiora. Im więcej warzyw, tym lepiej. Ciasto przed pieczeniem możesz posmarować roztrzepanym jajkiem. Sprawdź też przepisy na gulasz wieprzowy oraz vol-au-vent, czyli kominki z francuskiego ciasta.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 1 godzina
Porcja: 544 kcal
Chorizo z warzywami pod ciastem francuskim – składniki:
Chorizo (u nas pikantne) 150 g
Ciasto francuskie rulon ok. 300 g
Marchew 1 szt.
Por średni 1 szt. 200 g
Seler (kawałek) 200 g
Cukinia 1 szt. ok. 300 g
Cebula średnia 1 szt.
Czosnek 1 ząbek
Olej 2 łyżki
Pomidory krojone ½ puszki 200 g
Przecier pomidorowy 150 ml
Natka 1 łyżka posiekanej
Oregano ½ łyżeczki
Liść laurowy 2 szt.
Pieprz świeżo mielony
Pestki dyni 2 łyżeczki
Chorizo z warzywami pod ciastem francuskim – jak zrobić?
- Chorizo obierz z osłonki i pokrój na plastry. Wrzuć do garnka, dodaj pokrojoną w kostkę marchew, seler i cukinię, posiekaną cebulę i czosnek, plasterki pora. Wlej olej, przemieszaj i duś razem przez 6-8 minut, często mieszając.
- Dodaj pomidory i przecier, wlej pół szklanki wody, wrzuć liście laurowe, wsyp oregano i natkę, przypraw do smaku, gotuj przez 15 minut.
- Gulasz przełóż do naczyń żaroodpornych (lub jednego większego) i przykryj kawałkami ciasta francuskiego. W cieście zrób kilka otworów, przez które będzie uchodzić para. Jeśli masz nadwyżkę ciasta, możesz wyciąć dekoracyjne wzory i ułożyć na cieście.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz na złoty kolor – ok. 18 -20 minut. Przed podaniem posyp pokruszonymi pestkami dyni.
Chorizo z warzywami pod ciastem francuskim – pomysły:
Chorizo z warzywami możesz podać z kaszą, ryżem albo ziemniakami, zamiast zapiekać z ciastem.
Chorizo, hiszpańska wieprzowa kiełbasa przyprawiona wędzoną papryką (pimentón), zdobywa coraz większą popularność.
Kupisz ją bez problemu w popularnych dyskontach i wykorzystasz do rozmaitych dań i przekąsek. Niektóre z odmian są bardzo tłuste, warto więc podsmażyć chorizo bez dodatku tłuszczu, ewentualnie z odrobiną oliwy. Podczas smażenia wytopi się niezwykle aromatyczny tłuszcz z dodatkiem mielonej papryki, który nada smaku całej potrawie. Chorizo lubi się z jajkami (chorizo con huevos to popularne w Meksyku śniadanie, odpowiednik jajecznicy z kiełbasą), ziemniakami, kapustą (warto dodać chorizo do bigosu zamiast wędzonej kiełbasy), rybami i innymi owocami morza (drobno pokrojone chorizo podsmaż i dodaj do duszonej lub pieczonej ryby), makaronem, ryżem (znakomity dodatek do paelli), wszelkimi warzywami np. szparagami. Trudno znaleźć danie, którego chorizo by nie wzbogaciło. Taką kiełbasę możesz po prostu obrać z osłonki, pokroić na cienkie plasterki i podać na desce wędlin i serów jako przekąskę (tapas) obok oliwek czy papryczek padrones. Zwróć jednak uwagę, czy nie jest to chorizo fresco – surowe, które wymaga obróbki termicznej. Chorizo sarta także jest surowe, ale to wędlina dojrzewająca, można ją śmiało spożywać bez gotowania i duszenia. Inna odmiana to chorizo vela – kiełbasa o dużej średnicy, z grubo mielonego mięsa. W sklepach najczęściej kupisz dojrzewające, suszone chorizo (chorizo iberico) – możesz je gotować, piec, smażyć dusić albo po prostu podać razem z pieczywem. Do wyboru masz chorizo dulce z dodatkiem łagodnej papryki oraz picante z ostrą papryką. Co jeśli nie uda Ci się kupić chorizo? Wykorzystaj kiełbasę, którą lubisz i przypraw danie wędzoną papryką oraz czosnkiem.
Polecamy także
Baba ganoush – pasta z bakłażana
Baba ganoush, aromatyczny dip z bakłażana przyprawiony pastą sezamową, czosnkiem i kuminem. Podobnie jak hummus, pochodzi z kuchni arabskiej. Baba ganoush zazwyczaj podawany jest z
Kopytka ze szpinakiem – przepis z filmem
Kopytka ze szpinakiem są smaczne i delikatne. Najlepiej smakują z sosem ze świeżych pomidorów. Możecie posypać je pokruszoną fetą albo tartym parmezanem. Instrukcję zostawiam w
Kotlety z jajek i ziemniaków
Kotlety z jajek to mój faworyt. Koniecznie ze szczypiorkiem i natką. Dodaję do nich też ugotowane ziemniaki, wtedy łatwiej jest formować kotleciki. 4 porcje