Łosoś z patelni i ziemniaczane purée to pomysł na całkiem szybki i bardzo smaczny obiad. Zastanawiamy się, jaką surówkę można by tutaj podać i stawiamy na kapustę pekińską z kiszonymi ogórkami, bo zdrowo i kwaskowato.
Do ziemniaczanego purée, oprócz śmietany, możesz dodać łyżeczkę masła. Więcej pomysłów na szybkie dania z rybą w głównej roli znajdziesz w eBooku „80 szybkich obiadów i trochę historii od kuchni”.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 30 minut
Porcja: 418 kcal
Łosoś z patelni i ziemniaczane purée – składniki:
Ziemniaki 1 kg
Por średni 2 szt.
Filet z łososia 350 g
Olej 2 łyżki
Śmietana 12 proc. 2 łyżki
Mleko 200 ml
Sos sojowy 2 łyżki
Pieprz świeżo mielony
Natka 1 łyżka posiekanej
Cytryna ½ szt.
Łosoś z patelni i ziemniaczane purée – jak zrobić?
- Ziemniaki obierz, pokrój na ćwiartki, włóż do garnka. Wlej mleko i wodę, tak żeby dokładnie je zakryć. Możesz trochę posolić. Ugotuj do miękkości, odcedź, odparuj. Dodaj śmietanę i dobrze rozgnieć tłuczkiem.
- Filet z łososia pokrój na kawałki. Skrop sosem sojowym, oprósz pieprzem. Usmaż na łyżce oleju – najpierw skórą do dołu. Po 2 minuty z każdej strony. Przełóż rybę na blaszkę i wstaw na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 160 stopni.
- Na tej samej patelni, na reszcie oleju zeszklij pokrojonego na plasterki pora.
- Purée podziel na porcje. Na wierzchu ułóż filet z łososia, udekoruj porami, posyp natką, oprósz pieprzem.
Łosoś z patelni i ziemniaczane purée – pomysły:
Łosoś z patelni będzie znakomity, jeśli zamarynujesz go wcześniej (wystarczy 15-20 minut) w sosie sojowym z dodatkiem soku z cytryny, syropu klonowego i przeciśniętego przez praskę ząbka czosnku.
Po ryby i owoce morza warto sięgać, jeśli nie jesteście na diecie wegetariańskiej. Oczywiście z umiarem. Zawsze dbajmy o urozmaicony jadłospis i sięgajmy po jak najmniej przetworzone produkty. Dla zdrowia i troski o zasoby mórz i oceanów wybierajmy ryby ze zrównoważonych połowów, oznaczanych certyfikatami ASC (Aquaculture Stewardship Council – certyfikat zrównoważonej hodowli) i MSC (Marine Stewardship Council – certyfikat zrównoważonego rybołówstwa).
Zadbajmy o to, aby na talerzu łączyć ryby z warzywami i roślinami strączkowymi. Starajmy się piec i dusić, rzadziej smażyć. Kiedy kupujemy świeże ryby, zwracajmy uwagę na zapach (powinny pachnieć wodą), kolor skrzeli (powinny być jasnoczerwone) i oczy (lekko wybrzuszone, nie mętne). Jeśli kupujemy porcjowane ryby w sklepach, czytajmy informację z tyłu opakowania, czy ryba nie była wcześniej rozmrażana. W żadnym wypadku nie można mrozić ich kolejny raz.
Ryby, owoce morza i algi zawierają długołańcuchowe kwasy Omega-3: EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy). Zalecana porcja ryb (100-150 g) powinna dostarczyć 200-500 mg EPA i DHA. Wystarczy zjeść ok. 100 g łososia, dorsza lub makreli. W roślinach także znajduje się Omega-3 – kwas krótkołańcuchowy ALA (alfa-linolenowy), z którego organizm może syntetyzować kwasy długołańcuchowe (głównie EPA), ale w większości przypadków ich ilość nie będzie wystarczająca.
Polecamy także
Pad thai z krewetkami i tofu
Pad thai z krewetkami, jedno z najbardziej znanych dań tajskiej kuchni. Sercem jest tu oczywiście sos, w którym odnajdziesz słony, słodki i kwaśny smak. Uprażone
Sałatka z arbuzem, truskawkami i fetą, orzeźwiająca sałatka
Sałatka z arbuzem, truskawkami i fetą. Szybka, soczysta i orzeźwiająca. Gwarancja energetycznego pobudzenia i dostawy ogromnej dawki witamin. Polecamy na lekki obiad, dodatek do grilla,
Naturalne spalacze tłuszczu
Naturalne spalacze tłuszczu, czyli o jedzeniu, które podkręca nasz metabolizm. Do strawienia niektórych produktów organizm zużywa więcej energii, niż do strawienia innych. W tym odcinku