Papryczki padrón faszerowane serkiem przyprawionym ziołami i czosnkiem, owinięte dojrzewającą hiszpańską szynką i usmażone na oliwie. Wspaniała przystawka na ciepło.
Papryczki padrón zjada się w całości trzymając za ogonek (ogonka nie zjadamy, za to nie ma potrzeby usuwania nasion z papryczek). Większość padrónes jest łagodna, ale czasem można trafić na ostry okaz. Nam jeszcze nigdy się to nie przytrafiło i zaczynamy zastanawiać się, czy aby nie jest to tylko legenda. Będąc w Galicji, w miejscowości Padrón, od której pochodzi ich nazwa, również nie udało nam się trafić na ognisty egzemplarz. Klasycznie podaje się je usmażone na oliwie i posypane morską solą – zajrzyjcie do przepisów na hiszpańskie przystawki, czyli tapas. Przy faszerowaniu jest trochę pracy, bo to niewielkie papryki, ale warto. Natkę możecie zastąpić koperkiem, szczypiorkiem, oregano, bazylią albo pomieszać różne zioła, a w przypadku braku szynki serrano użyjcie prosciutto (taki mały hiszpańsko-włoski romans). Możecie też spróbować owinąć chudym wędzonym boczkiem (tu wchodzimy już w relację o zdecydowanie szerszym zasięgu geograficznym).
4 porcje
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 5 minut
Porcja: 287 kcal
Papryczki padrón faszerowane serkiem – składniki:
Papryki padrón 350 g
Serek śmietankowy 250 g
Czosnek 1 ząbek
Natka posiekana 2 łyżki
Szynka serrano 100 g (8 plastrów)
Oliwa 2 łyżki
Sól morska (opcjonalnie)
Pieprz
Papryczki padrón – jak zrobić?
- Papryczki padrón umyj, osusz, natnij na całej długości. Nie trzeba usuwać pestek.
- Serek wymieszaj z natką i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, przypraw pieprzem.
- Małą łyżeczką nałóż farsz do papryczek.
- Każdy plaster szynki serrano przetnij wzdłuż na 3 lub 4 części. Papryki owiń paskiem szynki.
- Na dużej patelni rozgrzej oliwę, ułóż papryki i smaż przez ok. 3 minuty obracając w trakcie. Tyle wystarczy, żeby przyrumienić serrano i papryki.
- Przełóż na chwilę na papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Przed podaniem oprósz pieprzem i morską solą.
Pimientos de Padrón – pomysły
Tak samo nafaszerujecie i usmażycie małe czerwone słodkie papryki bez pestek – takie jak w przepisie na papryki z mielonym kurczakiem i soczewicą.
Polecamy także
Grzanki z kurkami, smażone kurki
Grzanki z kurkami to przekąska wyjątkowa i w sezonie na kurki trzeba jej skosztować. Przywykliśmy do tradycyjnych grzanek – zapiekanek z pieczarkami i serem, bo
Zapiekanka z ryżem, fetą i warzywami
Zapiekanka z ryżem, warzywami i fetą to smaczny, prosty obiad. Idealnie, jeśli macie ryż ugotowany poprzedniego dnia, wtedy zyskacie kilkanaście minut oraz skrobię oporną, czyli
Sałatka z halloumi, burakami i malinowym sosem winegret
Orzeźwiająca sałatka ze smażonym serem halloumi, gotowanymi buraczkami, owocami i sosem winegret z dodatkiem świeżych malin. Taka sałatka to pochwała późnego lata, kiedy jeżyny, maliny