woda z owocami

Woda z owocami, najlepsze nawodnienie

Woda z owocami to pomysł na napój, który skutecznie nawodni,

jeśli nie przepadasz za piciem samej wody, a nie chcesz sięgać po słodzone lemoniady albo mrożoną herbatę. Taki kolorowy, zdrowy drink wspaniale orzeźwia i dostarcza porcji antyoksydantów. Wykorzystanie mrożonych owoców sprawia, że nie potrzeba już lodu w kostkach. Zostawiamy krótki film i listę składników. Pod przepisem przeczytasz o tym, dlaczego picie odpowiedniej ilości wody jest tak ważne.

 

2 porcje

Przygotowanie: 5 minut

Porcja: 15 kcal

Woda z owocami – składniki:

Woda schłodzona (niegazowana, lekko gazowana, gazowana) 500 ml

Cytryna 1/2 szt.

Owoce mrożone drobne (maliny, porzeczki, jagody, borówki, jeżyny, małe truskawki) 4 łyżki

Imbir kawałek 3 cm

Jak zrobić szybki mocktail?

  1. Wyciśnij sos z cytryny, wlej do szklanek.
  2. Dodaj imbir starty na tarce i po 2 łyżki owoców. Nie rozmrażaj owoców wcześniej.
  3. Wlej wodę, zamieszaj.

Pomysły na nawodnienie:

Jeżeli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej plasterki ogórka, świeże zioła – miętę, bazylię, melisę albo zblenduj wodę z kawałkami arbuza lub melona.

 

woda z owocami

 

Dlaczego trzeba wyrobić sobie zdrowy nawyk sięgania po wodę?

Zostawiamy fragment naszej książki „Beauty Cook Book. Jak jeść świadomie i wyglądać bosko”.

Pamiętaj o nawodnieniu

Nie da się ukryć, że składamy się z wody. Zawiera ją tkanka mięśniowa, serce, mózg, jest także składową kości. Aż 70% organizmu stanowi właśnie woda, niezbędna do funkcjonowania i ochrony narządów, przebiegu procesów chemicznych, transportu składników odżywczych do komórek ciała, usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, prawidłowego trawienia, regulacji temperatury ciała. W temacie pięknej skóry woda ma znaczenie szczególne (blisko 20% wody, z której się składasz, znajduje się w skórze). Nawet najlepsze zabiegi kosmetyczne i najskuteczniejsze preparaty odmładzające nie spełnią swojej funkcji, jeśli zabraknie odpowiedniego nawodnienia.

Organizm nie potrafi magazynować wody w dużych ilościach,

dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym dostarczaniu. Powinniśmy wypijać 30-35 ml wody na każdy kilogram masy ciała (drugi przelicznik zapotrzebowania na wodę bazuje na kaloryczności diety: 1 ml wody na 1 kcal). Oczywiście potrzeby organizmu zależą od wieku, aktywności, rodzaju diety (większe przy wyższym spożyciu białka), stanu zdrowia. I oczywiście warunków pogodowych, co nie oznacza, że zimą, kiedy pocimy się mniej, jesteśmy zwolnieni z picia wody. Można przyjąć, że kobiety powinny wypijać ok. 2 litrów wody na dobę, mężczyźni – 2,5 litra. Pamiętaj, że wodę tracimy przez skórę, wraz z moczem i wydychanym powietrzem.

Czy wodę można przedawkować?

To zdarza się bardzo rzadko, bo organizm potrafi radzić sobie z nadmiarem płynów, utrzymując prawidłowy bilans wodny. Jednak przy spożyciu dużych ilości wody (ok. 3 litrów) w krótkim czasie, może pojawić się zagrożenie, bo nerki nie będą w stanie pozbyć się nadmiaru płynów (maksymalnie mogą wydalać w tempie 0,7–1 litra/godzinę). Przewodnienie jest jedną z przyczyn hiponatermii (niedoboru sodu we krwi) i dotyka m.in. biegaczy, którzy, aby uniknąć odwodnienia, przyjmują przed wysiłkiem dużą ilość czystej wody „na zapas”. Najczęstszym i widocznym objawem hiponatermii jest obrzęk dłoni i stóp.

Znacznie bardziej powinniśmy się obawiać odwodnienia.

Jak je rozpoznać? Szybko pojawiają się zmęczenie, ból i zawroty głowy, osłabienie, senność, spowolnione reakcje, przyspieszony oddech, podwyższona temperatura, ciemny kolor moczu (słomkowy i prawie bezbarwny mocz świadczy o prawidłowym stopniu nawodnienia). Popękane usta i zmniejszenie elastyczności skóry też mogą wskazywać na zbyt niską podaż wody.

Już niewielki stopień odwodnienia (2% masy ciała) spowalnia tempo opróżniania żołądka i perystaltykę jelit, stąd mdłości i wzdęcia… podczas picia wody. Dlatego warto nawadniać się stopniowo, przyjmując niewielkie ilości wody, ale często. Utrata 5% zasobów wody z organizmu powoduje zaburzenia układu mięśniowego, nerwowego i krążeniowo-oddechowego, znacznie zmniejsza się wydolność, a zwiększa podatność na urazy i kontuzje. Odwodnienie sięgające 15% może być śmiertelne w skutkach.

Woda pochodzi nie tylko z butelki lub kranu,

ale też z innych płynów: napojów mlecznych, zup, herbaty, kawy, soków, warzyw, owoców, a nawet… pieczywa. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie lubią pić wody, a to całkiem spora grupa osób. Z drugiej strony, woda to woda. Nie da się jej zastąpić napojami z dodatkiem cukru i kalorycznymi sokami. Nadmiar cukru nam nie służy, ale o tym już było. Lepszym rozwiązaniem są napoje typu „zero”, co nie oznacza, że możesz sięgać po nie każdego dnia.

Więcej o składnikach odżywczych i zasadach dobrej diety poczytasz w „Beauty Cook Book”.

beauty cook book

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter