Kurczak w sosie curry z fasolką i kalafiorem jest delikatny, soczysty i otoczony całym mnóstwem warzyw. Posiłek zdecydowanie w stylu fit. Do ryżu koniecznie zrób marynowaną czerwoną cebulę, niesamowicie łączy się z tym daniem.
Sprawdź też przepis na kurczaka curry duszonego z warzywami albo curry z kurczaka z orzechami i gryczanymi naleśnikami. Kto woli dania bez mięsa, powinien zajrzeć do przepisów na curry wegetariańskie.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 25 minut
Porcja: 511 kcal
Kurczak w sosie curry z fasolką i kalafiorem – składniki:
Filet z kurczaka 500 g
Kalafior ½ szt. ok. 350 g
Fasolka szparagowa 300 g
Cebula 1 szt.
Czosnek 1 ząbek
Cebula czerwona duża 1 szt.
Cukier brązowy 2 łyżeczki lub łyżka syropu klonowego
Ocet jabłkowy 2 łyżki
Goździki 2 szt.
Jogurt naturalny 150 g
Olej 2 łyżki
Natka 1 łyżka posiekanej
Curry 3 łyżeczki
Sól
Pestki dyni 2 łyżki
Ryż (u nas basmati) 200 g
Kurczak w sosie curry z fasolką i kalafiorem – jak zrobić?
- Mięso pokrój na niewielkie kawałki, posól, posyp curry (1 łyżeczka). Kalafiora podziel na różyczki, posiekaj cebulę i czosnek.
- Czerwoną cebulę pokrój w cienkie piórka i zamarynuj: wymieszaj z 2 łyżeczkami brązowego cukru i 2 łyżkami octu jabłkowego, dodaj goździki, odstaw na kwadrans. Ugotuj ryż.
- Na patelnię wrzuć mięso, cebulę i czosnek, wlej olej. Smaż razem przez 5 minut często mieszając, dodaj kalafiora. Smaż przez 3 minuty, wsyp resztę curry, wlej 650 ml wody.
- Gotuj przez 10 minut, wrzuć fasolkę, gotuj jeszcze 5 minut. Jogurt zahartuj gorącym wywarem i wlej do kurczaka.
- Curry posyp natką i pokruszonymi pestkami dyni (warto je wcześniej uprażyć na patelni bez tłuszczu). Podawaj z ryżem i czerwoną cebulą.
Kurczak w sosie curry z fasolką i kalafiorem – pomysły:
Kurczak w sosie curry będzie smaczny także z cukinią, dynią, brokułami i zielonym groszkiem.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na dania z kurczaka.
Białka z produktów zwierzęcych są lepiej przyswajalne. Pamiętajmy jednak, że produkty odzwierzęce dostarczają też tłuszczów nasyconych, które w nadmiernej ilości nie służą zdrowiu. Mniejsza przyswajalność białek roślinnych związana jest z obecnością błonnika. Z drugiej strony o ten błonnik w diecie walczymy. Dobrze byłoby zachować proporcje miedzy białkiem roślinnym a zwierzęcym 50% na 50%.
Dużą popularnością cieszą się odżywki proteinowe. To szybki i smaczny sposób na dostarczenie dużej porcji pełnowartościowego białka. Pamiętajmy jednak, że ich zadaniem jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów białka, jeśli dostarczyliśmy go zbyt mało w posiłkach. Traktujmy odżywki jako dodatek. Podstawą zawsze powinna być dobrze zbilansowana dieta. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z aktywnością fizyczną albo trenujemy rekreacyjnie, nie martwmy się zwiększaniem ilości dostarczanego białka. Chyba że pracujemy nad znacznym przyrostem masy mięśniowej, ale to też krok po kroku.
Więcej przeczytasz w artykule „Czy białko odchudza? Ile białka powinniśmy jeść?”
Polecamy także
Pstrągi smażone z papryką i imbirem
Pstrągi smażone z imbirem, porem i papryką mają mnóstwo smaku. Podaję je z kuskusem, ale znakomite będą tu pieczone ziemniaki. Oprócz słodkiej papryki, wrzućcie niewielką
Dieta na lepszy sen
Dieta na lepszy sen. Pośpiech, stres, nadmiar kawy. To wszystko sprawia, że mamy problemy z zasypianiem, śpimy krócej i gorzej. Możemy sobie pomóc odpowiednio komponując
Spaghetti z pomidorami i fetą, szybki obiad
Spaghetti z pomidorami i fetą to szybki i pełen smaku obiad. Do pomidorowego sosu możesz dodać pokrojoną na cienkie plasterki cukinię lub paseczki papryki. Jeśli