Chrupiące pierożki samosa, smażone w głębokim tłuszczu, przygotujesz z mięsnym albo roślinnym farszem. Jako nadzienie możesz wykorzystać gotowe danie indyjskie od Yummity (produkt wegański z czystym składem).
Możesz też samodzielnie ugotować i przyprawić soczewicę albo zrobić farsz z pieczonych batatów lub dyni. Po usmażeniu ciasto jest kruche i delikatne. Wykorzystałam pełnoziarnistą mąkę, która jest trudniejsza w obróbce niż pszenna typu 550 lub 650 (najczęściej wykorzystywana do pierogów), ale ma zdecydowanie bogatszy smak, a co najważniejsze dostarcza złożonych węglowodanów. Spróbuj innych przepisów inspirowanych kuchnią Indii – mango lassi, chlebków naan, raity, curry.
6 porcji
Przygotowanie: 50 minut
Gotowanie: 30 minut
Porcja: 538 kcal
Składniki:
Ciasto na samosy:
Mąka pszenna pełnoziarnista (typ 1850) 360 g
Sól ½ łyżeczki
Czarnuszka 1,5 łyżeczki
Olej rzepakowy 100 ml plus 1 łyżka
Zimna woda 100 ml
Farsz do pierożków:
Olej 1 łyżka
Czerwona soczewica 150 g (wcześniej ugotowana)
Zielony groszek (mrożony) 30 g
Szalotka 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Marchew średnia 1 szt. (starta na tarce)
Suszone pomidory 2-3 szt.
Curry w proszku 3-4 łyżeczki
LUB
Danie w stylu indyjskim Yummity 180 g
Sos miętowy do pierożków samosa:
Mięta posiekana 6 łyżek
Kolendra posiekana 3-4 łyżki
Sok z jednej limonki
Czosnek 1 ząbek
Imbir starty na tarce 2 łyżki
Chili małe ½ szt. (opcjonalnie)
Kmin rzymski mielony ½ łyżeczki
Słodzidło (erytrytol, ksylitol) do smaku
Śmietanka kokosowa 2 łyżki (opcjonalnie)
Woda 2-3 łyżki
Dodatkowo:
Olej do głębokiego smażenia 2-3 szklanki
Surówka z ogórków, pomidorów, papryki, czerwonej cebuli i kolendry skropiona sokiem z limonki
Jak zrobić samosy:
- Przygotuj farsz. Mieszankę Yummity podsmaż na łyżce oleju, wlej 550 ml, gotuj, aż soczewica wchłonie płyn. Wystudź. Jeśli nie masz mieszanki, zeszklij na oleju posiekaną szalotkę i czosnek, wrzuć marchew i rozmrożony groszek, wsyp curry, smaż razem przez 2-3 minuty, dodaj soczewicę i drobno pokrojone suszone pomidory, wlej 5-6 łyżek wody. Wymieszaj, gotuj przez 2 minuty, wystudź.
- Do miski wsyp mąkę, sól i czarnuszkę, wlej 100 ml oleju. Zagnieć ciasto palcami. Do kruszonki wlewaj stopniowo zimną wodę. Kiedy ciasto będzie zwarte, przełóż je na stolnicę natłuszczoną łyżką oleju i wyrabiaj przez 3-4 minuty. Owiń folią spożywczą schłodź przez 20 minut.
- Przygotuj sos do samosy. Wszystkie składniki przełóż do malaksera i rozdrobnij. Możesz dodać więcej śmietanki kokosowej i zrezygnować z dolewania wody (jest potrzebna, jeśli malakser nie ma wystarczającej mocy, żeby rozdrobnić liście i pozostałe składniki).
- Ciasto podziel na 2 części. Rozwałkuj. Wytnij duże koła (o średnicy ok. 12 cm). Każde przetnij na pół. Półkola warto delikatnie rozwałkować. Z półkola uformuj stożek sklejając prosty brzeg. Klejenie jest prostsze, jeśli posmarujesz brzeg wodą. Do środka nałóż farsz i sklej górę pierożka.
- Gotowe samosy ułóż na desce wyłożonej papierem do pieczenia. Zanim wykorzystasz pozostałe ciasto, samosy podeschną.
- W garnku rozgrzej olej i smaż samosy partiami po ok. 4 minuty. Ja obracam je w połowie smażenia. Przełóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podawaj z sosem, surówką i pieczoną ciecierzycą.
Pomysły:
Do pierożków samosa warto podać też chutney z mango.
We współpracy reklamowej z Yummity
Polecamy także
Krem z soczewicy z pomidorami
Krem z soczewicy z pomidorami to kolejna wersja tej pożywnej zupy. Danie idealne, bo robi się samo i to w jednym garnku. Przyprawy zależą od
Skyr z musli i owocami, szybkie śniadanie ze skyru
Skyr z owocami to szybkie, pożywne śniadanie, do którego możecie wykorzystać domową granolę albo musli z dobrym składem. Nie sugerujcie się napisami fit i bio,
Naleśniki wegańskie, naleśniki jak ruskie pierogi
Naleśniki wegańskie. Pełnoziarniste, bez jajek, z farszem z ziemniaków, soczewicy i wegańskiego odpowiednika fety. Są lekkie, pyszne, bogate w składniki odżywcze. I oczywiście dużo szybsze