sałatka śledziowa z jabłkiem

Sałatka śledziowa z jabłkiem

Sałatka śledziowa z jabłkiem to klasyk. W naszej wersji, zamiast śmietany, jest jogurt i koniecznie odrobina curry dla podkręcenia smaku.

Długo nie mogliśmy uwierzyć, że zimna śledziowa sałatka może być smaczna z ciepłymi ziemniakami, dopóki nie spróbowaliśmy jej z pieczonymi, aromatycznymi kartoflami. Nie żałuj ziół. Przypraw ziemniaki tymiankiem, rozmarynem, dorzuć na blaszkę liść laurowy. Czerwoną cebulę możesz wcześniej krótko zamarynować w occie jabłkowym (szczegóły w przepisie na kurczaka w sosie curry). Sprawdź też pomysł na śledzie z czerwoną fasolą albo ostrą papryką.

 

4 porcje

Przygotowanie: 10 minut

Gotowanie: 40 minut

Porcja: 465 kcal

Sałatka śledziowa z jabłkiem – składniki:

Filety śledziowe w zalewie (filety a’la matjas) 400 g

Jogurt gęsty naturalny 150 g

Jabłko 2 szt. ok. 450 g

Cytryna 1 szt.

Cebula czerwona średnia 1 szt.

Curry ½ łyżeczki

Świeżo mielony pieprz

Koperek 1 łyżka posiekanego

Tymianek suszony 1 łyżeczka

Ziemniaki 700 g

Oliwa 2 łyżki

Sałatka śledziowa z jabłkiem – jak zrobić?

  1. Nagrzej piekarnik do 190 stopni. Ziemniaki wyszoruj, pokrój na ćwiartki, skrop oliwą, posyp tymiankiem. Piecz do miękkości (ok. 40 minut zależnie od rodzaju ziemniaków).
  2. Śledzie opłucz z zalewy i wysusz. Jabłka pokrój w kostkę, skrop sokiem z połowy cytryny, dodaj do śledzi razem z pokrojoną w piórka (lub drobną kostkę) cebulą, koperkiem, curry i jogurtem. Przypraw pieprzem.
  3. Sałatkę śledziową podawaj z pieczonymi ziemniakami i pozostałą cytryną.

Sałatka śledziowa z jabłkiem – pomysły:

Taka sałatka śledziowa będzie smaczna z dodatkiem majonezu (najlepiej domowego). Pod koniec pieczenia ziemniaków ustaw funkcję grill, żeby ładnie je przyrumienić.

TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na śledzie.

sałatka śledziowa

Po co nam ryby w diecie?

Mięso ryb to źródło wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, witaminy D, minerałów (wapnia, jodu, selenu, cynku, fluoru, fosforu, magnezu) i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Dla przypomnienia, mamy trzy grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): wielonienasycone Omega-3 i Omega-6 oraz jednonienasycone Omega-9, które mogą być syntetyzowane w organizmie przy odpowiedniej podaży Omega-3 i Omega-6. Te jednak trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. O Omega-6 martwić się nie musimy, bo znajdują się w olejach roślinnych i raczej grozi nam ich nadmiar niż niedobór.Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania niezwykle istotny jest stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, który powinien wynosić 1:5 -1:6 (przy czym niektóre źródła jako idealną podają proporcję 1:1), a w rzeczywistości sięga nawet 1:20 lub 1:40, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, alergii, bólów mięśni i stawów.

Według badań, przywrócenie odpowiednich proporcji między tymi kwasami wpływa na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami sercowo-naczyniowymi i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najprostszym sposobem, aby w diecie znalazły się kwasy Omega-3 i Omega-6 w dobrych proporcjach jest jedzenie ryb i owoców morza. Stąd rekomendacje organizacji zdrowotnych. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w najnowszych zaleceniach przedstawia wskazówki, jak stopniowo wprowadzić do diety ryby.* W pierwszym kroku zaleca zjadanie ryby raz w tygodniu, najlepiej tłustej (tu wymieniane są: łosoś, morszczuk, makrela, sardynki, dorsz), w drugim kroku – zjadanie ryby 2 razy w tygodniu, w tym przynajmniej raz ryby tłustej, wreszcie w 3 kroku – sięganie po różnorodne tłuste ryby dwa razy w tygodniu.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter