Zrazy zawijane to jedno z przyjemniejszych kulinarnych wspomnień z dzieciństwa.
Pewnie dlatego, że pojawiały się tylko na specjalne okazje, bo ich zrobienie zajmuje trochę czasu. Jedliśmy je przeważnie z kaszą gryczaną i czerwoną kapustą (albo ćwikłą). Oczywiście takie rolady możecie podać z kluskami śląskimi, kopytkami, ziemniakami albo makaronem. Do przygotowania zrazów wybieram mięso z wołowego udźca. Co prawda długo się gotuje, ale z tej części można wykroić naprawdę duże kotlety.
4 porcje
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 2 godziny
Porcja: 331 kcal
Zrazy zawijane – składniki:
Wołowina (u mnie udziec wołowy) 4 duże plastry – łącznie ok. 600 g
Boczek wędzony 4 cienkie plasterki
Musztarda (najlepiej z ziarnami gorczycy) 3 łyżeczki
Ogórek kiszony 2-3 szt.
Cebula duża 1 szt.
Mąka 2 płaskie łyżki
Suszone grzyby 6-8 szt.
Liść laurowy 1 szt.
Ziele angielskie 2-3 szt.
Pieprz w ziarnach 5-6 szt.
Olej 2 łyżki
Sól i Pieprz
Zrazy zawijane wołowe – przygotowanie:
- Grzyby zalej szklanką gorącej wody, odstaw na 15 minut, posiekaj. Ogórki pokrój w słupki, cebulę z grubsza posiekaj. Plastry boczku przekrój na pół.
- Mięso rozbij tłuczkiem, każdy duży plaster przetnij na dwie części i posmaruj musztardą. Na każdej połóż kawałek boczku, porcję ogórków, cebulki i grzybów, zroluj, zepnij wykałaczkami albo obwiąż kuchenną nicią.
- Zrazy oprósz mąką, podsmaż na rozgrzanym oleju, przełóż do garnka, dodaj pozostałe grzyby (razem z wodą, w której się wcześniej moczyły), wlej jeszcze 3 szklanki gorącej wody. Wrzuć ziele angielskie, pieprz i liść laurowy.
- Gotuj na niedużym ogniu przez ok. godzinę i 30 minut. W razie potrzeby uzupełnij wodę. Pod koniec gotowania przypraw do smaku solą i pieprzem. Sos możesz zaprawić śmietaną i zagęścić mąką.
Pomysły na zrazy:
Zrazy zawijane możesz zrobić z cienkimi słupkami słoniny (zamiast boczku), a zamiast ogórków kiszonych, wykorzystać konserwowe.
Polecam także
Czas – jak zrobić kilka treningów w tygodniu
Czas. A raczej jego brak. Pośpiech, każda czynność wyliczona co do minuty. Gonitwa i zastanawianie się, czy można odpuścić coś z napiętego planu dnia, żeby
Ciasto dyniowo-czekoladowe bez mąki i cukru
Ciasto dyniowo-czekoladowe w wersji fit – bez mąki i cukru. Zrobiłam je z pieczonej dyni i kaszy jaglanej. Do tego kilka super składników – masło
Krem z groszku z jajkiem w koszulce
Krem z groszku z jajkiem. Prosta lekka kremowa zupa na każdą porę roku, z chrupiącą grzanką i delikatnym jajkiem ugotowanym w koszulce. Do groszku pasuje