Ryż curry smażony z warzywami i jajkiem, podawany z karmelizowaną cebulą robi się szybko, szczególnie jeśli użyjesz ugotowanego wcześniej ryżu.
Oprócz cebuli i papryki, warto dodać fasolkę szparagową (mrożoną wrzuć na patelnię, jak już poddusisz paprykę i podgrzej przez 4 minuty), zielony groszek (dodaj na patelnię razem z ryżem), cukinię, drobne różyczki brokułu albo kalafiora (podsmaż je razem z papryką). Karmelizowana czerwona cebula to oczywiście opcja, ale jest niezwykle smaczna i pięknie się prezentuje. Mnóstwo pomysłów na takie szybkie i zdrowe danie znajdziesz w naszym ebooku „80 szybkich obiadów i trochę historii od kuchni”.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 25 minut
Porcja: 393 kcal
Ryż curry smażony z warzywami i jajkiem – składniki:
Ryż (u nas basmati) 200 g
Papryka czerwona 1 szt.
Olej 3 łyżki
Curry 1 czubata łyżka
Cebula średnia 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Jajka średnie 4 szt.
Cebula czerwona średnia 2 szt.
Ocet jabłkowy 1-2 łyżki
Syrop klonowy 1 łyżeczka
Sól i Pieprz świeżo mielony
Dymka 2 łyżki posiekanej
Ryż curry smażony z warzywami i jajkiem – jak zrobić?
- Czerwoną cebulę pokrój w piórka, włóż do rondelka, wlej łyżkę oleju i duś na wolnym ogniu, aż cebula zmięknie. Dodaj ocet jabłkowy (winny, balsamiczny, sok z cytryny) i łyżeczkę syropu klonowego (albo cukru). Gotuj przez 2 minuty, zdejmij z palnika.
- Ryż ugotuj (możesz zrobić to rano albo poprzedniego dnia). Posiekaj cebulę i czosnek, paprykę potnij na paski.
- Na patelnię wlej łyżkę oleju, wrzuć cebulę, czosnek i paprykę. Smaż przez 4 minuty. Wsyp curry, wrzuć ugotowany ryż. Smaż razem, często mieszając, przez 4-5 minut. Przełóż na talerze.
- Na reszcie oleju usmaż jajka. Wyłóż na ryż. Udekoruj karmelizowaną czerwoną cebulą. Posyp pieprzem i dymką.
Pomysły:
Ryż curry smażony możesz podać z jogurtem zmiksowanym z miętą.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na curry.
Każda dieta, która jest nieprzemyślana i źle zbilansowana doprowadzi do deficytu pewnych składników odżywczych, niezależnie od tego, czy jest dietą eliminacyjną np. roślinną, czy też nie. Menu bogate w mięso, ryby i nabiał, ale ubogie w warzywa czy strączki nie przyniesie wyłącznie korzyści zdrowotnych. Zaplanowana byle jak dieta wegetariańska czy wegańska również. Urozmaicenie, odpowiednie łączenie składników w posiłkach, zwrócenie uwagi na stopień przetworzenia produktów to klucz do mądrego i zdrowego odżywiania.
Więcej przeczytasz w artykule „Dieta roślinna. Jak zadbać w niej o składniki odżywcze?”.
Polecam także
Pieczone jabłka, jabłka faszerowane orzechami
Pieczone jabłka to zdrowy deser, słodkie śniadanie albo lekka kolacja. W tym wydaniu są niezwykłe, bo wypełnione orzechami włoskimi i migdałami. Upiekliśmy je razem z
Owoce z kremem bazyliowym i imbirem
Owoce z kremem bazyliowym to szybki i delikatny deser. Wykorzystałam dziś nektarynki, ale idealnie sprawdzą się tu gruszki, śliwki albo brzoskwinie. Bazyliowy krem, który robię
Koktajl jagodowy na kefirze
Koktajl jagodowy na kefirze. Jeden z najlepszych i wyjątkowo zdrowy. Jagody to samo dobro, zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy i witamin. Kefir to świetne źródło wapnia. Korzystajmy