Placki po zbójnicku, węgiersku, kaszubsku. Zależy, gdzie jesteśmy na wakacjach, bo choć smakują podobnie, nazywają się inaczej. Są w karcie większości typowo wakacyjnych lokali i nic dziwnego, bo to jedno z najlepszych i pożywnych dań.
U nas tym razem w wersji wegańskiej. Roślinny gulasz to papryka i ciecierzyca. Możecie dorzucić też kilka pieczarek. A w plackach ziemniaczanych, zamiast jajek, znalazło się siemię lniane wymieszane z wodą. Do placków możecie podać jogurt roślinny. Jeśli jesteście na diecie wegetariańskiej i sięgacie po nabiał, to najlepszy będzie gęsty, naturalny, z niewielką zawartością tłuszczu. Pamiętajcie też o dodatkach. Kiszone lub małosolne ogórki albo inne ulubione surówki (marchew, kapusta) znakomicie tu pasują.
4 porcje
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 25 minut
Porcja: 446 kcal
Placki po zbójnicku w wersji wegańskiej – składniki:
Ziemniaki duże 6 szt. ok. 500 g
Siemię lniane mielone 2 łyżki
Tymianek 1 łyżeczka
Mąka z cieciorki 2 czubate łyżki
Jogurt kokosowy 3 łyżki
Papryka czerwona 2 szt.
Cukinia średnia 1 szt.
Cebula średnia 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Ciecierzyca (gotowana, ze słoika) 400 g
Przecier pomidorowy 200 g
Papryka wędzona 2 łyżeczki
Oregano 1 łyżeczka
Olej 4 łyżki
Jak zrobić wegańskie placki po zbójnicku?
- Paprykę potnij na paski, cukinie na plasterki, posiekaj cebulę i czosnek. Ciecierzycę osącz z zalewy i opłucz. Do garnka wlej 2 łyżki oleju, wrzuć cebulę, czosnek i paprykę, smaż na średnim ogniu przez 5 minut, dodaj cukinię. Smaż jeszcze 5 minut, przypraw wędzoną papryką i oregano, wlej przecier i 150 ml wody, wrzuć ciecierzycę. Gotuj przez ok. 10-15 minut, w razie potrzeby uzupełnij wodę. Przypraw pieprzem.
- Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Siemię lniane wymieszaj z 2 łyżkami wody, odstaw na kilka minut.
- Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Odciśnij i przełóż do drugiej miski, tak żeby płyn z odciskania został w pierwszej misce, bo po kilku minutach na dnie zbierze się skrobia ziemniaczana (ok. 2 łyżek).
- Do ziemniaków dodaj siemię, mąkę z cieciorki, skrobię z ziemniaków, tymianek i jogurt kokosowy. Wymieszaj. Na patelni rozgrzej resztę oleju, łyżką nabieraj porcje ciasta, formuj placki (u mnie dość grube) i smaż na złoty kolor. Zależnie od grubości placków od 3 do 4 minut z każdej strony. Placki przełóż na blaszkę wyłożoną papierem i wstaw do piekarnika na 4-5 minut. Z tej ilości ziemniaków będzie 8 dużych, dość grubych placków albo 10-12 mniejszych.
- Podawaj z gulaszem, dodatkowym jogurtem i ogórkami lub surówką.
Placki ziemniaczane – pomysły:
Gulasz do placków możesz przygotować z fasoli, soczewicy albo jackfruita.
Polecamy także
Kurczak BBQ z piekarnika
Kurczak BBQ w najprostszym wydaniu, bo składniki marynaty po prostu mieszamy i nacieramy mięso. Nie gotujemy wcześniej sosu barbecue. Podudzia z kurczaka to oczywiście wariant,
Domowy chlebek naan z masłem czosnkowo-ziołowym
Chlebek naan z masłem czosnkowo-ziołowym. Jest delikatny i pyszny, a najważniejsze, że można go zrobić w domu, na patelni (raczej niewiele osób ma gliniany piec
Naleśniki z szynką i szpinakiem w sosie pomidorowym
Naleśniki z szynką i szpinakiem zapiekane w pomidorowym sosie to kolejny pomysł na nasze ulubione „placki”. Oczywiście możecie zrobić wersję wegetariańską i zrezygnować z szynki.