Makaron z wędzonym boczkiem i sosem pomidorowym to pomysł na szybki, pyszny obiad.
Niewiele pracy i świetny efekt. Wykorzystaliśmy słoik gotowego sosu pomidorowego z dodatkiem oliwek, ale zwykła passata plus ulubione zioła sprawdzi się doskonale. W wersji wegetariańskiej oczywiście pomiń boczek, a reszta jak w przepisie. Pamiętaj, żeby nie przegotować makaronu, ten ugotowany al dente jest smaczniejszy i zdrowszy – ma niższy indeks glikemiczny. Makaron możesz podać z wiórkami parmezanu albo provolone. Sprawdź też przepis na makaron alla Norma oraz makaron z szynką i rukolą. Pod filmem znajdziesz listę składników i opis sposobu przygotowania.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 15 minut
Porcja: 485 kcal
Makaron z boczkiem – składniki:
Makaron np. penne 350 g
Oliwa 1/2 łyżki
Boczek wędzony 100 g
Szalotki 2 szt.
Czosnek 2-3 ząbki
Cukinia średnia 1 szt.
Passata lub sos pomidorowy z oliwkami albo ziołami 400 g
Woda 250 ml
Oliwki czarne (opcjonalnie) 80 g
Pieprz
Szybki makaron – przygotowanie:
- Makaron wrzuć do gotującej się wody.
- Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj pokrojony boczek, szalotki pocięte w piórka i plasterki czosnku.
- Smaż przez 3-4 minuty, dorzuć cukinię pokrojoną na półplasterki. Po 3-4 minutach wlej sos oraz wodę (przepłucz nią słoik po sosie albo kartonik po passacie).
- Dodaj oliwki, podgrzej razem przez 2-3 minuty, wymieszaj z odcedzonym makaronem. Podziel na porcje, oprósz pieprzem.
Pomysły na sos pomidorowy:
Dodaj do sosu garść listków szpinaku lub rukoli. Wrzuć łyżeczkę lub dwie marynowanego zielonego pieprzu albo kaparów, a dla zaostrzenia smaku – trochę papryki chili.
W filmie znajduje się lokowanie produktów Barilla
Co zrobić, żeby węglowodany nam służyły?
- Wybrać mądrze, stawiając na bogate w błonnik produkty z pełnego ziarna, rośliny strączkowe (te dostarczą także białka), owoce (warto jeść owoce w całości, nie w postaci wyciskanych soków właśnie ze względu na błonnik), warzywa nieskrobiowe (m.in. kapusta, pomidory, brokuł i kalafior, ogórki, sałata, papryka), które wg badań obniżają ryzyko chorób nowotworowych.
- Łączyć produkty węglowodanowe z białkiem, tłuszczem, roślinami strączkowymi i nieskrobiowymi warzywami, które obniżą indeks i ładunek glikemiczny* całego posiłku. Wtedy nawet węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym nie zwiększą gwałtownie poziomu glukozy we krwi.
- Zadbać o skrobię oporną, która powstaje podczas schłodzenia produktów skrobiowych np. ziemniaków.
- Unikać cukrów dodanych do produktów spożywczych i jak najbardziej ograniczyć ich dodawanie podczas gotowania w domu. Słodzone napoje i przemysłowe słodycze to nie jest dobry wybór, warto je bardzo ograniczyć lub wyeliminować z diety, bo podnoszą poziom trójglicerydów i całkowitego cholesterolu.
Polecamy także
Gazpacho – najsławniejszy chłodnik warzywny
Gazpacho to chyba najsłynniejszy na świecie chłodnik. Pochodzi z Andaluzji. Jest pyszny, zdrowy, lekki i orzeźwiający. Ważne, żeby wszystkie wykorzystane warzywa były świeże i dobre.
Kanapki z pieczonym indykiem i domowymi piklami
Kanapki z bagietki na zakwasie, z delikatnym mięsem z indyka upieczonym z dodatkiem aromatycznego sosu BBQ od ALLNUTRITION, ekspresowymi domowymi piklami i marynowaną czerwoną cebulą.
Wegetariańskie curry z dynią i fasolką
Wegetariańskie curry z dynią w sam raz na chłodny dzień, bo rozgrzeje i na pewno poprawi humor. Ostre przyprawy, słodki ananas, aromatyczne mleko kokosowe, delikatna