Zupa krem z dyni i soczewicy z dodatkiem pasty curry to danie rozgrzewające, sycące, pożywne i proste do zrobienia.
Jest w niej mnóstwo składników wspierających odporność (czosnek, imbir, kurkuma) oraz błonnika. Podsmażenie dyni razem z cebulą i włoszczyzną gwarantuje mnóstwo smaku, choć możesz oczywiście przyrządzić krem dyniowy na bazie warzywnego bulionu. Po ten przepis warto sięgać przez cały rok, nie tylko w dyniowym sezonie, bo mrożona dynia znakomicie sprawdza się w zupach. Sprawdź też przepis na krem z buraczków oraz zielonego groszku. Pod filmem znajdziesz dokładną listę składników.
4 porcje
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 40 minut
Porcja: 336 kcal
Krem z dyni – składniki:
Dynia 800 g (waga ze skórą)
Jabłko duże 1 szt.
Cebula średnia 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Imbir kawałek 4-5 cm
Włoszczyzna (mrożona) 200 g
Pasta curry czerwona 3 łyżeczki
Kurkuma 1 łyżka
Woda gorąca 1,6 litra
Soczewica czerwona 200 g
Mleko kokosowe (5-7% tłuszczu) 300 ml
Dekoracja zupy dyniowej:
Jogurt naturalny gęsty lub jogurt kokosowy 200 g
Pestki granatu 4 łyżki
Sezam (uprażony) 1,5 łyżeczki
Szczypiorek posiekany 2 łyżeczki
Świeżo mielony pieprz
Zupa krem z dyni – jak zrobić?
- Rozgrzej garnek, wlej oliwę, wrzuć posiekaną cebulę, czosnek i imbir. Podsmaż przez chwilę, dodaj obraną ze skóry, pokrojoną na niewielkie kawałki dynię.
- Wymieszaj, smaż przez 4-5 minut, wrzuć włoszczyznę i pocięte na ćwiartki jabłko. Dodaj pastę curry oraz kurkumę. Wymieszaj.
- Wlej wodę, wsyp soczewicę. Gotuj pod częściowym przykryciem, aż dynia będzie miękka. Dodaj mleko kokosowe, wymieszaj, podgrzej.
- Ręcznym blenderem zmiksuj wszystko na krem. Nalej do misek. Udekoruj jogurtem, pestkami granatu, sezamem i ziołami. Oprósz pieprzem.
Krem z dyni – pomysły:
Krem z dyni możesz udekorować plasterkiem jabłka lub gruszki. Pokrojone owoce podsmaż na niewielkiej ilości oliwy i skarmelizuj, dodając odrobinę syropu klonowego.
Polecamy także
Praktykulinarni Vegetariańsko – kilka słów o naszej książce
Praktykulinarni Vegetariańsko. Dziś na obiad, jutro do lunchboxa – kilka słów o naszej książce. „Praktykulinarni Vegetariańsko. Dziś na obiad, jutro do lunchboxa” to nasza druga
Pizza na ziemniaczanym spodzie
Pizza na ziemniaczanym spodzie, czyli pizza inaczej. Cienkie plasterki ziemniaków tworzą tu bazę, na której układamy resztę składników. Po pokrojeniu, „pizza” ziemniaczana nie jest tak
Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami
Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami to szybka robota, jeśli mamy wcześniej ugotowane ziemniaki i buraki. Warto zostawić kilka kartofli z obiadu, a buraczki zawsze