Wiosenna zupa krem z groszku i szpinaku ze smażonym łososiem jest smaczna, łatwa do zrobienia i pięknie się prezentuje.
Nie wymaga wyszukanych składników. Wystarczą ziemniaki, czosnek, cebula oraz groszek i szpinak, które oczywiście mogą być mrożone. Do smaku warto dodać trochę ziół (świeżą miętę możesz zastąpić suszoną) i podać krem z kawałkiem smażonego filetu z łososia (albo innej ryby) oraz grzankami. Taka zupa będzie smaczna też z wędzonym łososiem albo makrelą. W e-booku „80 szybkich obiadów i trochę historii od kuchni”, oprócz pomysłów na zdrowe, ekspresowe posiłki, znajdziesz podpowiedzi, jak sprawić, żeby jedzenie wyglądało pięknie, nie tylko na zdjęciach. Sprawdź też przepis na zupę krem z buraków albo kiszonych ogórków.
6 porcji
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 35 minut
Porcja: 230 kcal
Zupa krem z groszku i szpinaku ze smażonym łososiem – składniki:
Cebula średnia 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Olej 4 łyżki
Ziemniaki 700 g
Groszek zielony (mrożony) 450 g
Szpinak 150 g
Woda lub bulion warzywny 1,6 litra
Mięta 3-4 gałązki
Łosoś (filet) 80 g
Świeżo mielony pieprz
Do podania: sezam, zioła – koperek, szczypior, mięta, grzanki
Zupa krem z groszku i szpinaku ze smażonym łososiem – jak zrobić?
- Cebulę i czosnek posiekaj, zeszklij na oleju (3 łyżki), wrzuć pokrojone na kawałki ziemniaki. Smaż mieszając przez 5-6 minut.
- Wlej wodę lub bulion. Możesz odrobinę posolić. Gotuj przez 15 minut, dodaj groszek. Po 10 minutach dorzuć szpinak i miętę. Zdejmij z palnika, odstaw na 5 minut, przełóż do blendera, zmiksuj.
- Łososia pokrój na plastry, usmaż na pozostałym oleju – dosłownie po 25 sekund z każdej strony.
- Zupę nalej do misek, udekoruj łososiem, sezamem i ziołami. Oprósz pieprzem.
Zupa krem z groszku i szpinaku ze smażonym łososiem – pomysły:
Zupa krem będzie smaczna z dodatkiem śmietany albo naturalnego jogurtu. Możesz także udekorować ją ziołowym pesto.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na zupę krem.
Po co nam ryby w diecie?
Mięso ryb to źródło wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, witaminy D, minerałów (wapnia, jodu, selenu, cynku, fluoru, fosforu, magnezu) i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Dla przypomnienia, mamy trzy grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): wielonienasycone Omega-3 i Omega-6 oraz jednonienasycone Omega-9, które mogą być syntetyzowane w organizmie przy odpowiedniej podaży Omega-3 i Omega-6. Te jednak trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. O Omega-6 martwić się nie musimy, bo znajdują się w olejach roślinnych i raczej grozi nam ich nadmiar niż niedobór.
Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania niezwykle istotny jest stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, który powinien wynosić 1:5 -1:6 (przy czym niektóre źródła jako idealną podają proporcję 1:1), a w rzeczywistości sięga nawet 1:20 lub 1:40, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, alergii, bólów mięśni i stawów.
Według badań, przywrócenie odpowiednich proporcji między tymi kwasami wpływa na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami sercowo-naczyniowymi i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najprostszym sposobem, aby w diecie znalazły się kwasy Omega-3 i Omega-6 w dobrych proporcjach jest jedzenie ryb i owoców morza. Stąd rekomendacje organizacji zdrowotnych. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w najnowszych zaleceniach przedstawia wskazówki, jak stopniowo wprowadzić do diety ryby.* W pierwszym kroku zaleca zjadanie ryby raz w tygodniu, najlepiej tłustej (tu wymieniane są: łosoś, morszczuk, makrela, sardynki, dorsz), w drugim kroku – zjadanie ryby 2 razy w tygodniu, w tym przynajmniej raz ryby tłustej, wreszcie w 3 kroku – sięganie po różnorodne tłuste ryby dwa razy w tygodniu.
Polecamy także
Falafel z ciecierzycy i pieczonych batatów
Falafel robimy z namoczonej ciecierzycy – nie puszkowanej czy gotowanej. Mój jest w wersji pieczonej i to w formie do muffinów, więc nie rozpadnie się
Zupa z porów ze śmietaną
Zupa z porów ze śmietaną. To rozgrzewająca i szybka do zrobienia zupa, do której możesz dodać kawałeczki boczku, a do smaku dorzucić jedną lub dwie
Brownie z fasoli z masłem orzechowym – fit brownie
Brownie z fasoli, to trochę odmieniona wersja ciasta z fasoli, które piekłam jakiś czas temu. Z tej samej drużyny „fit brownie”, co ciasto z batatów,