Sernik to ciasto, które robię najczęściej. Przeważnie korzystam z mielonego twarogu „z wiaderka”, rzadziej mielę twaróg w domu.
Wybieram twaróg z zawartością tłuszczu ok. 5%. Nie więcej, bo zazwyczaj mieszam go z tłustym mascarpone. Twaróg, mascarpone, jajka, słodzidło i budyń lub mąka ziemniaczana w niewielkiej ilości to podstawowe składniki moich serników.
Do masy serowej możesz wrzucić różne dodatki,
które odmienią smak ciasta: skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy, stopioną lub drobno posiekaną czekoladę, ulubiony aromat albo ziarenka świeżej wanilii.
Najszybszy i najprostszy patent na spód do sernika
to drobno pokruszone lub rozdrobnione w malakserze ciastka (najlepiej kakaowe) wymieszane ze stopionym masłem. Taką mieszanką wystarczy wylepić dno tortownicy i wstawić do lodówki na 15-20 minut, a potem wylać na spód masę sernikową. Nie piekę serników w kąpieli wodnej. Piekę je w temp. 150-160 stopni (grzanie góra-dół). Obok tortownicy możesz postawić małe żaroodporne naczynie z wodą. Woda będzie parować, zapewniając sernikowi elastyczność. Po upieczeniu serniczek trzeba dobrze wystudzić i najlepiej porządnie schłodzić przed krojeniem.
Zebrałam tutaj 4 pomysły na serniki, a dodatkowo zostawiam też film z przygotowania serniczka z białą czekoladą.
Lekki sernik z ciastem czekoladowym to dwa w jednym. Proste do zrobienia i bogate w składniki odżywcze ciasto, w którym przenikają się dwie warstwy – sernik i ciasto czekoladowe. Wykorzystałam tu pełnoziarnistą mąkę i mielone orzechy. Poszczególne składniki możesz podmienić – mąkę z pełnego ziarna na białą, tarte orzechy włoskie na laskowe albo migdały, ksylitol na erytrytol albo cukier trzcinowy.
Wegański serniczek kokosowo-owocowy możesz przygotować z malinami, wiśniami, jagodami albo truskawkami. Spód zrobiłam z płatków owsianych i gorzkiej czekolady, ale możesz w ogóle zrezygnować ze spodu. Taki deser podasz też w szklaneczkach lub dekoracyjnych kieliszkach. Nie przelewaj masy do foremki, ale od razu do szkła. Mleko i śmietankę kokosową możesz zastąpić mlekiem sojowym albo migdałowym.
Warstwowy sernik z makiem zwany sernikomakowcem jest bardzo świąteczny. Między warstwę makową i serową możesz włożyć herbatniki. Sernik, choć bez dodatku mąki, jest dość kaloryczny. To za sprawą maku, który w 100 g zawiera aż 42 g tłuszczu (ale też 18 g białka, witaminy A,D i E oraz wapń) i ma 525 kcal. Każdy sernik podaję z owocami, nie mogło ich zabraknąć i tutaj. Zamiast wiśni sprawdzą się owoce leśne albo maliny.
Fit sernik ze spodem z migdałowego ciasta muffinowego. Tutaj też możesz wykorzystać muffiny, których upieczesz za dużo, a po dwóch dniach nie masz już na nie ochoty. Wystarczy je pokruszyć, połączyć z masłem lub olejem i wylepić dno tortownicy. W porcji tego sernika jest aż 17 g białka.
Na blogu znajdziesz więcej sernikowych pomysłów: mini serniczki z truskawkami, jogurtowy sernik na zimno, sernik z mango, czekoladowy sernik z galaretką, mini serniczki bez pieczenia, które są jak małe paschy, sernik tiramisu na zimno.
Ciasto czekoladowe z sernikiem
15 porcji po 297 kcal
Przygotowanie: 15 minut
Pieczenie: 55 minut
Ciasto czekoladowe:
Mąka pszenna pełnoziarnista (typ 1850) 150 g
Orzechy włoskie tarte 80 g
Kakao 4 płaskie łyżki
Proszek do pieczenia 1 łyżeczka
Ksylitol 5 łyżek
Jajka M 3 szt.
Olej 120 ml
Jogurt gęsty 200 g
Sernik:
Twaróg sernikowy mielony 1 kg
Jajka M 3 szt.
Mąka ziemniaczana 4 płaskie łyżki
Ksylitol 5-6 łyżek
Pasta waniliowa lub aromat
Owoce do sernika:
Owoce mrożone (mieszanka leśnych, wiśnie, maliny) 200 g
Mąka ziemniaczana 2 łyżeczki
Ksylitol 2-3 łyżki
Cynamon ½ łyżeczki
- Nagrzej piekarnik do 170 stopni. Tortownicę o średnicy ok. 24 cm wyłóż papierem do pieczenia, boki możesz lekko natłuścić olejem lub masłem i oprószyć mąką.
- Wymieszaj w misce wszystkie składniki ciasta czekoladowego. Nie trzeba go miksować.
- Składniki sernika przełóż do miski i zmiksuj.
- Do tortownicy nałóż ¾ ciasta czekoladowego, wyłóż masę serową, potem resztę czekoladowej. Delikatnie przemieszaj, żeby połączyć obie masy.
- Piecz przez ok. 55 minut. Sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Zostaw przez 10-15 minut w uchylonym piekarniku, potem wystudź na kratce. Takie ciasto warto schłodzić w lodówce przed krojeniem.
- Owoce przełóż do rondelka, wlej pół szklanki wody, dodaj ksylitol i cynamon. Podgrzewaj, aż się rozmrożą. Mąkę ziemniaczaną rozprowadź w 3-4 łyżkach zimnej wody, dodaj do owoców, mieszaj, aż zgęstnieją. Wystudź. Podawaj do sernika.
Pomysły: do sernika możesz dodać skórkę otartą z cytryny albo pomarańczy.
Sernik kokosowo-owocowy na zimno
14 porcji po 216 kcal
Przygotowanie: 15 minut plus chłodzenie 5-6 godzin
Gotowanie: 10 minut
Śmietanka kokosowa 200 g
Mleko kokosowe 700 g
Owoce leśne (mrożone) 350 g
Agar 20 – 25 g
Syrop klonowy 6-7 łyżek
Płatki owsiane (lub jaglane) 160 g
Czekolada gorzka (70 proc.) 150 g
Olej 2 łyżki
Surowe ziarno kakaowca 1 łyżka (opcjonalnie)
- Płatki owsiane rozdrobnij w malakserze. Jeśli używasz drobnych błyskawicznych albo jaglanych nie jest to konieczne. Czekoladę połam na kostki i roztop w kąpieli wodnej albo mikrofalówce. Wymieszaj z płatkami i olejem. Formę (u mnie prostokątna o wym. 18 x 24 cm) wyłóż papierem do pieczenia. Na spód przełóż płatki z czekoladą i dokładnie dociśnij. Wstaw do lodówki na 10-15 minut.
- Śmietankę i mleko wlej do garnka, podgrzej, ale nie zagotuj. Owoce, najlepiej lekko rozmrożone przełóż do blendera. Wlej chochlę mleka kokosowego i zblenduj na gładką masę. Wcześniej możesz zostawić 2 łyżki drobnych owoców do dekoracji. Odłóż z blendera do miski 5-6 łyżek pulpy owocowej.
- Do mleka, które zostało w garnku dodaj agar, dokładnie wymieszaj. Całe mleko z agarem przelej do blendera (do owoców) i zmiksuj. Wylej ¾ masy na spód czekoladowy.
- Do reszty, która jest w blenderze, dodaj odłożoną wcześniej pulpę owocową i zmiksuj ponownie. Przelej do formy. Dzięki temu deser będzie mieć dwa odcienie. Możesz pominąć etap z odkładaniem owoców i ponownym miksowaniem i od razu przelać całą masę na spód.
- Na wierzchu rozsyp owoce. Odstaw do stężenia. Choć agar poradzi sobie w temperaturze pokojowej, ja wstawiam sernik do lodówki na co najmniej 5 godzin. Przed podaniem posyp surowym ziarnem kakaowca.
Pomysły: taki sernik na zimno możesz zrobić w szklaneczkach. Jeśli zamiast agaru używasz żelatyny, dodaj 3-4 łyżeczki. Dodatek śmietanki (bardziej tłustej niż mleczko kokosowe) sprawia, że deser jest bardziej kremowy.
Sernikomakowiec
14 porcji po 407 kcal
Przygotowanie: 30 minut
Pieczenie: 1 godzina 25 minut
Masa makowa:
Mak mielony 250 g
Bakalie (suszone figi, morele itd.) 150 g
Woda 400 ml
Olej 2 łyżki
Orzechy (włoskie, laskowe) posiekane 60 g
Ksylitol 4-5 łyżek
Ekstrakt naturalny z pomarańczy 2 łyżeczki
Jajka M 2 szt.
Mąka ziemniaczana 2 łyżki
Olej 2 łyżki
Mielone orzechy 6 łyżek
Odrobina masła do posmarowania rantów tortownicy i 2 łyżeczki mielonych orzechów
Masa serowa:
Twaróg mielony na sernik 1 kg
Mascarpone 250 g
Jogurt gęsty 3 proc. tłuszczu 200 g
Ksylitol 6 łyżek
Cukier z wanilią 12 g (opakowanie) lub ziarenka z ½ laski wanilii
Jajka M 4 szt.
Mąka ziemniaczana 2 czubate łyżki
Wiśnie do sernika:
Wiśnie mrożone 300 g
Ksylitol 1 łyżka
Mąka ziemniaczana 2 łyżeczki
Woda 150 ml
- Przygotuj masę makową: do garnka wrzuć mak, posiekane bakalie i orzechy, dodaj ksylitol, wodę i olej. Gotuj przez 20 minut często mieszając. Przestudź przez chwilę, dodaj ekstrakt z pomarańczy. Wystudź dokładnie i zmiksuj z jajkami, mąką ziemniaczaną, tartymi orzechami i 2 łyżkami oleju.
- Masa serowa: wszystkie składniki wrzuć do miski, zmiksuj. Rozgrzej piekarnik do 150 stopni. Tortownicę o średnicy ok. 24 cm wyłóż papierem, ranty muśnij masłem lub olejem, oprósz orzechami.
- Wyłóż połowę masy makowej, na nią połowę serowej, znowu makową (prawie całą), resztę serowej. Na wierzchu rozprowadź 2-3 łyżki masy makowej.
- Piecz przez 1 godzinę 25 minut bez termoobiegu, potem zostaw przez 30 minut w uchylonym piekarniku. Wystudź na kratce. Potem wstaw do lodówki na co najmniej 4-5 godzin.
- Wiśnie wrzuć do rondelka, dodaj ksylitol i 100 ml wody. Kiedy się rozmrożą i zagotują, wlej mąkę ziemniaczaną rozprowadzoną w pozostałej wodzie. Zagotuj mieszając, aż wiśnie zgęstnieją. Wystudź. Udekoruj sernik tuż przed podaniem.
Pomysły: do masy makowej możesz dodać kandyzowaną skórkę pomarańczową i inny aromat np. migdałowy.
Sernik fit z migdałowym spodem
24 porcje po 276 kcal
Przygotowanie: 35 minut
Pieczenie: 1 godz. 40 minut
Spód – ciasto muffinowe:
Migdały tarte 200 g
Kakao 3 łyżki
Soda oczyszczona 1 łyżeczka
Ksylitol 4 łyżki
Jajka M 2 szt.
Kefir 300 ml
Olej rzepakowy 60 ml
Dodatkowo – masło 20 g lub 3 łyżki oleju
Sernik fit:
Ser twarogowy półtłusty 1,7 kg
Mascarpone 250 g
Śmietana 18 proc. 150 g
Jajka M 6 szt.
Ksylitol 8-10 łyżek
Mąka ziemniaczana 4 łyżki
Skórka otarta z dwóch cytryn
Owoce do sernika:
Owoce leśne (mrożone) 300 g
Woda 150 ml
Mąka ziemniaczana 3 łyżeczki
- Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Blachę lub dość dużą tortownicę wyłóż papierem do pieczenia (im większa blaszka, tym szybciej upiecze się ciasto).
- Do miski wsyp migdały, dodaj kakao, sodę i ksylitol, wybij jajka, wlej jogurt i olej. Wymieszaj wszystko dokładnie widelcem albo „balonikiem”. Przelej do formy, piecz przez ok. 20-25 minut, sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Wystudź. To ciasto może być spodem do sernika, ale warto je pokruszyć i wymieszać z miękkim masłem albo 3 łyżkami oleju i wylepić dno formy, w której pieczecie sernik. U mnie duża blacha o wymiarach 25 x 40 cm.
- Kiedy ciasto jest jeszcze w piekarniku, przygotuj owoce. Mieszankę wrzuć do rondla, wlej wodę (100 ml), podgrzej, żeby owoce się rozmroziły. W pozostałej wodzie (50 ml) rozprowadź mąkę ziemniaczaną, wlej do owoców. Mieszaj, aż zgęstnieją, zdejmij z palnika, wystudź.
- Twaróg zmiel (wystarczy przepuścić go przez maszynkę jeden raz), przełóż do dużej miski, dodaj resztę składników – mascarpone, śmietanę, ksylitol, mąkę ziemniaczaną, jajka. Zmiksuj, żeby dobrze połączyć składniki. Dodaj skórkę otartą z cytryny, wymieszaj. Połowę masy przełóż na migdałowo-czekoladowy spód.
- Wyłóż 1/3 owoców, delikatnie rozprowadź i przykryj resztą masy serowej. Wierzch udekoruj połową pozostałych owoców (resztę zostaw do podania). Wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni i piecz przez 1 godzinę 15 minut. Zostaw w wyłączonym piekarniku przez 15 minut, potem wyjmij na kratkę, wystudź i schłodź w lodówce przez noc.
Pomysły: do masy sernikowej warto dodać kilka łyżek surowego ziarna kakaowca. Mieszankę owoców leśnych możesz zastąpić wiśniami, truskawkami albo malinami.
Polecam także
Ryba curry z groszkiem cukrowym i kiełkami
Ryba curry z cukrowym groszkiem i kiełkami. Smażona bez panierki, podawana z garścią warzyw i kiełków w aromatycznym sosie, do którego wykorzystałam gotową pastę curry.
Ceviche z łososia, łosoś marynowany w soku z limonek
Ceviche z łososia jest niezwykle smaczne, choć nie jest to ryba, której tradycyjnie się do ceviche używa. Jednak jest łatwo dostępna i nie ma problemu
Pizza na 4 sposoby
Pizza na 4 sposoby to cztery kolory ciasta i cztery grupy składników. Pierwsza z nich to pizza hawajska na klasycznym spodzie, z szynką i ananasem.