mini serniczki

Kulki twarogowe, mini serniczki bez pieczenia, pascha

Kulki twarogowe to takie maleńkie serniczki bez pieczenia. Są trochę jak mała pascha, a robi się je bardzo szybko.

Ważne, żeby przed formowaniem kulek utwardzić masę, wtedy praca idzie sprawniej. My wkładamy miskę do zamrażalnika. Do tych mini serniczków wybraliśmy czekoladę z bakaliami i ten wariant bardzo polecamy. Możesz też dodać czekoladę białą, która nie zmieni koloru serniczków. Do dekoracji wykorzystaj ulubione orzechy, migdały, wiórki kokosowe, kakao, a jeśli masz możliwość, to suszone płatki jadalnych kwiatów np. róży albo chabrów. Są ładne i bardzo aromatyczne. Sprawdź też przepis na serniczki imbirowe albo mini serniki czekoladowe.

 

15 sztuk

Przygotowanie: 10 minut plus chłodzenie

Gotowanie: 5 minut

1 sztuka: 170 kcal

Kulki twarogowe – składniki:

Twaróg chudy 250 g

Mascarpone 250 g

Czekolada (gorzka lub mleczna) 100 g

Śmietanka 30 proc. 4 łyżki

Masło 1 łyżka

Orzechy włoskie 50 g

Suszone płatki jadalnych kwiatów (chabry, róże) – opcjonalnie

Mini serniczki bez pieczenia – jak zrobić?

  1. Czekoladę połam na kostki, wrzuć do rondelka, dodaj śmietankę i masło. Rozpuść i chwilę przestudź.
  2. Twaróg wrzuć do miski, rozgnieć widelcem, dodaj mascarpone i czekoladę, dokładnie wymieszaj. Wstaw do zamrażalnika na 20 minut, żeby masa trochę stwardniała.
  3. Orzechy rozdrobnij w malakserze albo bardzo drobno posiekaj. Przesyp do talerza. Do innych wsyp płatki kwiatów, jeśli używasz.
  4. Z masy uformuj kulki twarogowe – wykorzystaj łyżkę do lodów. Obtocz je w orzechach albo płatkach. Wstaw do lodówki na 10-15 minut. Deser możesz przechować w lodówce przez 3 dni.

Pascha – pomysły:

Taką masę w całości możesz przełożyć do dużego sitka wyłożonego gazą, ustawić nad miską, docisnąć, przykryć i wstawić na noc do lodówki. Na drugi dzień, odwracając sitko, przełóż sernik na talerz. Udekoruj bakaliami. W tej formie będzie wyglądał jak pascha.

pascha

Zapotrzebowanie na białko, jak i na inne składniki diety, zależy od wieku, masy ciała, aktywności, stanu zdrowia. Niedobór białka u dziecka będzie hamować prawidłowy wzrost, jego zbyt niskie spożycie przez kobietę w ciąży wiąże się z ryzykiem urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej, a u osób starszych deficyt białka zmniejsza masę kostną i mięśniową, co może skutkować złamaniem kości udowej. Niewystarczająca podaż tego makroskładnika u osób intensywnie trenujących uniemożliwi odpowiednią regenerację po wysiłku. Co więcej, za niska ilość białka w diecie skutkuje zaburzeniami układu immunologicznego, czyli nie wpływa dobrze na naszą odporność.

Więcej na temat białka w diecie znajdziesz w artykule: Czy białko odchudza? Ile białka powinniśmy jeść?

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter