Sernik fit z migdałowym spodem i owocami leśnymi. Twaróg mieliłam tylko raz, możecie wykorzystać gotowy „z wiaderka”, to znacząco przyspieszy przygotowania. Mrożona mieszanka owoców leśnych była znakomitym wyborem i smakowo, i kolorystycznie.
Oczywiście do takiego sernika świetne będą też wiśnie, truskawki albo maliny (jak w przepisie na sernik ze spodem z granoli). Nie podaję w swoich przepisach „makro”, ale ten sernik chyba na to zasługuje. Mamy tutaj 24 porcje po 276 kcal: B 17 g, W 14 g, T 17 g. Spód to muffinowe ciasto migdałowe – mieszacie wszystkie składniki, pieczecie, a potem kruszycie, łączycie z odrobiną masła lub oleju i wylepiacie dno tortownicy. Tutaj też możecie wykorzystać muffiny, których upieczecie za dużo, a po dwóch dniach nie macie już na nie ochoty. Kto szuka szybszych rozwiązań, może sprawdzić przepis na mini serniczki czekoladowe.
24 porcje
Przygotowanie: 35 minut
Pieczenie: 1 godz. 40 minut
Porcja: 276 kcal
Sernik fit z migdałowym spodem i owocami leśnymi – składniki:
Spód – ciasto muffinowe:
Migdały tarte 200 g
Kakao 3 łyżki
Soda oczyszczona 1 łyżeczka
Ksylitol 4 łyżki
Jajka M 2 szt.
Kefir 300 ml
Olej rzepakowy 60 ml
Dodatkowo – masło 20 g lub 3 łyżki oleju
Sernik fit:
Ser twarogowy półtłusty 1,7 kg
Mascarpone 250 g
Śmietana 18 proc. 150 g
Jajka M 6 szt.
Ksylitol 8-10 łyżek
Mąka ziemniaczana 4 łyżki
Skórka otarta z dwóch cytryn
Owoce do sernika:
Owoce leśne (mrożone) 300 g
Woda 150 ml
Mąka ziemniaczana 3 łyżeczki
Sernik fit z migdałowym spodem i owocami leśnymi – jak zrobić?
- Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Blachę lub dość dużą tortownicę wyłóż papierem do pieczenia (im większa blaszka, tym szybciej upiecze się ciasto).
- Do miski wsyp migdały, dodaj kakao, sodę i ksylitol, wybij jajka, wlej jogurt i olej. Wymieszaj wszystko dokładnie widelcem albo „balonikiem”. Przelej do formy, piecz przez ok. 20-25 minut, sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Wystudź. To ciasto może być spodem do sernika, ale warto je pokruszyć i wymieszać z miękkim masłem albo 3 łyżkami oleju i wylepić dno formy, w której pieczecie sernik. U mnie duża blacha o wymiarach 25 x 40 cm.
- Kiedy ciasto jest jeszcze w piekarniku, przygotuj owoce. Mieszankę wrzuć do rondla, wlej wodę (100 ml), podgrzej, żeby owoce się rozmroziły. W pozostałej wodzie (50 ml) rozprowadź mąkę ziemniaczaną, wlej do owoców. Mieszaj, aż zgęstnieją, zdejmij z palnika, wystudź.
- Twaróg zmiel (wystarczy przepuścić go przez maszynkę jeden raz), przełóż do dużej miski, dodaj resztę składników – mascarpone, śmietanę, ksylitol, mąkę ziemniaczaną, jajka. Zmiksuj, żeby dobrze połączyć składniki. Dodaj skórkę otartą z cytryny, wymieszaj. Połowę masy przełóż na migdałowo-czekoladowy spód.
- Wyłóż 1/3 owoców, delikatnie rozprowadź i przykryj resztą masy serowej. Wierzch udekoruj połową pozostałych owoców (resztę zostaw do podania). Wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni i piecz przez 1 godzinę 15 minut. Zostaw w wyłączonym piekarniku przez 15 minut, potem wyjmij na kratkę, wystudź i schłodź w lodówce przez noc.
Sernik fit z migdałowym spodem i owocami leśnymi – pomysły:
Do masy sernikowej warto dodać kilka łyżek surowego ziarna kakaowca.
Polecamy także
Koktajl z krewetek z awokado i granatem
Koktajl z krewetek to sztandarowa przystawka rodem z lat sześćdziesiątych. Prosta i niezmiennie pyszna – to zasługa wyjątkowego sosu z majonezu, chrzanu i keczupu. W
Ramen z kurczakiem, jajkiem i warzywami
Ramen. Japoński klasyk, który trafił na wyspy z Chin. Pełna smaku zupa z pszennym makaronem i dodatkami – warzywami, pędami bambusa, kiełkami, wodorostami, jajkiem, ziołami.
Kurki na 4 sposoby, pomysły na dania z kurkami
Kurki to grzyby, na które czekamy najbardziej. Kojarzą się z latem i wakacyjnymi wyprawami do lasu. Delikatne, chrupiące, aromatyczne. Pasują do makaronów, ryżu, kaszy i