Zapiekanka z kurczaka i warzyw w sosie śmietanowym to proste, pożywne i bardzo smaczne danie. Góra warzyw, ziemniaki, delikatne mięso i kwaśna śmietana. Co do przypraw, wystarczy sól, pieprz i oregano. Najprościej, jak tylko się da.
Możesz zapiec wszystko w jednym dużym żaroodpornym naczyniu albo kilku mniejszych. To danie przypomina trochę kleftiko, ale robi się dużo szybciej. Spróbuj też zapiekanki z kurczakiem i kiszonymi ogórkami.
4 porcje
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 55 minut
Porcja: 395 kcal
Zapiekanka z kurczaka i warzyw w sosie śmietanowym – składniki:
Filet z kurczaka 400 g
Ziemniaki 500 g
Papryka czerwona 1 szt. 200 g
Cukinia 1 szt. 300 g
Fasolka szparagowa (może być mrożona) 200 g
Cebula duża 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Olej 3 łyżki
Oregano 2 łyżeczki
Śmietana 12 proc. 250 g
Sól
Pieprz świeżo mielony
Zapiekanka z kurczaka i warzyw w sosie śmietanowym – jak zrobić?
- Mięso pokrój na niewielkie kawałki. Posól. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę, cukinię na plasterki, a paprykę na paski. Posiekaj cebulę i czosnek.
- Na dużej patelni rozgrzej olej, wrzuć mięso. Kiedy się przyrumieni, dodaj cebulę. Po minucie ziemniaki. Po kolejnych 3-4 minutach – czosnek i cukinię. Smaż przez 3 minuty. Wrzuć fasolkę, posyp oregano. Wymieszaj. Zdejmij z palnika.
- Dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj (oprócz śmietany możesz wlać 5-6 łyżek wody). Przełóż do naczyń żaroodpornych (lub jednego większego naczynia). Zapiekaj przez ok. 45 minut w temp. 180 stopni (sprawdź, czy ziemniaki są odpowiednio miękkie, w razie potrzeby wydłuż czas pieczenia). Możesz przykryć naczynia folią aluminiową lub papierem do pieczenia.
Zapiekanka z kurczaka i warzyw w sosie śmietanowym – pomysły:
Zapiekanka z kurczaka będzie jeszcze lepsza, jeśli przed zapiekaniem posypiesz ją pokruszoną fetą.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na zapiekanki.
Białka z produktów zwierzęcych są lepiej przyswajalne. Pamiętajmy jednak, że produkty odzwierzęce dostarczają też tłuszczów nasyconych, które w nadmiernej ilości nie służą zdrowiu. Mniejsza przyswajalność białek roślinnych związana jest z obecnością błonnika. Z drugiej strony o ten błonnik w diecie walczymy. Dobrze byłoby zachować proporcje miedzy białkiem roślinnym a zwierzęcym 50% na 50%…
Więcej przeczytasz w artykule „Czy białko odchudza? Ile białka powinniśmy jeść?”.
Polecamy także
Rolada z indyka, krok po kroku
Rolada z indyka faszerowana błękitnym serem i orzechami to pomysł na to, jak odmienić pieczeń. Chociaż przyznaję, że to moje ulubione mięso i indyczy udziec
Kurczak z dynią i rodzynkami
Kurczak z dynią i rodzynkami to aromatyczne, bardzo lekkie, jednogarnkowe danie. Jest delikatnie słodkie, to dzięki suszonym owocom. Taki gulasz nie wymaga dodatkowych węglowodanów, bo
Ciasto dyniowo-czekoladowe bez mąki i cukru
Ciasto dyniowo-czekoladowe w wersji fit – bez mąki i cukru. Zrobiłam je z pieczonej dyni i kaszy jaglanej. Do tego kilka super składników – masło