Najszybsze kaszotto

Najszybsze kaszotto

Najszybsze kaszotto robi się oczywiście z kuskusu. W tej wersji znalazło się dużo warzyw i wędzona ryba jako główne źródło białka.

Możesz zrobić takie kaszotto z filetem z kurczaka – pokrój na nieduże kawałki, podsmaż na samym początku, potem dodaj warzywa i duś razem. Możesz też zrezygnować z mięsa czy ryby i posypać kaszotto pokruszoną fetą. Sprawdź też przepisy na wegetariańskie kaszotto z fasolą oraz gryczane z burakami.

 

6 porcji

Przygotowanie: 10 minut

Gotowanie: 12 minut

Porcja: 359 kcal

Najszybsze kaszotto – składniki:

Kuskus 300 g

Papryka czerwona 1 szt.

Por 1 szt.

Cukinia duża 1 szt.

Zielony groszek (mrożony) 150 g

Cebula duża 1 szt.

Czosnek 2-3 ząbki

Oliwa 3 łyżki

Filety z wędzonej ryby – u nas pstrąg 200 g

Świeżo mielony pieprz

Sól morska

Natka 2 łyżki posiekanej

Pestki dyni 2 łyżki (wcześniej uprażone)

Cytryna ½ szt.

Kaszotto – jak zrobić?

  1. Paprykę i cukinię pokrój w kostkę, pora potnij na plasterki. Posiekaj cebulę i czosnek. Wszystkie warzywa wrzuć na patelnię, wlej oliwę, wymieszaj. Duś przez 6-7 minut, aż zmiękną.
  2. Wsyp kuskus, wlej 750 ml wody, wrzuć groszek, posól odrobinę. Wymieszaj i podgrzewaj, aż kasza wchłonie płyn.
  3. Na ciepłe kaszotto wyłóż kawałki pstrąga. Skrop sokiem z cytryny, posyp natką, pieprzem i pestkami dyni.

Najszybsze kaszotto – pomysły:

Najszybsze kaszotto można przygotować z innymi warzywami – marchewką, fasolką szparagową, szpinakiem.

TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na kaszotto.

Najszybsze kaszotto

Białko pełnowartościowe i niepełnowartościowe.

Białka zbudowane są z małych cząsteczek zwanych aminokwasami. Część z nich musimy dostarczyć razem z pożywieniem, bo organizm nie da rady ich syntetyzować. To tzw. aminokwasy egzogenne, zwane też niezbędnymi (leucyna, izoleucyna, walina, fentyloalanina, lizyna, tryptofan, metionina, treonina). Arginina i histydyna to tzw. aminokwasy względnie egzogenne – wytwarzane w wystarczającej ilości w organizmie człowieka dorosłego, ale zbyt małej dla rozwijającego się. Z kolei aminokwasy względnie endogenne są produkowane w organizmie z innych aminokwasów. To cysteina (z metioniny) i tyrozyna (z fenyloalaniny). Reszta to aminokwasy endogenne wytwarzane w wystarczającej ilości w organizmie (alanina, asparagina, kwas asparaginowy, glutamina, prolina, glicyna, kwas glutaminowy i seryna).

Wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne znajdziemy w komplecie w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, nabiał, jajka), dlatego uważa się, że to białko odzwierzęce jest pełnowartościowe. W produktach roślinnych (zboża, ryż,  strączki – fasola, ciecierzyca, soczewica, migdały, pestki, orzechy, warzywa) nie występują wszystkie aminokwasy, dlatego mówi się o białkach niepełnowartościowych (wyjątkiem są soja oraz komosa ryżowa, które mają komplet aminokwasów egzogennych). Nie oznacza to jednak, że dobrze skomponowana dieta wegańska czy wegetariańska będzie uboższa, bo przez odpowiednie łączenie produktów roślinnych dostarczymy wszystkich niezbędnych (egzogennych) aminokwasów. Zboża warto podawać z fasolą albo soczewicą, brokuły z migdałami, a do sałatek wrzucać pestki dyni lub słonecznika…

Więcej przeczytasz w artykule „Czy białko odchudza? Ile białka powinniśmy jeść?”.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

dieta na stres
trening i zdrowie...

Co jeść na stres?

Co jeść na stres? Stres. O ile jest umiarkowany i chwilowy, potrafi być motywujący i mobilizuje do pracy. Źle, jeśli towarzyszy nam cały czas. Odczuwamy

Czytaj więcej »
jedzenie na dobry humor
trening i zdrowie...

Jedzenie na dobry humor

Krótsze dni, pierwsze chłody, gorszy nastrój i jakaś taka niemoc, która sprawia, że nie chce się trenować, spacerować i działać? Na pogodę nie mamy wpływu,

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter