Schab nadziewany śliwkami i morelami to dla nas najbardziej świąteczna ze świątecznych pieczeni. Wybieramy środkową część schabu i raczej nie odkrawamy tłuszczu, jeśli jest. Schab to bardzo chudy kawałek wieprzowiny i dzięki tej małej warstwie tłuszczu nie wysuszy się podczas pieczenia.
Natnij go w środku długim nożem (bardzo ostrożnie), a farsz dopchnij końcem drewnianej łyżki. Przed pieczeniem obwiązujemy schab kuchenną nicią, żeby zachował ładny kształt, ale nie jest to konieczne. Co do obsmażania mięsa przed pieczeniem – jest szkoła, która mówi, że powinno się to zrobić, żeby zamknąć pory w mięsie, bo to uchroni pieczeń przed wysuszeniem w piekarniku. Nie robimy tego odkąd pieczemy mięso w rękawie. Pamiętaj, żeby zrobić w folii kilka otworów, przez które będzie uchodzić para. Sos z pieczenia warto zostawić. Przyda się, jeżeli będziesz podawać pieczeń na ciepło.
12 porcji
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 1 godzina 45 minut
Porcja: 200 kcal
Schab nadziewany śliwkami i morelami – składniki:
Schab kawałek 1,2 kg
Śliwki suszone 100 g
Morele suszone 50 g
Żurawina suszona 20 g
Tymianek suszony 2 łyżeczki
Majeranek suszony 1 łyżeczka
Olej 2 łyżki
Sól
Liść laurowy 3-4 szt.
Schab faszerowany – jak zrobić?
- Schab umyj, osusz. Długim nożem wytnij dość szeroką kieszeń. Morele i śliwki pokrój na połówki, wymieszaj z żurawiną, nadziej mięso, dopychając mocno końcem drewnianej łyżki.
- Mocno obwiąż schab sznurkiem kuchennym, posól.
- Suszone zioła wymieszaj z olejem, natrzyj roladę, włóż do rękawa do pieczenia. Dorzuć liście laurowe. Piecz przez 1 godzinę i 45 minut w temp. 180 stopni. Podawaj na ciepło lub na zimno z dodatkiem chrzanu i konfitury żurawinowej.
Schab faszerowany – pomysły:
Schab nadziewany suszonymi owocami to jedna z możliwości. Możesz nafaszerować go duszonymi warzywami.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na schab.
Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie? Mięso w naszej diecie jest od zawsze. Niedzielny rosół i schabowy, świąteczna pieczeń czy babcine mielone to tradycja, smak z dzieciństwa, przyjemne wspomnienia. Jednym słowem comfort food, czyli jedzenie, które pociesza i sprawia przyjemność. Wiele osób nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa i twierdzi, że po innym nie czuje sytości.
Jak ograniczyć jedzenie mięsa to felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” wyd. 08/2021, pierwszy z serii trzech materiałów poświęconych diecie roślinnej. W sekcji „trening i zdrowie” znajdziecie inne artykuły m.in. o nadciśnieniu, insulinooporności, składnikach odżywczych.
Jest też duża grupa, która nie lubi i nie chce odkrywać nowych smaków, bezpiecznie czuje się wybierając to, co dobrze zna. Na szczęście niektórych można przekonać. Często czytamy pod naszymi wegetariańskimi przepisami na Instagramie: „to było wspaniałe, smakowało nawet mojemu mężowi mięsożercy” albo „w ogóle nie brakowało nam tu mięsa”. W naszej kuchni dominują przepisy roślinne, ale chętnie sięgamy po nabiał, mięso czy ryby zgodnie z zasadą, że jedzenie powinno być urozmaicone i niskoprzetworzone.
Różnorodność sprawia, że dostarczamy odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych i daje gwarancję, że nie jesteśmy narażeni na niedobory białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów…
Więcej przeczytasz w artykule „Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie?”.
Polecamy także
Kotlety z jajek i ziemniaków
Kotlety z jajek to mój faworyt. Koniecznie ze szczypiorkiem i natką. Dodaję do nich też ugotowane ziemniaki, wtedy łatwiej jest formować kotleciki. 4 porcje
Makaron z kurczakiem, pomidorkami i orzechami
Makaron z kurczakiem i włoskimi orzechami to pomysł na szybki, wspaniały obiad z kilku składników. Idealny dla wszystkich, którzy szukają ekspresowych, obiadowych rozwiązań. Jeśli w
Tarator – bułgarski chłodnik ogórkowy
Tarator, bułgarski chłodnik z ogórków. Delikatnie kwaśny i ostry, mocno ziołowy i trochę orzechowy. Do zrobienia w kwadrans. Idealnie orzeźwia i dostarcza mnóstwa wartościowych składników