Sałatka z gruszką i kozim serem to pomysł na szybki i zdrowy obiad albo kolację. Zieleninę wybierz dowolną – roszponka, cykoria czy ulubione mieszanki sałat sprawdzą się idealnie. Zamiast pestek dyni, wykorzystaj słonecznikowe, a zamiast włoskich orzechów, dodaj laskowe. Ważne, żeby te wartościowe tłuszcze znalazły się na półmisku.
W sałatce jest kozi niedojrzewający ser – tak naprawdę to ładnie uformowany twaróg. Jeśli wolisz sery pleśniowe, nic nie stoi na przeszkodzie, bo „roladka” z koziego mleka pasuje tu znakomicie. W eBooku „80 szybkich obiadów” znajdziesz mnóstwo zdrowych inspiracji na sałatki, makarony, zupy i dania jednogarnkowe.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 5 minut
Porcja: 437 kcal
Sałatka z gruszką i kozim serem – składniki:
Rukola 80 g
Sałata rzymska mini 2 główki
Rzodkiewki pęczek
Gruszka 2 szt.
Sok z jednej cytryny
Granat ½ szt.
Cebula czerwona mała 1 szt.
Orzechy włoskie 3 łyżki połamanych
Kozi ser niedojrzewający 200 g
Pestki dyni 1 łyżka
Oliwa 3 łyżki
Ocet balsamiczny 4 łyżki
Świeżo mielony pieprz
Sałatka z gruszką i kozim serem – jak zrobić?
- Sałatę rzymską poszatkuj, przełóż do miski razem z rukolą. Dodaj plasterki rzodkiewek i gruszek (te zaraz po pokrojeniu skrop obficie sokiem z cytryny). Dorzuć cebulę pokrojoną w piórka.
- Orzechy i pestki dyni upraż na patelni bez dodatku tłuszczu. Oliwę wymieszaj z octem, wlej do sałaty, przemieszaj, wyłóż na półmisek.
- Na wierzchu ułóż plasterki sera (jeśli używasz koziego twarożku, nałóż małe porcje łyżeczką), posyp orzechami, pestkami dyni i granatu, pieprzem.
Sałatka z gruszką i kozim serem – pomysły:
Sałatka z gruszką będzie smaczna z dodatkiem pokrojonych na plasterki gotowanych (albo pieczonych) buraków.
Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie? Mięso w naszej diecie jest od zawsze. Niedzielny rosół i schabowy, świąteczna pieczeń czy babcine mielone to tradycja, smak z dzieciństwa, przyjemne wspomnienia. Jednym słowem comfort food, czyli jedzenie, które pociesza i sprawia przyjemność. Wiele osób nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa i twierdzi, że po innym nie czuje sytości.
Jak ograniczyć jedzenie mięsa to felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” wyd. 08/2021, pierwszy z serii trzech materiałów poświęconych diecie roślinnej. W sekcji „trening i zdrowie” znajdziecie inne artykuły m.in. o nadciśnieniu, insulinooporności, składnikach odżywczych.
Jest też duża grupa, która nie lubi i nie chce odkrywać nowych smaków, bezpiecznie czuje się wybierając to, co dobrze zna. Na szczęście niektórych można przekonać. Często czytam pod swoimi wegetariańskimi przepisami na Instagramie: „to było wspaniałe, smakowało nawet mojemu mężowi mięsożercy” albo „w ogóle nie brakowało nam tu mięsa”. W mojej kuchni dominują przepisy roślinne, ale chętnie sięgam po nabiał, mięso czy ryby zgodnie z zasadą, że jedzenie powinno być urozmaicone i niskoprzetworzone.
Różnorodność sprawia, że dostarczamy odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych i daje gwarancję, że nie jesteśmy narażeni na niedobory białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.
Jednak czy oznacza to, że dieta, w której rezygnujemy z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego nie może być zdrowa i dobrze zbilansowana? Oczywiście, że może! A czy może być super smaczna? Zdecydowanie tak!
Więcej przeczytasz w artykule „Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie?”.
Polecamy także
Cannelloni z twarogiem, zapiekanka makaronowa
Cannelloni z twarogiem, szpinakiem i suszonymi pomidorami, zapieczone w sosie pomidorowym. Zwykły twaróg sprawdza się znakomicie i do tego przepisu nie potrzebujecie ricotty, jak w
Pomidorówka z ciecierzycą i ryżem
Pomidorówka z ciecierzycą to zupa, która zastąpi i zupę, i drugie. Szczególnie w ciepły dzień. Dodałam do niej ryż i ekspresowe domowe pesto z bazylii
Serniczki z białą czekoladą – deser bez pieczenia
Serniczki z białą czekoladą. Inne niż wszystkie, bo z odrobiną barwnika, który nadaje im pastelowego koloru. Różowy barwnik możesz zastąpić koncentratem z buraków, fioletowy –