Pudding z siemienia lnianego. Krótko mówiąc, rodzima wersja popularnego puddingu z chia. Siemię lniane kupicie w każdym sklepie za kilka złotych. Warto, bo to nasionka, które naprawdę mają moc.
Zawierają cenne kwasy tłuszczowe Omega 3, lignany (fitoestrogeny, czyli roślinne związki działające podobnie do estrogenów o właściwościach antynowotworowych), składniki mineralne (potas, fosfor, magnez, wapń), białko i oczywiście błonnik. Pamiętajcie jednak, że nie powinno się spożywać więcej niż 3 łyżki siemienia dziennie ze względu na niewielkie ilości związków cyjanowych. Wiele osób pije siemię rano każdego dnia. Ja ma dla Was śniadaniowy pomysł na siemię i to w dwóch wersjach – z mielonego siemienia i z całych nasion.
Siemię powinno się mielić tuż przed użyciem (młynek do kawy sprawdza się znakomicie), bo szybko się utlenia i traci swoje cenne właściwości. Pudding zrobiłam na kefirze (zawiera niewiele tłuszczu, a dużo białka i wapnia, jest znakomitym probiotykiem – dba o mikrobiotę w jelitach, a tym samym wzmacnia odporność). Kto nie może jeść nabiału albo jest na diecie roślinnej, wykorzystuje „mleko” owsiane, ryżowe, migdałowe. Śniadanie szykujecie wieczorem, rano tylko dodajecie świeże owoce i słodzidło – u mnie to syrop klonowy. Podobny szybki patent jak przy „nocnej owsiance”. Więcej pomysłów na wartościowe śniadania znajdziesz w eBooku „50 śniadań szybkich i zdrowych„.
Pudding z mielonego siemienia lnianego
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Porcja: 251 kcal
Składniki:
Siemię lniane 8 czubatych łyżek
Cynamon 1-1,5 łyżeczki
Ekstrakt migdałowy (naturalny) – opcjonalnie
Kefir 2,5 szklanki
Syrop klonowy 4 łyżki
Owoce (maliny, borówki, granat, banan, mango) i mięta do podania
Przygotowanie:
- Siemię zmiel w młynku do kawy, wymieszaj z cynamonem, ekstraktem i kefirem. Możesz od razu podzielić na porcje i schłodzić w małych szklaneczkach, ja szykuję całość w litrowym słoiku.
- Słoik albo szklaneczki przykryj, wstaw do lodówki. Rano dodaj syrop klonowy i owoce.
Pudding z całych nasion lnu
Przygotowanie: 10 minut
Porcja: 297 kcal
Składniki:
Siemię lniane 8 czubatych łyżek
Kakao 1 czubata łyżka
Ekstrakt waniliowy (naturalny) – opcjonalnie
Kefir 2 szklanki
Mielone orzechy 3-4 łyżki (opcjonalnie)
Syrop klonowy 4 łyżki
Owoce (maliny, borówki, granat, banan, mango) i mięta do podania
Przygotowanie:
- Nasiona lnu wymieszaj z kakao, ekstraktem i kefirem.
- Wstaw do lodówki, rano dodaj mielone orzechy, jeśli pudding jest zbyt rzadki. Przełóż do szklaneczek, dodaj syrop i owoce.
Pomysły:
Pudding możesz przechować w lodówce jeden dzień dłużej. Do dekoracji wykorzystaj orzechy, migdały, wiórki kokosowe, surowe ziarno kakaowca.






Polecam także
Mity żywieniowe nasze powszechne – felieton
Mity żywieniowe nasze powszechne to kolejny felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” (wydanie 01/2020). Poprzednie teksty znajdziecie w sekcji trening i zdrowie. Mity żywieniowe. Powtarzane z
Makaron pełnoziarnisty z warzywami i jajkiem
Makaron pełnoziarnisty z warzywami dostarczy złożonych węglowodanów, białka i solidnej porcji warzyw. Po takim obiedzie poczujecie się najedzeni i odżywieni. Polecam także makaron z orzechowym
Makaron z dynią, cukinią, fetą i suszonymi śliwkami
Makaron z dynią, cukinią i fetą to wegetariański obiad do zrobienia w pół godziny. Lekkie, kolorowe danie, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne makroskładniki – węglowodany,