Naukowcy twierdzą, że ze wszystkich substancji najbardziej pożądamy cukru, tłuszczu i soli. Słodkie jedzenie sprawia, że uwalnia się dopamina zwana „hormonem szczęścia”. To dlatego po misce czekoladowych lodów albo kawałku tortu jest nam po prostu przyjemnie…i dlatego warto postawić na fit słodycze.
Fit słodycze. Mój piąty felieton dla „Mojego Gotowania” (wydanie 10/2018). Zostawiam Wam pierwotną wersję tekstu. Poprzednie artykuły możecie poczytać w sekcji trening.
Niestety można wpaść w pułapkę uzależnienia. Przyjemność trwa chwilę, a nasz mózg domaga się coraz więcej. Nie jest łatwo walczyć z potrzebą sięgania po słodycze, kiedy mamy gorszy dzień albo wariują hormony. Zdarza się, że traktujemy słodycze jako nagrodę (i niestety często „nagradzamy” nimi dzieci) albo po prostu chwytamy je, bo są pod ręką. Otwieramy paczkę i gotowe, żadnego nakładu pracy. Do tego kawa ze śmietanką, ulubiony serial i zanim się obejrzymy, waga wskazuje więcej niż ostatnio.
A co gdyby słodycze stanowiły jeden z obowiązkowych 5-6 posiłków i oprócz smaku dostarczały solidnych wartości odżywczych?
Warto poznać kilka przepisów i poświęcić czas na samodzielne przygotowanie „legalnych” słodyczy. Dla zdrowia i sylwetki. Zrobicie je szybko i to z łatwo dostępnych składników. Zasada jest prosta i zawsze ta sama – korzystajcie z jak najmniej przetworzonych produktów.
Fit słodycze nie zawierają tłuszczów trans, rafinowanego cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, białej mąki, barwników i emulgatorów w przeciwieństwie do większości produkowanych przemysłowo ciastek i batoników.
Fit słodycze, ciasta i desery są słodzone bananami, daktylami, suszonymi morelami, syropem klonowym albo ksylitolem (cukrem brzozowym).
Zamiast pszennej mąki zawierają płatki owsiane, pestki i nasiona, mielone migdały i orzechy, kaszę, mąki z roślin strączkowych albo ugotowaną ciecierzycę i fasolę. Tłuszczu dostarczają awokado, dobre oleje i masła orzechowe.
200 kcal
Tyle ma jeden kawałek fit brownie (z cukinii, ciecierzycy czy fasoli), którym można się najeść. Dodaj do tego owoc i masz znakomite drugie śniadanie albo podwieczorek – jeden z kilku planowanych posiłków albo uzupełnienie posiłku, którym będzie np. sałatka. Takie ciasto dostarczy białka, węglowodanów, tłuszczu i błonnika.
Dla ciebie to deser, a dla twojego organizmu zestaw cennych składników. I na tym jednym kawałku się zatrzymaj.
Fit słodycze są pyszne i wartościowe, ale to nie znaczy, że można jeść je bez opamiętania, bo tak jak każdy inny posiłek wliczają się do bilansu kalorycznego.
Polecamy przepis na fit brownie z fasoli z masłem orzechowym w wersji filmowej.
Fit słodycze
Ten tekst zilustrowaliśmy przepisami na cukiniowe brownie, deser z kaszy jaglanej i ciasteczka muesli z masłem orzechowym.
Polecamy także
Szakszuka z pieczarkami i cukinią
Szakszuka z pieczarkami to śniadanie bogate w białko. A takie śniadanie zmniejsza ochotę na podjadanie w ciągu dnia, więc trudniej wpaść w pułapkę nadmiaru przyjmowanych
Sałatka z kuskusu z mozzarellą i suszonymi pomidorami
Sałatka z kuskusu z mozzarellą to pomysł na ekspresowy lunch lub kolację. Bez gotowania i smażenia. W wersji wegańskiej, zamiast sera, dodajemy dobrze opłukaną ciecierzycę
Karkówka z grilla 4 super marynaty
Karkówka i grill. To dla wielu z nas pierwsze skojarzenie, kiedy przychodzi sezon na grilla. Bez karkówki trudno wyobrazić sobie ogrodową imprezę. To dość tłusty