Tajska kuchnia w kilku słowach. Tekst na podstawie felietonu, który napisałam dla miesięcznika „Moje Smaki Życia” (wydanie 2/2017).
Tajska kuchnia jest aromatyczna, zdrowa i lekka, a potrawy łatwe w przygotowaniu. Różnorodność sprawi, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Nie ma tu sztywnych reguł, a proporcje składników i smak dania zależą od stylu i wyobraźni kucharza.
Obfitość świeżych ziół i wonnych przypraw to znak rozpoznawczy tajskiej kuchni. To dzięki nim potrawy silnie pobudzają zmysły, są kolorowe i pachnące. Trawa cytrynowa, imbir, czosnek, liście limonki kaffir, ostre papryczki, kolendra, tajska bazylia, sos rybny, sojowy czy ostrygowy i niezastąpiony sok z limonki sprawiają, że tajska kuchnia jest wyjątkowa, aromatyczna, świeża. Co więcej, niezależnie od regionu jest lekka i zdrowa.
Na południu kraju wykorzystuje się owoce morza, mleko kokosowe i orzeszki ziemne. Na północy króluje wieprzowina, drób i warzywa. Potrawy z północno – wschodniej Tajlandii są pikantne i bardzo mocno przyprawione. Z centralnej części kraju pochodzą znane na świecie zielone i czerwone curry oraz ostro kwaśna zupa tom yum. To właśnie tutaj w idealnej harmonii łączą się kuchnie północy i południa.
W Tajlandii jada się lekkostrawne sałatki skrapiane delikatnym beztłuszczowym dressingiem lub sokiem z limonki. Często dodaje się do nich pozbawiony cholesterolu makaron ryżowy. Ważną rolę w kuchni odgrywa też ryż, szczególnie jaśminowy o wyjątkowym aromacie. Najbardziej rozsławionym daniem jest pad thai – smażony makaron ze słodko-kwaśno-słonym sosem, warzywami, kiełkami, mięsem, krewetkami lub tofu. Kluczem do przygotowania wyjątkowego pad thai jest dostępność składników, fantazja i umiejętności kucharza.
Z kuchni chińskiej Tajowie przejęli metodę szybkiego smażenia mięs i warzyw, dzięki której potrawa jest soczysta w środku, chrupiąca na zewnątrz i nie wchłania tłuszczu. A z indyjskiej, indonezyjskiej i malezyjskiej zaczerpnęli bogactwa przypraw. A to, co najlepsze połączyli tworząc niepowtarzalne smaki, tekstury i zapachy. Przed gotowaniem mięso i warzywa kroi się na małe kawałki, więc do jedzenia nie potrzebny jest nóż, a ryż najczęściej przygotowuje się na parze.
Tworząc własne dania inspirowane tajską kuchnią pamiętajmy przede wszystkim o równowadze pięciu smaków. Idealny posiłek powinien być jednocześnie kwaśny, słony, słodki, ostry i gorzki.
Ciekawostki:
Wielu Tajów nie ma kuchni w domu, bo jedzenie jest dosłownie wszędzie – na targach, w małych knajpkach i u ulicznych sprzedawców.
Pieprz chili pojawił się w Tajlandii dopiero na przełomie XVI/XVII wieku i stał się jednym z najważniejszych składników tajskiej kuchni.
Tajowie kierują się filozofią Yin i Yang dbając o harmonię i w życiu i w kuchni.
W Tajlandii przykłada się wielką wagę do dekorowania potraw. To stąd wywodzi się sztuka carvingu, czyli wykonywania misternych rzeźb z owoców i warzyw, którymi kucharze zdobili królewskie dania.
Ryż w tajskiej kuchni symbolizuje bogactwo, szczęście i zdrowie. Nigdy nie gotuje się go z solą, ponieważ dania którym towarzyszy są już dobrze przyprawione.
Spróbuj kilku przepisów tajskiej kuchni: zupy PHO, puddingu ryżowego z mango, sałatki z wołowiną, Pad Thai z krewetkami lub kurczakiem albo warzywnego curry.
Polecam także
Sałatka z pieczoną ciecierzycą, kapustą i ryżem
Sałatka z pieczoną ciecierzycą to wegańska kompozycja zdrowych i pysznych składników – ekspresowej surówki z czerwonej kapusty, surowej brukselki (właśnie w takiej postaci, ta maleńka
Jajka faszerowane tuńczykiem i awokado
Jajka faszerowane tuńczykiem i awokado to chyba moje ulubione spośród faszerowanych jaj. Trzeba tylko pamiętać o bardzo dojrzałym awokado, które pięknie się rozgniecie i ma
Kurczak ze szpinakiem i gorgonzolą
Kurczak ze szpinakiem to danie, w którym połączyłam pomysły z dwóch kulinarnych hitów – makaronu z kurczakiem i suszonymi pomidorami oraz ryby ze szpinakiem i