Pad Thai, klasyk tajskiej kuchni, który łączy w sobie ostry, słodki, słony i kwaśny smak. U mnie z kurczakiem i tofu. Koniecznie spróbujcie domowej wersji tego dania. Robi się szybko i smakuje nadzwyczajnie. W wersji wegetariańskiej, zrezygnujcie z kurczaka i dodajcie więcej tofu. Możecie także przygotować Pad Thai z krewetkami. Najważniejszy w tym daniu jest sos z chili, czosnku, limonki i sosu rybnego. Pamiętajcie też o uprażonych orzeszkach ziemnych, które dodadzą daniu chrupkości. Przy alergiach zastąpcie arachidy sezamem, migdałami, pestkami słonecznika lub nerkowcami, jeśli możecie ich użyć.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 10 minut
Porcja: 494 kcal
Składniki:
Sos:
Szalotka 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Chili małe 1 szt.
Imbir ok. 3 cm
Brązowy cukier 1 łyżeczka
Sos rybny 2 łyżki
Sos sojowy 3 łyżki
Limonka 2 szt.
Makaron:
Filet z kurczaka 250 g
Tofu 150 g
Makaron ryżowy 180 g
Kiełki fasoli – garstka świeżych lub mała puszka
Orzeszki ziemne bez soli 3 łyżki
Jajka średnie 2 szt.
Szczypior posiekany 1-2 łyżki
Olej 2 łyżki
Przygotowanie:
- Przygotuj sos. Wrzuć do malaksera posiekaną szalotkę, czosnek, wypestkowane chili, obrany, pokrojony imbir, cukier. Wlej sos rybny, sojowy i sok z limonek. Zmiksuj.
- Filet z kurczaka i tofu pokrój w kostkę. Makaron ryżowy zalej wrzątkiem, odstaw na góra 3 minuty, odcedź.
- Kiełki fasoli opłucz (te z puszki dobrze osącz). Orzeszki upraż na suchej patelni, z grubsza posiekaj. W małej miseczce roztrzep jajka.
- Na dużej patelni rozgrzej olej, usmaż kurczaka na złoty kolor. Dorzuć tofu, po minucie dołóż makaron, wlej sos, wrzuć kiełki i szczypior, zamieszaj. Wlej jajka, krótko i energicznie zamieszaj, żeby się ścięły. Przed podaniem posyp orzechami.
Pomysły:
Do Pad Thai możecie dodać pędy bambusa. Zastąpiłam kiedyś nimi kiełki i sama nie wiem, którą wersję wybrać. Do Pad Thai podaję ostry sos Sriracha i koniecznie kawałek limonki.
Polecamy także
Sałatka z serem halloumi, burakami i owocami
Pożywna, pełna witamin i smaku sałatka z grillowanym serem halloumi, burakami i owocami. Wykorzystałam brzoskwinie, jeżyny i borówki. Do grillowania znakomite będą też nektarynki, morele
Czatnej z moreli i czerwonej cebuli
Czatnej z moreli i czerwonej cebuli, słodko-kwaśny dodatek do serów, pieczonych mięs, burgerów. Tak dobry i aromatyczny, że zjadam go bez niczego. Moja wersja jest
Praktykulinarni. Szybko i zdrowo od śniadania do kolacji – kilka słów o naszej książce
„Praktykulinarni. Szybko i zdrowo od śniadania do kolacji” to nasza pierwsza papierowa, tradycyjna, książka – w twardej oprawie, ciężka, całkiem słusznych rozmiarów, ma ponad 330