Śniadanie, jak każdy inny wartościowy i dobrze skomponowany posiłek w ciągu dnia, odżywia ciało, stymuluje metabolizm, zwiększa odporność, pobudza do pracy mózg i pomaga się skoncentrować.
Śniadanie – tak czy nie? to mój czwarty felieton dla „Mojego Gotowania” (wydanie 9/2018). Zostawiam pierwotną wersję tekstu. Poprzednie felietony znajdziecie w sekcji trening. A pomysły na śniadania w tej zakładce.
Jestem za jedzeniem śniadań, nie wychodzę z domu bez pierwszego posiłku i nie wyobrażam sobie, że mogłabym pozwolić mojej córce iść do szkoły na czczo. Mimo że wiele badań dowodzi, że śniadanie jest przereklamowane – nie jest najważniejszym posiłkiem dnia, bo pozostałe są tak samo ważne. Dla osób trenujących regularnie, najważniejszy może być posiłek potreningowy. Konieczność jedzenia śniadań ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Różne mamy potrzeby, różnie reagujemy na diety i treningi, nie ma złotego środka, który pasowałby wszystkim, dlatego naukowcy, trenerzy i dietetycy mówią: jedz śniadanie jeśli jesteś głodny, bo od wieczornego posiłku upłynęło kilka solidnych godzin, ale odpuść, jeśli zupełnie nie czujesz głodu. Pamiętaj tylko o zabraniu porządnego posiłku do pracy, bo kiedy już poczujesz głód, łatwo skusić się na pączka albo hot-doga z pobliskiego sklepu. A nie o takie rozwiązanie tu chodzi.
40%
Aż taki może być, wg sondaży, odsetek dzieci, które wychodzą z domu bez śniadania.
Dzieci muszą jeść śniadanie. To pomaga im utrzymać prawidłową wagę ciała, uniknąć zmęczenia i zniechęcenia, lepiej radzić sobie ze stresem i skoncentrować się na lekcjach. Poza tym, jaką masz gwarancję, że dziecko zje w szkole zdrowy posiłek w ciągu dnia?
Część posiłków możesz przygotować wieczorem poprzedniego dnia – ugotować ryż, kaszę, makaron, warzywa. W weekend zrób domową granolę, przechowuj ją w słoiku, a rano tylko połącz z jogurtem i owocami. Wrzuć do dziecięcego lunchboxa kanapki, owoce i zdrowe owsiane (własnej roboty!) ciastka.
Śniadanie ma być zdrowe. Wybieraj (zawsze!) jak najmniej przetworzone produkty.
Pełnoziarniste płatki i pieczywo, białko – jajka, ryby, chude mięsa, strączki, warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze. Słodkie naleśniki albo klasyczne angielskie śniadanie w całej okazałości – niekoniecznie.
Dobrze zbilansowane śniadanie sprawi, że nie będziesz mieć ochoty na przekąski (często niezdrowe i niepotrzebne) w ciągu dnia.
Poza tym, śniadanie jest częścią twojego żywieniowego harmonogramu, na który składa się 5 lub nawet 6 posiłków.
Nie pomijaj śniadania pod żadnym pozorem, jeśli masz problemy z regulowaniem poziomu cukru we krwi, tarczycą, układem krążenia.
W tym e-booku znajdzie 50 pomysłów na szybkie i zdrowe śniadania:
Śniadanie – tak czy nie?
Ten felieton zilustrowaliśmy przepisami na czekoladową gryczankę, Buddha bowl i sałatkę makaronową z kurczakiem.
Polecam także
Grochówka z ziemniakami na boczku
Grochówka to chyba najbardziej sycąca spośród polskich zup. Dobrze ugotowany groch zagęszcza ją idealnie. Czasem tak bardzo, że następnego dnia przed odgrzewaniem, trzeba dolać wody.
Brownie jaglane z gruszkami
Brownie jaglane z gruszkami, jeszcze lżejsze niż brownie jaglano-kokosowe, bo kaszę ugotowałam w wodzie, a nie w mleku kokosowym. Oczywiście mleko roślinne (sojowe, migdałowe) sprawdzi
Sałatka z arbuzem, truskawkami i fetą, orzeźwiająca sałatka
Sałatka z arbuzem, truskawkami i fetą. Szybka, soczysta i orzeźwiająca. Gwarancja energetycznego pobudzenia i dostawy ogromnej dawki witamin. Polecamy na lekki obiad, dodatek do grilla,