drugie śniadanie

Drugie śniadanie na wynos

Drugie śniadanie. Niezwykle ważny posiłek, o którym zdarza się nam zapomnieć w natłoku spraw, obowiązków, spotkań i egzaminów. Pamiętaliśmy, żeby zabrać je do szkoły, bo dbali o to nasi rodzice. Teraz my, jako rodzice, robimy je dla naszych dzieci. A co robimy dla siebie?

Śniadanie do pracy.

Nie w każdym biurze funkcjonuje „pan Kanapka” ze świeżą sałatką albo razowcem przełożonym pastą z tuńczyka. Na lunch wychodzimy dopiero w okolicach 13. Przy założeniu, że pierwszy posiłek zaliczamy przed 7 – często bardzo skromny i w pośpiechu (znam takich, którym wystarczy filiżanka kawy), mamy 6 godzin przerwy w dostarczaniu paliwa. Zdarza się, że na szybko zaspokajamy głód pączkiem, drożdżówką albo batonem. Konsekwencją jest gwałtowny skok cukru, a po nim jeszcze większy głód i ospałość (więcej w tekście o dietach). Jedzenie pełne tłuszczu i węglowodanów nikomu nie służy. Daleka jestem od tego, żeby namawiać do rezygnacji ze słodkich przyjemności, ale czas na słodycze jest po posiłku, bo słodycze posiłkiem nie są.

Wiem, że poranny brak czasu nie sprzyja szykowaniu śniadania na wynos.

W konkursie dłuższy sen, czy śniadanie do pudełka, przeważnie wygrywa sen. To zrozumiałe. Można jednak przygotować składniki wieczorem poprzedniego dnia, a przed wyjściem tylko wymieszać i zapakować. Sprawdzone zestawy śniadaniowe składają się z ugotowanego wcześniej makaronu, ryżu czy kaszy, upieczonego mięsa, serów, jajek na twardo, gotowanych i świeżych warzyw, owoców. Pewnie większość produktów macie pod ręką. Ważne, żeby dostarczyć ciału białka, węglowodanów i tłuszczu w odpowiednich proporcjach i zaopatrzyć organizm w witaminy i mikroelementy, a te ukryte są w owocach i warzywach, a nie ciastkach. Dobre drugie śniadanie pozwoli nam lepiej pracować, korzystnie wpłynie na poziom cukru, sylwetkę i samopoczucie. Serio. A jak naprawdę macie krucho z czasem, to w drodze do pracy nie kupujcie pączków, ale kawałek ciemnego chleba, serek wiejski, naturalny jogurt, jabłka i pomidory. A zamiast soku w kartonie wybierzcie całą pomarańczę i wodę. Nie wrzucicie w siebie niepotrzebnego cukru, za to dostarczycie masę błonnika.

A dla tych, którzy znajdą chwilę na przygotowanie drugiego śniadania, kilka inspiracji do pudełka: sałatka nicejska, dla miłośników warzyw i ryb, sałatka z makaronem i kurczakiem, wege sałatka ze strączków i awokado oraz dla tych, którzy lubią wydania deserowe – omlet z owocami.

Drugie śniadanie na wynos

W eBooku „50 śniadań szybkich i zdrowych” znajdziesz mnóstwo inspiracji.

drugie śniadanie

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter