Śledzie słodko-kwaśne

Śledzie słodko-kwaśne z rodzynkami

Śledzie słodko-kwaśne z rodzynkami to kolejny pomysł na świąteczną rybę ze słodkim akcentem, po śledziach z marchewką oraz korzennych – z miodem i orzechami.

Pamiętaj, żeby nie zalewać śledzi ciepłą marynatą, bo stracą jędrność – mięso po prostu się ugotuje. Do smaku możesz dodać trochę nasion gorczycy albo kawałeczek chili.

 

8 porcji

Przygotowanie: 20 minut plus marynowanie (najlepiej 24 godziny)

Gotowanie: 10 minut

Porcja: 283 kcal

Śledzie słodko-kwaśne z rodzynkami – składniki:

Filety śledziowe 600 g

Cebula średnia 3 szt.

Ocet z białego lub czerwonego wina ½  szklanki

Olej rzepakowy 1 szklanka

Koncentrat pomidorowy 4 łyżki

Liść  laurowy 2 szt.

Ziele angielskie 2-3 ziarna

Cukier lub ksylitol 2 łyżki

Rodzynki 4 łyżki

Śledzie z rodzynkami – jak zrobić?

  1. Śledzie opłucz z zalewy (wykorzystujemy te na tackach, w oleju), pokrój na kawałki. Cebulę potnij na cienkie piórka, opłucz rodzynki.
  2. Do rondelka wlej ocet i olej, dodaj koncentrat rozrobiony w 1/3 szklanki wody, cukier oraz przyprawy. Zagotuj.
  3. Do gorącej marynaty wrzuć cebulę i rodzynki. Zdejmij z palnika, nie gotuj. W gorącej zalewie rodzynki i cebula wystarczająco zmiękną. Wystudź.
  4. Śledzie układaj warstwami w słoiku, na zmianę z cebulą i rodzynkami z zalewy. Wlej ostudzoną marynatę. Zamknij słój i wstaw do lodówki na całą noc.

Śledzie po kaszubsku – pomysły:

Śledzie słodko-kwaśne możesz przygotować w formie roladek. Na pasek śledzia nałóż porcję cebuli i rodzynek. Zroluj, zepnij wykałaczką, ułóż w głębokim talerzu i zalej marynatą.

TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na śledzie.

 

Śledzie słodko-kwaśne

Ryby są zdrowe i ważne w diecie. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zalecają sięgać po ryby 1-2 razy w tygodniu. Czy rzeczywiście warto, skoro ryby to dioksyny, rtęć i całe mnóstwo innych zanieczyszczeń?

O zanieczyszczeniach i o tym ile i jakich ryb zjadać za chwilę. Na początku o tym, po co nam ryby w diecie. Mięso ryb to źródło wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, witaminy D, minerałów (wapnia, jodu, selenu, cynku, fluoru, fosforu, magnezu) i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Dla przypomnienia, mamy trzy grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): wielonienasycone Omega-3 i Omega-6 oraz jednonienasycone Omega-9, które mogą być syntetyzowane w organizmie przy odpowiedniej podaży Omega-3 i Omega-6. Te jednak trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. O Omega-6 martwić się nie musimy, bo znajdują się w olejach roślinnych i raczej grozi nam ich nadmiar niż niedobór.

Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania niezwykle istotny jest stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, który powinien wynosić 1:5 -1:6 (przy czym niektóre źródła jako idealną podają proporcję 1:1), a w rzeczywistości sięga nawet 1:20 lub 1:40, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, alergii, bólów mięśni i stawów…

Więcej przeczytasz w artykule „Czy warto jeść ryby? Czy ryby są zdrowe?”.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

4 Responses

  1. Majka pisze:

    Zrobiłam te śledzie na święta. Są przepyszne 😍

    1. Beata Praktykulinarni pisze:

      Cieszę się bardzo! To też moje ulubione:) uściski!

  2. Ewelina pisze:

    Właśnie je zrobiłam:) mam nadzieje, ze wszystkim będą smakowały bo wyglądają przepysznie. Pozdrawiam

    1. beata pisze:

      my zrobiliśmy je wczoraj:) uściski! Wspaniałych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter