Karp w galarecie to danie, które robi się chyba tylko przy okazji Świąt. Ma swoich zagorzałych wielbicieli i równie dużą grupę przeciwników. Dla nas, w kategorii dań z karpiem, zdecydowany numer jeden. Wadę ma zasadniczą, jest dość czasochłonny – szczególnie to dokładne wyciąganie ości z ugotowanej ryby.
W tym przepisie jest wywar gotowany tradycyjnie, czyli na głowie ryby. Taki sposób pamiętamy z dzieciństwa. Odpowiednia ilość rybich głów i długi czas gotowania sprawiały, że prawie nie trzeba było używać żelatyny do galarety (wtedy nie było tych cudownych ekspresowych żelatyn, które wystarczy wrzucić do wrzątku i wymieszać). Poza tym ma więcej smaku. Jednak z takiego bulionu śmiało możesz zrezygnować. Wystarczy esencjonalny wywar warzywny. Wrzuć do niego dwa lub trzy kapelusze suszonych grzybów. Kto nie przepada za karpiem, może ugotować sobie w bulionie filety z łososia. Taki wybór na pewno będzie bezpieczniejszy dla dzieci, bo zniknie problem ości. Do dekoracji użyj jajek na twardo, pasków marynowanej papryki, oliwek. Spróbuj też karpia pieczonego z grzybami albo z kapustą. I pamiętaj o zachowaniu łuski z karpia. Na szczęście.
8 porcji
Przygotowanie: 50 minut plus co najmniej 4 godziny na tężenie galarety
Gotowanie 1 godzina
Porcja: 150 kcal
Karp w galarecie – składniki:
Karp cały (wypatroszony i oczyszczony) 1 szt.
Pęczek włoszczyzny
Liść laurowy 1-2 szt.
Ziele angielskie 2 szt.
cukinia mała 1 szt.
Zielony groszek mrożony 100 g
Sól
Cukier
Ocet z białego wina 2 łyżki
Żelatyna 4-5 łyżeczek
Karp w galarecie – jak zrobić?
- Z włoszczyzny, rybiej głowy i ok. 2 litrów wody ugotuj wywar z dodatkiem liścia laurowego i ziela. Po godzinie usuń warzywa, zostaw tylko 2 marchewki.
- Rybę podziel na dzwonka albo odetnij kręgosłup i pokrój na kawałki – po ugotowaniu ryby uda się usunąć większość ości.
- Ugotowaną marchew pokrój na plastry. Groszek zalej na 4 minuty gorącą wodą. Cukinię pokrój na cienkie plasterki obieraczką do warzyw i blanszuj we wrzątku przez 30 sekund (wrzuć do gotującej się wody, potem przerzuć na sito, przelej zimną wodą i dokładnie osącz).
- Rybę włóż do gorącego wywaru, gotuj ok. 12-15 minut na wolnym ogniu. Wyjmuj łyżką cedzakową na płaski talerz. Przestudź, postaraj się usunąć jak najwięcej ości.
- Wywar przecedź przez lnianą ściereczkę. W gorącym rozpuść żelatynę. Przypraw solą, odrobiną cukru i octem, odstaw do wystudzenia.
- Na półmisek wyłóż porcje ryby, wstążki cukinii, plastry marchewki i groszek. Zalej przestudzonym wywarem z żelatyną. Wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny, najlepiej na całą noc.
Pomysły:
Karp w galarecie smakuje najlepiej z sokiem z cytryny albo chrzanem – my łączymy obie opcje.
Polecamy także
Placuszki z serka wiejskiego z bananem, placki na śniadanie
Placuszki z serka wiejskiego z bananem na szybkie, słodkie śniadanie. U nas na drugie (bo pierwsze to zwykle koktajl na kefirze). Śniadaniowy pomysł dla dzieci
Sałatka śledziowa, 4 najlepsze pomysły na śledzie
Sałatka ze śledziem to danie, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Ale nie tylko, bo to wspaniała przekąska na każdą imprezę. Do sałatek wykorzystuję
Naleśniki z twarogiem i rzodkiewkami
Naleśniki z twarogiem to nieco odmieniony sposób na podanie pasty z białego sera i rzodkiewek. Zamiast pieczywa, mamy naleśniki, które można zrobić wieczorem poprzedniego dnia