Śledzie korzenne z orzechami. To śledzie pachnące świętami, słodkie, miodowe, piernikowe. Do tego delikatnie kwaśne, z odświeżającą natką i grubo posiekanymi włoskimi orzechami.
Spróbuj też śledziowej sałatki z burakami.
8 porcji
Przygotowanie: 30 minut plus marynowanie
Gotowanie: 10 minut
Porcja: 214 kcal
Śledzie korzenne z orzechami i miodem – składniki:
Filety śledziowe 600 g
Olej ½ szklanki
Ocet balsamiczny 5 łyżek
Goździki 5-6 szt.
Ziele angielskie 2 ziarna
Kawałek kory cynamonu
Pumpernikiel 3 kromki
Orzechy włoskie 4 łyżki posiekanych
Miód 4 łyżki
Przyprawa do piernika 1 łyżka
Natka 1 łyżka posiekanej
Śledzie korzenne z orzechami i miodem – jak zrobić?
- Śledzie umyj i osusz na papierowym ręczniku, pokrój na kawałki. Olej podgrzej z octem, goździkami, zielem i cynamonem, wystudź.
- Śledzie zalej marynatą i wstaw do lodówki na 4-5 godzin.
- Zrób korzenną pastę – pokrusz pumpernikiel, zmieszaj z orzechami, miodem, natką i przyprawą do piernika.
- Śledzie osącz z marynaty, wymieszaj z korzenną pastą, przełóż do słoika i przechowuj w lodówce albo od razu podawaj.
Śledzie korzenne z orzechami i miodem – pomysły:
Jeśli używasz śledziowych filetów z beczki, pamiętaj, żeby namoczyć je w zimnej wodzie przez godzinę lub dwie, by pozbyć się nadmiaru soli. Później możesz też namoczyć je w mleku lub maślance przez godzinę dla delikatnego smaku. My najczęściej wykorzystujemy filety „a’la matjas” z plastikowych tacek lub wiaderek, te wystarczy dokładnie wypłukać zimną wodą.
Zadbajmy o to, aby na talerzu łączyć ryby z warzywami i roślinami strączkowymi. Starajmy się piec i dusić, rzadziej smażyć. Kiedy kupujemy świeże ryby, zwracajmy uwagę na zapach (powinny pachnieć wodą), kolor skrzeli (powinny być jasnoczerwone) i oczy (lekko wybrzuszone, nie mętne). Jeśli kupujemy porcjowane ryby w sklepach, czytajmy informację z tyłu opakowania, czy ryba nie była wcześniej rozmrażana. W żadnym wypadku nie można mrozić ich kolejny raz.
Ryby, owoce morza i algi zawierają długołańcuchowe kwasy Omega-3: EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy). Zalecana porcja ryb (100-150 g) powinna dostarczyć 200-500 mg EPA i DHA. Wystarczy zjeść ok. 100 g łososia, dorsza lub makreli. W roślinach także znajduje się Omega-3 – kwas krótkołańcuchowy ALA (alfa-linolenowy), z którego organizm może syntetyzować kwasy długołańcuchowe (głównie EPA), ale w większości przypadków ich ilość nie będzie wystarczająca.
Polecamy także
Papryka ramiro faszerowana fetą i komosą
Papryka ramiro faszerowana fetą i komosą to danie, w którym przemyciłam wszystko, co bardzo lubię – ser z owczego i koziego mleka, quinoa, miętę i
Karp w galarecie
Karp w galarecie to danie, które robi się chyba tylko przy okazji Świąt. Ma swoich zagorzałych wielbicieli i równie dużą grupę przeciwników. Dla nas, w
Makaron z truskawkami i jogurtem
Makaron z truskawkami to danie, które zrobią najmłodsi. Potrzeba tylko pomocy przy odcedzaniu makaronu. Nie ma tu filozofii, za to jest mnóstwo wspomnień i sentymentów.