Zupa z kalafiorem

Zupa z kalafiorem

Zupa z kalafiorem i kapustą. Wielka porcja warzyw, a tym samym zdrowia, czyli błonnika i witamin.

Dlaczego warto zadbać o warzywa w diecie? O tym w felietonach o gęstości energetycznej jedzenia oraz o roli błonnika. Zupa z kalafiorem, jak większość zup u nas, nie zawiera mięsnego wywaru. Jest lekka, pożywna i zastąpi wam cały obiad. Możecie podać ją z pieczywem.

 

4 porcje

Przygotowanie: 15 minut

Gotowanie: 35 minut

Porcja: 358 kcal

Zupa z kalafiorem – składniki:

Ziemniaki 600 g

Kalafior ½ szt. ok. 400 g

Kapusta biała 600 g

Fasolka szparagowa (mrożona) 200 g

Marchew średnia 2 szt. ok. 200 g

Seler kawałek ok. 200 g

Por mały 1 szt.

Cebula 1 szt.

Czosnek 1 ząbek

Liść laurowy 2 szt.

Oregano 1 łyżeczka

Olej 3 łyżki

Koperek 2 łyżki posiekanego

Sól morska

Pieprz świeżo mielony

Zupa z kalafiorem – jak zrobić?

  1. Ziemniaki, marchew, pora i seler obierz, pokrój – marchew i pora na plastry, seler i ziemniaki w kostkę. Kalafiora podziel na różyczki, posiekaj cebulę i czosnek, poszatkuj kapustę.
  2. Do garnka wlej olej, wrzuć cebulę, czosnek i warzywa korzeniowe. Smaż razem przez 5-6 minut, wrzuć liście laurowe, dodaj oregano, wlej 2,2 litra wody.
  3. Zagotuj, wrzuć kapustę. Posól odrobinę. Gotuj przez ok. 25 minut. Dołóż fasolkę szparagową.
  4. Gotuj jeszcze 5 minut. Sprawdź, czy ziemniaki są miękkie. Przypraw pieprzem, dodaj koperek.

Zupa z kalafiorem – pomysły:

Zupa z kalafiorem nadaje się do zamrożenia.

Zupa z kalafiorem

Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie? Mięso w naszej diecie jest od zawsze. Niedzielny rosół i schabowy, świąteczna pieczeń czy babcine mielone to tradycja, smak z dzieciństwa, przyjemne wspomnienia. Jednym słowem comfort food, czyli jedzenie, które pociesza i sprawia przyjemność. Wiele osób nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa i twierdzi, że po innym nie czuje sytości.

Jest też duża grupa, która nie lubi i nie chce odkrywać nowych smaków, bezpiecznie czuje się wybierając to, co dobrze zna. Na szczęście niektórych można przekonać. Często czytamy pod naszymi wegetariańskimi przepisami na Instagramie: „to było wspaniałe, smakowało nawet mojemu mężowi mięsożercy” albo „w ogóle nie brakowało nam tu mięsa”. W naszej kuchni dominują przepisy roślinne, ale chętnie sięgam po nabiał, mięso czy ryby zgodnie z zasadą, że jedzenie powinno być urozmaicone i niskoprzetworzone.

Różnorodność sprawia, że dostarczamy odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych i daje gwarancję, że nie jesteśmy narażeni na niedobory białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.

Jednak czy oznacza to, że dieta, w której rezygnujemy z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego nie może być zdrowa i dobrze zbilansowana? Oczywiście, że może! A czy może być super smaczna? Zdecydowanie tak!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

wegańskie zamienniki
trening i zdrowie...

Wegańskie zamienniki

Wegańskie zamienniki. Co jeść zamiast mięsa, jajek i mleka? Na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej produktów przypominających smakiem i teksturą pasztety, kabanosy, parówki, rozmaite wędliny,

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter